Lipiec 2006

Niskotłuszczowe lody z mleka wielbłądziego podbijają ZEA

Podczas tego lata w ZEA pojawił się nowy przysmak: niskotłuszczowe lody z mleka wielbłądziego.

Wszyscy, którzy kochają jeść lody, ale mogą być zaniepokojeni z powodu przybywających kilogramów, nie powinni się już martwić.

Jedna z największych firm mlecznych w ZEA przedstawiła pierwsze naturalne niskotłuszczowe lody zrobione z wielbłądziego mleka.

Al Ain Dairy wypuściła nowy produkt dla ludzi, którzy lubią zjeść coś słodkiego i jednocześnie nie przytyć.

Enzo La Blunda, włoski specjalista od lodów, pilnuje procesu produkcji.

“Wraz ze wprowadzeniem lodów z wielbłądziego mleka, ludzie nie tylko będę mieć korzyści ze zdrowotnych właściwości wielbłądziego mleka, ale także będą zadowoleni z mlecznego, kremowego smaku”, powiedział Enzo La Blunda.

“Dzieci, które mają alergie na krowie mleko, będą mogły poznać smak lodów. Lody będą mogli także jeść diabetycy.”, dodał.

Witaminy C w wielbłądzim mleku jest około 3 razy więcej niż w krowim.

Osoby dbające o sylwetkę, będą zadowoleni z lodów, gdyż lody będą zawierać tylko do 2,5% tłuszczu. Krowie mleko zawiera zazwyczaj od około 6% do 9% tłuszczu.

Nowy produkt jest produkowany w trzech smakach: truskawkowym, karmelowym i czekoladowym.

Produkowany jest w paczkach po 100g i 350g.

Gulf News

Zawahiri: Al-Kaida nie będzie bezczynna wobec akcji Izraela

Telewizja Al-Dżazira zapowiedziała, że nada oświadczenie członka ścisłego kierownictwa Al- Kaidy, Ajmana al-Zawahiriego, w którym ostrzega on, że jego ugrupowanie ‘nie pozostanie bierne’ wobec izraelskich ataków na Liban i Palestyńczyków. Ajman al-Zawahiri, wezwał muzułmanów do połączenia sił i wspólnej walki ‘z syjonistami i krzyżowcami’.

PAP

Izraelscy Arabowie są podzieleni

Dohoul Safdi milczał, kiedy jego 4 letnia córka powiedziała, że Nasrallah to zły człowiek. Mieszkaniec Nazaretu nie miał siły, żeby objaśnić jej to, że rzeczywistość jest znacznie bardziej skomplikowana. Podobnie jak milion innych Arabów izraelskich, Safdi przez ostatnie dwa tygodnie czuje się jakby był “między młotem a kowadłem”.

“Próbowałem jej wyjaśnić, że to jest wojna i źli ludzie walczą pomiędzy sobą. A potem ona mnie zapytała czemu Nasrallah nas ostrzeliwuje. I cóż mogę odpowiedzieć?”, powiedział Safdi we wtorek.

Safdi posiada restaurację “Diana” w Nazarecie i w zwyczajny dzień ma 200 stałych gości. We wtorek było tylko sześciu. Sytuacja jest taka sama we wszystkich restauracjach w Nazarecie. “Nie tylko Ĺťydzi nie wychodzą, Arabowie także.” powiedział Safdi z westchnieniem. Safdi spędza dzień za ladą oglądając wiadomości telewizyjne.

“Nie mam problemów z tożsamością. Jestem izraelskim Arabem.”, objaśnia Safdi. “Mam przyjaciela, którego dzieci są pilotami IAF. Z drugiej strony jestem częścią arabskiego narodu i rozumiem, że oni myślą, że Izrael atakuje niewinnych cywili. Kogo obwiniać za tę całą sytuację? Nie wiem kogo obwiniać, izraelski rząd jest niecierpliwy, a Nasrallah jest arogantem. Jeżeli, obwinię Nasrallaha będę w błędzie, a jeżeli, obwinię Olmerta, także będę w błędzie.”

Poza ekonomiczną szkodą dla wspólnot arabskich, czterech arabskich obywateli zostało zabitych w zeszłym tygodniu. W środę w Nazarecie rakiety zabiły dwoje dzieci, braci Mahmouda i Rabia Taluzi, zostali zabici, gdy spacerowali niedaleko swojego domu. W niedzielę Habib Awad z Ibalinu został zabity przez rakietę, która uderzyła zakład stolarski w którym pracował. Wczoraj 15 letnia dziewczynka została zabita we wiosce Maghar.

Sekretarz generalny Hezbollahu Hassan Nasrallah nie zamierzał, żeby jego katiusze zabiły Arabów. W czwartek prosił o wybaczenie rodzinę Taluzi i powiedział do nich: “Przyjmijcie moje przeproszenie. Biorę na siebie odpowiedzialność za to. To nie było celowe… Oni będą męczennikami Palestyny, Libanu, narodu arabskiego i ruchu oporu.”

Oświadczenie Nasrallaha jawnie ukazuje, że Hezbollah próbuje uniknąć ostrzału Arabów izraelskich. Jednak 50% mieszkańców Galilei to Arabowie, więc szansa na trafienie jakiegoś Araba jest dość wysoka.

Podczas gdy rodzina Taluzi nie chciała potępić Nasrallaha, to rodzina Awad oskarżyła go o wywołanie kryzysu.

Fadi Iyadat, która ma 24 lata żyje w Haifie. Za każdym razem, kiedy słychać alarm, idzie do schronu, gdzie spotyka swoich żydowskich sąsiadów. “Znam wielu izraelskich Arabów, którzy mają krewnych w Libanie. Jak mogą oni krytykować Nasrallaha? Ich krewni by wtedy zapłacili za to.”

Haaretz

Tags: 

Naser wiecznie żywy

W serii antyizraelskich protestów w Kairze w ostatnich dniach, uczestnicy unosili zdjęcia byłego prezydenta Egiptu Gamala Nasera z podpisem “symbol arabskiej godności”.

Protestujący oskarżali arabskich przywódców o słabość do izraelskiego ataku na Liban.

“Naser i jego arabski nacjonalizm zawsze się odradza, kiedy arabski świat staje wobec trudów”, powiedział Abdullah Al Senawi, redaktor naseryjskiego pisma Al Arabi.

“Bliższe spojrzenie ukazuje, że Nasrallah(przywódca libańskiego Hezbollahu) zasadniczo jest inspirowany przez koncepcję arabskiego nacjonalizmu Nasera(naseryzm)”, powiedział Al Senawi.

Dzisiaj jest 50 rocznica nacjonalizacji Kanału Sueskiego.

Decyzja ogłoszona przez Nasera 26 lipca 1956 roku, doprowadziła do wojny sueskiej, która wciągneła Francję i Wielką Brytanię.

“Ta decyzja była punktem zmiany spraw dla Egiptu i Trzeciego Świata. Dla Egiptu podkreśliła ona niezależność i kontrolę narodowych bogactw. Spowodowała także wzrost znaczenia Egiptu na Bliskim Wschodzie, która dzisiaj niestety jest zmarginalizowana”, powiedział Al Senawi.

Naser znacjonalizował strategiczny kanał, żeby uzyskać fundusze na budowę tamy w południowym Nilu, po tym jak Światowy Bank odrzucił prośbę Egiptu na przyznanie funduszy na ten cel.

Profesor historii Fouad Aref argumentuje, że Naser wywiódł Egipt z kryzysu i zbudował nowoczesny arabski nacjonalizm.

“On był rewolucjonistą, który miał rolę w niepodległości kilku państw arabskich. Nic dziwnego, że wciąż jest wzorem dla zwyczajnych Arabów i arabskich intelektualistów, nawet 36 lat po jego śmierci.”, powiedział Fouad Aref.

W niedawnych protestach, wielu egipskich Arabów porównywało Nasrallaha do Nasera.

“Naser był bohaterem Suezu w 1956, a Nasrallah jest bohaterem Bejrutu w 2006.”, powiedział uczestnik demonstracji antyizraelskich, który podnosił dwa zdjęcia Nasera podczas demonstracji antyizraelskich w zeszłym tygodniu.

“Obydwaj przywódcy naprawdę urzeczywistniają arabską tożsamość, determinację i godność. Naser nigdy nie opuszczał żadnego kraju arabskiego w potrzebie. I Nasrallah godnie go kontynuuje.”, powiedział uczestnik demonstracji o imieniu Ahmad.

Gulf News

Kim był Gamal Naser:

Gamal Abdel Naser Husajn, znany jako Gamal Abdel Naser lub Dżamal Abdel Naser ar.: جمال ؚبد الناصر (ur. 15 stycznia 1918 w Aleksandrii, zm. 28 września 1970 w Kairze) - egipski oficer i polityk, prezydent Egiptu w latach 1954-70, uważany za jednego z najwybitniejszych przywódców arabskich w historii.

W 1942 roku założył i przewodził konspiracyjnemu Ruchowi Wolnych Oficerów wymierzonemu przeciw monarchii i Brytyjczykom. Jako oficer (podpułkownik) brał udział w wojnie z Izraelem w 1948r, gdzie został ranny i oblężonym w jednym z najdłuższych oblężń (135 dni) w regionu miejscowości na południu Palestyny, która nazywa się Al-Faludża, po powrocie dostał najwyzszy order bohaterstwa wojskowego z rąk samego króla. 23 lipca 1952 roku stanął na czele przewrotu który doprowadzil do obalenia króla Faruka I. Po abdykacji Faruka I utworzono republikę na czele państwa stanęła Rada Rewolucyjna z Muhammadem Nadżibem na czele. Od tego czasu Naser był najważniejszą osobą w państwie, choć formalnie sprawował tylko urząd ministra spraw wewnętrznych. W 1954 roku aresztował prezydenta kraju Muhammad Nadżiba, a 25 lutego został premierem. Jego rządy naznaczyły walka z fundamentalistycznym Bractwem Muzułmańskim, które przeprowadziło kilka zamachów na jego życie, dążenie do zjednoczenia świata arabskiego oraz walka o wyzwolenie Palestyny. Początkowo uważany za sojusznika Zachodu, po ogłoszeniu nacjonalizacji Kanału Sueskiego (26 lipca 1956) zbliżył się do ZSRR, które udzieliły pomocy w modernizacji armii oraz w budowie Tamy Asuańskiej na Nilu. Nacjonalizacja kanału doprowadziła do wojny z koalicją izraelsko-brytyjsko-francuską (tzw. wojna sueska), która mimo sukcesów militarnych dzięki zręcznej dyplomacji Nasera musiała się wycofać z Egiptu. Od tego czasu uważany za bohatera i najważniejszego przywódcę świata arabskiego, z wizją jego zjednoczenia w jedną nowoczesną, świecką, socjalistyczną republikę (ten ruch nosił nazwę “naseryzm”). W 1958 powstała Zjednoczona Republika Arabska złożona z Egiptu i Syrii jako zalążek nowego państwa, jednak upadła w 1961 roku (Egipt nosił tą nazwę do 1971 roku).

Naser zamierzał doprowadzić do rewanżu militarnego i wyzwolenia ziem palestyńskich, stopniowo zaostrzając stosunki z Izraelem. Remilitaryzacja półwyspu Synaj oraz zablokowanie cieśnin dla izraelskich statków Izrael potraktował jako casus belli - wojna zwana jako sześciodniowa (1967) była jednak porażką i Naser publicznie rozważał dymisję. Jednak po demonstracjach z wyrazami poparcia powrócił do rządów.

W kilka dni po podpisaniu zawieszenie broni w 28 września 1970 zmarł na atak serca.

pl.wikipedia.org

Tags: 

Znaleziono ciało porwanego żołnierza

Izraelska armia znalazła ciało jednego ze swoich żołnierzy porwanych przez Hezbollah – poinformowała w piątek telewizja Al-Arabija. Ciało znaleziono na południu Libanu. Nie podano więcej szczegółów.

Porwanie przez Hezbollah dwóch izraelskich żołnierzy stało się przyczyną zaostrzenia konfliktu między mającym swe bazy w Libanie Hezbollahem a Izraelem.

Od ponad tygodnia izrealskie lotnictwo regularnie bombarduje południowe przemieścia Bejrutu i te rejony Libanu, gdzie – według Tel Awiwu – znajdują się bazy Hezbollahu i stanowiska rakiet, którymi ostrzeliwane jest terytorum Izraela.

IAR

Libański Minister Obrony zapowiada, że armia Libanu będzie walczyła przeciw lądowej inwazji Izraela

Libańska armia, która do tej pory trzymała się na uboczu, będzie walczyć z Izraelem w razie inwazji lądowej, powiedział libański Minister Obrony Elias Murr w telewizji Al-Jazeera w czwartek.

“Libańska armia będzie stawiać opór i bronić, i udowodni, że jest armią, która zasługuje na szacunek.” powiedział Elias Murr.

Podczas poprzednich izraelskich ataków w roku 1978 i inwazji w roku 1982, podczas której Bejrut był okupowany, w znacznym stopniu libańska armia nie wdawała się w walkę.

Około 20 żołnierzy zostało zabitych podczas izraelskich nalotów na ich bazy w Libanie.

Haaretz

Hezbollah odrzucił plan Annana

Terrorystyczne ugrupowanie Hezbollah odrzuciło w piątek propozycję Sekretarza Generalnego ONZ Kofiego Annana. Propozycja zakładała zawieszenie ognia pomiędzy Izraelem a Hezbollahem i natychmiastowe uwolnienie dwóch porwanych izraelskich żołnierzy.

“Przyjmiemy tylko bezwarunkowe zawieszenie ognia i pośrednie negocjacje w sprawie wymiany więźniów.” powiedział przedstawiciel Hezbollahu Nawar Sahali Niemieckiej Agencji Prasowej(DPA) w piątek przez telefon.

W mowie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ w czwartek Kofi Annan potępił obie strony za użycie przemocy i zaproponował porozumienie w myśl którego, Hezbollah by wypuścił dwóch porwanych izraelskich żołnierzy i siły stabilizacyjne by były wysłane.

Sahali oskarżył Annana o “obronę Izraela i trzymanie jego strony”.

Annan powiedział, że Izrael miał prawo do samoobrony atakując infrastrukturę Hezbollahu, potępił “nieproporcjonalne użycie siły przez Izrael i zbiorowe karanie Libańczyków”.

DPA

Tags: 

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez odwiedzi Katar

Hugo Chavez
Hugo Chavez odwiedzi Ad-Dauhę, stolicę Kataru w połowie lipca, dokładna data wizyty nie jest jeszcze znana. Celem wizyty będą rozmowy na temat obustronnej współpracy międzynarodowej. Będzie to już 5 wizyta Chaveza w Katarze.

Podczas poprzedniej wizyty w marcu 2005 roku Wenezuela i Katar podpisali serię gospodarczych porozumień.

The Peninsula

Tags: 

ONZ uchwaliło nową rezolucję

ONZ uchwaliło rezolucję wzywającą Izrael do wycofania się z ofensywy w Strefie Gazy.

27 członków Rady Praw Człowieka ONZ było za, 11 przeciw, 5 się wstrzymało, a 2 nie było na głosowaniu. Rozolucja została uchwalona głosami państw muzułmańskich.
Niedawno uformowana Rada Praw Człowieka zapowiedziała także, że wyśle inspektorów, którzy by mieli zbadać stan praw człowieka na terytorium Autonomii Palestyńskiej. Będzie nimi przewodził John Dugard.

Izrael wspierany przez państwa europejskie i USA oskarżył radę ONZ o słabość, ponieważ nie skrytykowała przemocy używanej przez arabskich terrorystów.

W środę Dugard powiedział, że Izrael łamie podstawowe prawa człowieka w Strefie Gazy. Skrytykował to, że Izrael stosuje “odpowiedzialność zbiorową” i “zastraszenie”, a także zeszłotygodniowe aresztowanie ministrów Autonomii Palestyńskiej.

Rezolucja jest bardzo absurdalna i krzywdząca dla Izraela, gdyż potępia tylko jedną stronę.

BBC

Tags: 

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas dostał wsparcie finansowe

Mahmud Abbas

Liga Państw Arabskich wysłała 50 milionów dolarów amerykańskich prezydentowi Autonomii Palestyńskiej Mahmudowi Abbasowi, żeby zakończyć finansowy kryzys związany z tym, że rządowi pracownicy od miesięcy nie otrzymywali pensji. Pieniądze zostały przelane na konto urzędu Abbasa, więc Hamas został pominięty w dotacji.

Arabia Saudyjska także wysłała 50 milionów dolarów amerykańskich prosto do Abbasa.

Około 165 tys. osób nie otrzymuje pensji odkąd Hamas doszedł do władzy.

Reuters

Izraelski atak na biuro premiera Autonomii Palestyńskiej

Ismail Hanije

Izraelski helikopter wystrzelił nad ranem rakietę w kierunku biura premiera Autonomii Palestyńskiej Ismaila Hanije w mieście Gaza. Rzeczniczka armii izraelskiej potwierdziła tę informację. Budynek stanął w płomieniach. Nie było ofiar. W czasie ataku premiera nie było w budynku. Armia izraelska wkroczyła do Strefy Gazy po uprowadzeniu przez Palestyńczyków tydzień temu jednego z jej żołnierzy, 19-letniego kaprala Gilada Szalita.
Premier rządu Autonomii Palestyńskiej Ismail Hanije potępił atak i zaapelował do społeczności międzynarodowej o interwencję ‘w celu powstrzymania agresji izraelskiej’. - Tan atak jest zamachem na palestyński symbol. Żądamy od społeczności międzynarodowej i od Ligi Arabskiej aby interweniowały - powiedział Hanije na miejscu nocnego ataku.

W dokonanym równolegle nalocie na rejon miasta Dżabalija, w północnej części Strefy Gazy, zginął członek terrorystycznego ugrupowania Hamas. Drugi członek Hamasu został ranny. Celem ataku był budynek sił specjalnych podporządkowanych rządowi Autonomii Palestyńskiej, w którym znajduje się też biuro jednego z deputowanych do parlamentu Autonomii z ramienia Hamasu.

PAP

Premier Izraela Ehud Olmert został obłożony klątwą pulsa dinura

Ehud Olmert

Ogniste bicze bądź porażenie ogniem, bo tak się z aramejskiego tłumaczy zwrot pulsa dinura, to najcięższa z klątw, równoznaczna z wyrokiem śmierci.

Za jej źródło uważa się średniowieczne praktyki kabalistyczne, choć badacze kabały twierdzą, że w tym żydowskim nurcie mistycznym nie istniała klątwa, którą człowiek może rzucić na człowieka. Według nich klątwę tę rzucać może tylko Bóg na nieposłuszne anioły.

Ale fundamentalistyczni rabini i kabaliści wierzą, że ceremonia rzucania tej klątwy to sposób rozbudzania boskiego gniewu na człowieka, którego czyny stanowią niebezpieczeństwo dla życia Żydów lub pomyślności Izraela. Pulsa dinura jest ostatecznością dla wierzących w jej moc. Klątwa ta jest bowiem groźna także dla tych, którzy ją rzucają. Błagany o uśmiercenie przeklinanego człowieka Bóg sprawdza najpierw zasadność prośby i czystość intencji porszących. I jeśli uzna, że rzucający klątwę są niesprawiedliwi, na nich kieruje swój gniew. Poza tym jeśli przeklęty nie umrze w ciągu miesiąca, Bóg sprowadzi śmierć na uczestników ceremonii nakładania pulsa dinura.

Fakt, że Ehud Olmert został wyklęty właśnie teraz, nie jest przypadkiem. W czerwcu ub.r. to samo spotkało jego poprzednika Ariela Szarona. Przyczyny tego są dwie. Pierwsza — pulsa dinura nie może być rzucana częściej niż raz w roku. Ale znacznie ważniejsza jest przyczyna druga, czyli fakt, że obecny premier Izraela kontynuuje misję wycofywania Żydów z Gazy.

Klątwę na Olmerta i Szarona rzucono w tym samym miejscu — na starym cmentarzu Rosz Pina, przy grobie Szlomo Ben Josefa, skazanego na śmierć za zamachy na Arabów. W obrzędzie uczestniczyli prawdopodobnie ci sami ludzie, czyli dwudziestoosobowa grupa rabinów i kabalistów pod przewodnictwem Josefa Dayana. Rabin Dayan, który przyznał się do rzucenia pulsa dinura na Szarona i Rabina, jest szefem Malchut Israel, organizacji, która dąży do tego, by państwem izraelskim rządził król z rodu Dawida.

Jak na klątwę zareagował premier Olmert, nie wiadomo. Szaron rok temu zareagował wybuchem śmiechu. Ale kiedy pół roku później doznał udaru mózgu i zapadł w śpiączkę, zaczęto łączyć ten fakt właśnie z pulsa dinura. Od razu przypomniano zabójstwo Icchaka Rabina, który 10 lat wcześniej też został przeklęty.

Dziennik, Polska Europa Świat

Tags: 

USA oferują 5 mln USD nagrody za następcę Zarkawiego

Pięć mln dolarów nagrody oferują USA za pomoc w ujęciu nowego szefa al-Kaidy w Iraku, Abu Ajuba al- Masriego - głosi oświadczenie Departamentu Stanu. Amerykańscy wojskowi są przekonani, że to Egipcjanin Masri kryje się pod pseudonimem Abu Hamza al-Muhadżir, którego używa następca Abu Musaba Al-Zarkawiego na czele irackiej al-Kaidy. Przydomek “Muhadżir” oznacza “emigrant”.

Masri wstąpił w 1982 r. do Egipskiego Islamskiego Dżihadu, którym kierował wówczas Ajman Zawahiri, obecnie człowiek numer dwa w al-Kaidzie. Organizacja oficjalnie w 1998 weszła w skład al-Kaidy, wcześniej była jedynie jej komórką w Egipcie, odpowiedzialna m.in. za zamach w Luksorze w 1997 roku, w których zginęły 62 osoby. Masri został przeszkolony w Afganistanie i Pakistanie, jest specjalistą od materiałów wybuchowych. W połowie czerwca nowy szef irackiej al-Kaidy wystosował oświadczenie, wzywające do zemsty za śmierć Zarkawiego, zabitego w amerykańskim nalocie.

PAP