Wrzesień 2006

Arabia Saudyjska zaprzecza utrzymywania kontaktów z Izraelem

Arabia Saudyjska we wtorek odrzuciła raporty na temat spotykania się izraelskich i saudyjskich przedstawicieli, w tym domniemane spotkanie między premierem Izraela Ehudem Olmertem i królem Arabii Saudyjskiej Abdullahem i uznała raporty za sfrabrykowane.

Izraelska gazeta Yediot Ahranot doniosła w poniedziałek, że Olmert odbył spotkanie z wysokim przedstawicielem Arabii Saudyjskiej, prawdopodobnie z królem. Arabska telewizja Al-Jazzera - nadająca z Kataru, który ma napięte stosunki z Arabią Saudyjską - wyemitowała także ten raport.

Arabia Saudyjska i Izrael nie utrzymują stosunków dyplomatycznych.

Middle East Online

Religijna policja Arabii Saudyjskiej nie zostanie rozwiązana

Saudyjski Minister Spraw Wewnętrznych Książę Nayef bin Abdul Aziz powiedział, że religijna policja Muttawa, dbająca o utrzymywanie moralności w saudyjskiej monarchii nie zostanie rozwiązana.

Zapytany o apele zachodnich mediów o rozwiązanie policji odpowiedział: “Oni mówią o organie, który promuje dobro, a zapobiega złu. Rozwiązanie zostało odrzucanie w przeszłości, jest odrzucone dzisiaj i będzie odrzucone jutro.”.

Muttawa głównie dba o to, żeby ludzie byli prawidłowo ubrani; mężczyźni nie mogą nosić krótkich spodenek, a kobiety muszą nosić abaję. Muttawa pilnuje także przestrzegania zakazu jazdy samochodem kobietom i zakazu wyznawania innej religii niż islam.

AFP

Policja religijna w Arabii Saudyjskiej zakazuje sprzedaży psów i kotów

Policja religijna w Arabii Saudyjskiej zazwyczaj zajmuje się pilnowaniem odpowiedniego stroju kobiet i pilnowaniem mężczyzn, żeby chodzili na modły do meczetu. Jednak teraz mają nowe zadanie: psy i koty.

Zakaz na psy może być mniejszą niespodzianką, gdyż muzułmanie uznają psy jako zwierzęta nieczyste. Ale zakaz na koty, oburzył niektórych, ponieważ muzułmańska tradycja mówi o tym, że prorok Mahomet uwielbiał koty - nawet jednego napoił wodą, która służyła do ablucji.

Policja religijna znana jako “Muttawa”, ma za zadanie utrzymywania przestrzegania muzułmańskich praw. Jej członkowie grasują po ulicach i alejach, żeby upewnić się, że mężczyźni i kobiety bez ślubu się nie mieszają, konfrontują kobiety, które nie są odpowiednio zakryte, a także ponaglają mężczyzn do modlitwy.

Rząd daje duży luz Muttawie w sprawie utrzymywania porządku.

Dekret obowiązuje w portowym mieście Jiddah i w Mekkce, zakazuje on sprzedać psów i kotów, ponieważ “niektórzy kupowali zwierzęta, a potem paradowali z nimi publicznie”.

Posiadanie zwierzęcia nie jest popularne w świecie arabskim, psy są tylko trzymane w celu polowań i pilnowania. Wokół arabskich miast Bliskiego Wschodu jest wiele bezpańskich psów i kotów, które ludzie dożywiają, ale zazwyczaj nikt nie bierze ich do domu, głównie dlatego, że ludzie nie mają z czego je utrzymać.

Dawniej jednak posiadanie psa było bardzo modne wśród Saudów. Doberman albo inny rasowy pies był symbolem stanu.

Niektórzy mieszkańcy Arabii Saudyjskiej dziwią się, czemu religijna policja koncentruje się na takich mało ważnych sprawach, skoro są ważniejsze, takie jak bezrobocie albo terroryzm.

Ĺťaden inny arabski kraj nie ma restrykcji w sprawie posiadania zwierząt. W Iranie, rządzonym przez ajatollahów, religijna policja czasem pogania właścicieli, którzy chodzą na zewnątrz ze swoim psem. W zeszłym roku irańska policja, zakazała wychodzenia z psami na zewnątrz, ale rozkaz nie był zgodny z prawem i posiadacze psów po prostu ignorowali zakaz.

AP