Październik 2006

W Arabii Saudyjskiej stracono dwóch handlarzy narkotyków

Dwóm zagranicznym handlarzom narkotyków obcięto głowę wczoraj w Arabii Saudyjskiej. Przemycali kokainę i heroinę.

Adam ibn Mohammed Ali Hussein z Nigerii przemycał heroinę w plastikowych woreczkach do Arabii Saudyjskiej.

Mahmoud Haji Shadi z Afganistanu przemycał kokainę.

W Arabii Saudyjskiej za morderstwo, przemyt narkotyków, gwałt i napad z bronią w ręku przysługuje kara śmierci.

Egzekucje dokonuje się w stolice, Rijadzie, egzekucja jest dokonywana za pomocą miecza i w otoczeniu ludności.

W tym roku do tej pory dokonano 18 egzekucji. W 2005 roku 83 osoby stracono, a w 2004 roku 35 osób skazano na karę śmierci.

AP

Irański Minister Spraw Zagranicznych spotka się z przywódcą Hamasu

Manouchehr Mottaki, irański szef MSZ spotka się dzisiaj w Damaszku z przywódcą Hamasu Khaledem Mashaalem i z delegacją Islamskiego Dżihadu.

Wczoraj Mottaki spotkał się z prezydentem Syrii Basharem Assadem i z Ministrem Spraw Zagranicznych Syrii Walidem Moallem. Moallem rozmawiał z Mashaalem nad stworzeniem rządu jedności narodowej w Autonomii Palestyńskiej.

Ynet

Izrael pozwoli na przemarsz brygadom OWP?

Przedstawiciele Izraela potwierdzili, że zastanawiają się nad możliwością zezwolenia przemarszu brygad OWP Mahmuda Abbasa z Jordanii do Samarii.

Abbas powiedział, że potrzebuje “wzmocnienia” przeciwko rosnącym siłom Hamasu.

Izrael do tej pory odmawiał przemarszu Brygadom Badr.

Abbas jest uważany przez Izrael za “umiarkowanego” mimo jego jasnej antysemickiej retoryki, wspierania terroryzmu i negacji Holokaustu.

Pojawiły się pogłoski, że siły lojalne Abbasowi zwrócą się przeciwko Izraelowi, gdy nie będzie już potrzeba walki z innymi frakcjami terrorystycznymi w Autonomii Palestyńskiej.

Mieszkańcy Izraela obawiają się pojawienia Brygad Badr, gdyż po zakończeniu problemu z Hamasem, terroryści z brygad zaczną prawdopodobnie mordować Ĺťydów.

Jerusalem Newsvire

Izraelski minister odwołał podróż do Kataru

Izraelska Minister Spraw Zagranicznych odwołała podróż do Kataru na konferencje ONZ, ponieważ Autonomia Palestyńska wyśle przedstawicieli Hamasu jako reprezentacje.

Wizyta Tzipi Livni w Katarze byłaby pierwszą ważną wizytą przedstawiciela Izraela w Katarze od 10 lat. W planie wizyty nie było jednak rozmów pomiędzy Livni a jej odpowiednikiem w Katarze.

Izrael nawiązał stosunki dyplomatyczne z Katarem w 1996 roku, po wizycie ówczesnego premiera Shimona Peresa.

AP

Prezydent Izraela powinien zawiesić sprawowanie urzędu

Prezydent Izraela Mosze Kacaw powinien zawiesić sprawowanie urzędu do czasu całkowitego wyjaśnienia formułowanych przeciwko niemu zarzutów - uważa prokurator generalny Izraela, Menachem Mazuz. Przedstawił on w niedzielę taką rekomendację sądowi najwyższemu kraju, mającemu zająć się sprawą Kacawa, któremu zarzuca się m.in. gwałt i molestowanie seksualne.

Zdaniem prokuratora, prezydent winien zawiesić urzędowanie, gdyż pełnienie przez niego funkcji w obecnej sytuacji “wydaje się niewłaściwe i niestosowne”.

Mazuz jednocześnie zastrzegł, iż z prawnego punktu widzenia rząd nie dysponuje prawem usunięcia Kacawa ze stanowiska. Taki krok mógłby podjąć parlament, jeśli Kacaw odmówi dobrowolnego zawieszenia sprawowania urzędu - dodał Mazuz.

Prokurator, do którego należy decyzja w sprawie oskarżenia Kacawa, zastrzegł, iż nie podejmie jej wcześniej niż za kilka tygodni - tyle bowiem czasu zajmie mu zbadanie sprawy.

Prokuratura zajęła się sprawą prezydenta Izraela na wniosek policji, która po przeprowadzonym śledztwie zaleciła wniesienie wobec Kacawa oskarżenia o gwałt.

Kacaw zaprzecza wszelkim zarzutom.

Izraelskie media twierdzą, że zarzuty wobec prezydenta zostały sformułowane na podstawie zeznań około dziesięciu kobiet. Dochodzenie w sprawie prezydenta rozpoczęto jeszcze w kwietniu po oskarżeniach zgłoszonych policji przez byłą pracownicę jego biura, utrzymującą, że Kacaw zmuszał ją do uprawiania seksu pod groźbą zwolnienia z pracy.

PAP, ML

Tags: 

Izraelska Arabka planowała atak terrorystyczny

Mieszkanka Tiry jest oskarżona o wspieranie terroryzmu. Przynależała też do organizacji terrorystycznej.

Shabak, IDF i izraelska policja udaremniły spisek mający na celu podłożeniu bomby w restauracji w Raanana.

Brygady Męczenników Al-Aksy próbowały przemycić  5 kilogramową bombę do Izraela za pomocą mieszkanki Tiry, Varud  Kassem i jej kuzyna Mahmeda Bubli, który nielegalnie przebywa w Izraelu i pracował w restauracji w Raananie.

Kassem została sfotografowana kilka miesięcy temu w Ramallah jak pozowała z karabinem i Koranem, wtedy uczestniczyła w operacji Brygad Męczenników Al-Aksy porwania mieszkańca Shomron.

Arutz Sheva

Zagrożenie terrorystyczne doprowadziło do wzmożenia ochrony w rejonie Zatoki Perskiej

Siły morskie USA i Wielkiej Brytanii pomagają w ochronie ważnych instalacji w Zatoce, z powodu zagrożenia ataku terrorystycznego przez Al-Kaidę.

Dokładniej ochraniają terminal saudyjski Ras Tanura i rafinerię Bapco w Bahrajnie.

Flota Arabii Saudyjskiej strzeże okolic terminalu, zaś siły USA i Wielkiej Brytanii patrolują międzynarodowe wody.

Reuters

Jest możliwość uwolnienia izraelskiego żołnierza

Terrorystyczna organizacja Ludowych Komitetów Oporu (w skład których wchodzą członkowie terrorystycznych ugrupowań Fatahu, Islamskiego Dżihadu i Hamasu) nie wykluczyła w sobotę rozwiązania w “najbliższych dniach” kryzysu, związanego z porwaniem w czerwcu izraelskiego żołnierza. W zamian za uwolnienie Izraelczyka, mieliby zostać uwolnieni terroryści z więzień.

Jak podano w komunikacie, opublikowanym w sobotę w Gazie, ugrupowania w których rękach jest Szalit, zgodziły się na przyjęcie propozycji egipskich mediatorów w sprawie zwolnienia żołnierza w zamian za wypuszczenie przez Izrael bliżej niesprecyzowanej liczby więźniów, przebywających w izraelskich więzieniach. Wstępnie terroryści domagali się uwolnienia tysiąca więźniów. Izrael kategorycznie nie zgadzał się na taką wymianę.

Ludowe Komitety ogłosiły, że obecnie los żołnierza zależy wyłącznie od strony izraelskiej i jej reakcji na ofertę. Władze Izraela nie skomentowały jeszcze tego oświadczenia.

Szalit został porwany 25 czerwca na granicy Izraela i Strefy Gazy przez arabskich terrorystów.

PAP, ML

Trzej Australijczycy i Duńczyk zostali zatrzymani pod zarzutem przemytu broni w Jemenie

Trzej Australijczycy i Duńczyk zostali aresztowani pod zarzutem próby przemytu broni do Somalii, poinformował przedstawiciel sił bezpieczeństwa w czwartek.

Cała czwórka studiowała na uniwersytecie prowadzonym przez szejka Abdula-Majida Al-Zindaliego. Al-Zindali jest uważany przez USA za osobę pomagającą Al-Kaidzie.

MSZ Danii potwierdziło aresztowanie Duńczyka. Duńskie media informują, że ów aresztowany to 23 letni niedawny konwertyta na islam, który przeprowadził się do Jemenu razem z dziećmi i z żoną 2 miesiące temu.

Jemen leży na szlaku przemytu broni do Somalii.

AP

Premier Izraela porównał Iran z III Rzeszą

Premier Izraela Ehud Olmert porównał groźby wobec Izraela oraz nuklearne plany Iranu do polityki hitlerowskich Niemiec. Wypowiedź Olmerta wygłoszona w instytucie Yad Vashem w Jerozolimie jest reakcją na informacje, jakoby Iranowi udało się poszerzyć infrastrukturę służącą do wzbogacania uranu. Irańska agencja informacyjna ISNA podała w piątek, że w irańskich zakładach atomowych zainstalowano drugą kaskadę uranowych wirówek.

Olmert twierdzi, że celem programu nuklearnego Iranu jest zniszczenie Izraela. Szef rządu izraelskiego wytknął również przywódcom innych państw utrzymywanie kontaktów z Teheranem.

“To pierwszy raz w historii, gdy przywódca dużego narodu publicznie deklaruje, że jego celem jest zniszczenie kraju członkowskiego ONZ. Jego kraj pozostaje przy tym legalnym członkiem tej organizacji, a przywódcy wielu państw przyjmują go w swoich krajach” - oświadczył Olmert.

Iran jest jednym z głównych wrogów Izraela, zwłaszcza od momentu objęcia władzy przez prezydenta Mahmuda Ahmadineżada, który wielokrotnie nawoływał do zniszczenia Izraela, oraz kwestionował prawdziwość holokaustu.

PAP, RO

Tags: 

Wzrósł eksport Grecji do Syrii

W pierwszym półroczu br. zanotowano dynamiczny wzrost o 77% greckiego eksportu do Syrii w stosunku do okresu roku ubiegłego. Osiągnął on wartość 98,5 mln EUR (55,667 mln EUR w I pólroczu 2005 r.). W tym samym okresie Grecja importowała towary z Syrii o łącznej wartości 9,304 mln EUR w porównaniu do 8,529 mln EUR tego samego okresu 2005 r. (wzrost o 9%). Wielkość obrotów handlowych pomiędzy obydwoma krajami za pierwsze 6 miesięcy 2006 r. wyniosła 107,804 mln EUR w porównaniu do 64,196 mln EUR w 2005 r. (wzrost o 68%). Największy udział w greckim eksporcie do Syrii mają: wyroby petrochemiczne, cukier, drut i rury miedziane itp. Grecja importuje z Syrii wapno fosforowe, kamienie budowlane, wyroby bawełniane, wyroby z tworzyw sztucznych.

Biuletyn MSZ

Tags: 

Międzynarodowe oceny Syrii

Dziennik analizując politykę wspólnoty międzynarodowej wobec Syrii zauważa, że w ostatnich latach nastąpiły duże zmiany na linii Francja, USA a Syria. Obecny reżim syryjski jest krytykowany i potępiany za czyny tolerowane w przeszłości. Zastanawiając się nad przyczynami tej zmiany dziennik zauważa, że Syria się nie zmieniła, a stosunki międzynarodowe nie stały się bardziej moralne. Zmieniły się natomiast cele i motywacje Francji i USA. J. Chirac działa pod wpływem rozczarowania Bashirem Al. Asadem, który chciał prowadzić swój kraj ku większemu otwarciu i demokracji. Przedłużenie mandatu prosyryjskiego Prezydenta Libanu E. Lahouda oraz zabójstwo R. Hariri - osobistego przyjaciela Prezydenta Francji zmieniły diametralnie sytuację. Natomiast G. Bush oczekuje niecierpliwie wejścia Syrii w orbitę amerykańskiego “nowego Bliskiego Wschodu”, kładąc nacisk na zapewnienie bezpieczeństwa Izraela i ściślejszą współpracę Syrii ws. Iraku. Syria powinna zablokować przepływ przez swoje terytorium bojowników antyamerykańskich do Iraku oraz użyć swych wpływów w celu udzielenia pomocy. Izolacja Syrii napotyka jednakże na sprzeciw. Minister SZ Hiszpanii M. Moratinos złożył dwukrotnie wizytę w Damaszku, w USA były Sekretarz Stanu J. Baker nawołuje do dialogu z Syrią. Izolacji Syrii nie akceptują również arabscy sojusznicy Waszyngtonu: Egipt i Arabia Saudyjska. Z przerażeniem obserwują Syrię jako kolejny kraj arabski po Iraku wpadający w objęcia Iranu. Z zaniepokojeniem obserwują również sytuacje w Libanie, gdzie ostatnia wojna przyniosła przeciwny skutek do zamierzonego. Przywódca Hezbollahu stał się najpopularniejszym politykiem w regionie, także wśród sunnitów w Rijadzie i Kairze. Dlatego wspomniane kraje uważają, że należy rozmawiać z Syrią bez dokonywania ustępstw. Należałoby skierować do Syrii konkretne postulaty np. w odniesieniu do tranzytu broni i bojowników i śledzić ich realizacje we współpracy ze strona syryjską. W zamian Syria powinna zostać zaproszona na globalną konferencję ws. granic. W przeciwnym razie - jak uważają zwolennicy dialogu, Syria będzie korzystać ze swych możliwości szkodzenia, dokonując coraz większego zbliżenia z Iranem przy błogosławieństwie Pekinu i Moskwy.

Biuletyn MSZ

Tags: 

Sytuacja wewnętrzna Libanu

Lokalny lider Hezbollahu w Libanie Płd., Nabil Kawook stwierdził, że obecny rząd libański pokłada większe zaufanie w USA niż w społeczeństwie libańskim i “ruchu oporu”. Z kolei deputowany Hezbollahu, M. Raad, ponownie wezwał do powołania w Libanie rządu jedności narodowej i oskarżył obecny rząd o brak wypełniania wcześniej zawartych uzgodnień. Skrytykował premiera F. Siniorę za wstrzymywanie wizyty w Damaszku. Ironizując dodał, że premier pojedzie do Damaszku dopiero wtedy, gdy otrzyma właściwe instrukcje z zagranicy. Komentując polemikę pomiędzy Hezbollahem a koalicją rządzącą, dziennik “An-Nahar” z 19.10 przestrzegł szyickie ugrupowanie przed próbą wymuszenia zmiany rządu. W wyniku wojny regionalna misja Hezbollahu została zneutralizowana. Inne libańskie ugrupowania polityczne nie pozwolą Hezbollahowi, aby rekompensował sobie ten fakt próbami przejęcia kontroli na wewnętrznej scenie politycznej (…) Jeśli Hezbollah w swojej kampanii przeciwko rządowi posunie się za daleko, będzie to odczytane jako opowiedzenie się za działaniami Syrii, zmierzającymi do obalenia libańskiego rządu. Wielu Libańczyków nie zaakceptuje bezterminowego posiadania przez Hezbollah broni i lojalności tego ugrupowania wobec syryjskiego reżimu, który postrzegany jest w Libanie przez wiele partii jako główne zagrożenie dla libańskiej niepodległości, wolności i niezawisłości”.

Biuletyn MSZ

Tags: 

Niedługo wybory parlamentarne w Katarze

Katarskie władze poinformowały, że w najbliższych wyborach parlamentarnych będą mogli wziąć udział jedynie obywatele tego kraju, którzy ukończyli 30 lat i nie byli dotychczas karani. Władze nie określiły konkretnej daty, ale zakłada się, że do wyborów Katarczycy udadzą się na wiosnę 2007 roku (wcześniej w dniach 1-15.12 Doha będzie gospodarzem XVI Mistrzostw Państw Azjatyckich), gdzie będą wybierali 30 przedstawicieli do 45 osobowego Parlamentu. Obsadzenie pozostałych 15 miejsc należeć będzie do Emira. Warto podkreślić, że Parlament zdobywa coraz więcej uprawnień, m.in. możliwość odnoszenia się do decyzji poszczególnych ministrów (ich ew. kwestionowanie), możliwość głosowania za uchwaleniem bądź odrzuceniem budżetu.

Biuletyn MSZ

Tags: 

Wzrost dochodów Jemenu z eksportu ropy naftowej

Tygodnik informuje o rekordowych zyskach Jemenu, płynących z eksportu ropy naftowej. Eksport ropy naftowej w okresie od stycznia do sierpnia 2006 roku osiągnął wartość 2.94 miliarda USD. Gazeta powołując się na raport Jemeńskiego Banku Centralnego, informuje, że średnia cena baryłki jemeńskiej ropy naftowej w okresie styczeń-sierpień 2006 roku wyniosła ponad 65 USD. W chwili obecnej zyski ze sprzedaży ropy stanowią 70% budżetu Jemenu. Gazeta ocenia, że obecna dobra sytuacja na lokalnym rynku naftowym związana jest z wysoką ceną ropy na świecie oraz nowymi obiecującymi odkryciami w prowincji Shabwa.

Biuletyn MSZ

Tags: 

Policja w Bagdadzie znalazła 60 ciał

Policja iracka podała, że w ciągu minionych 24 godzin znalazła w różnych miejscach Bagdadu zwłoki 60 ludzi, wszystkie podziurawione kulami, a niektóre ze śladami tortur.
Większości ofiar nie udało się zidentyfikować. Dwanaście ciał znaleziono w pobliżu szyickiej części Bagdadu zwanej Miastem Sadra.

Stolica Iraku jest od lutego terenem krwawych porachunków między fanatykami szyickimi i sunnickimi, którzy mordują i terroryzują się nawzajem. Irakijczycy obawiają się, że nieustająca fala przemocy może utrudnić rozmowy o pojednaniu narodowym i przekształcić się w otwartą wojnę domową.

Dowództwo wojsk USA w Iraku zakomunikowało tymczasem o śmierci czterech żołnierzy amerykańskich. Trzech z nich poległo w niedzielę w walkach w prowincji Anbar, ostoi sunnickich terrorystów na zachód od Bagdadu, a jeden zginął w poniedziałek w Bagdadzie w ataku terrorystycznym na patrol wojsk USA.

PAP

Tags: 

Jordania będzie kupować tanią ropę z Iraku

Jordania planuje wznowić import ropy z Iraku, oznajmił przedwczoraj premier Jordanii.

Jordania jest jednym z niewielu państw arabskich, które nie mają wystarczających rezerw naftowych. W zeszłym roku były trzy wzrosty cen ropy, w kwietniu ceny wzrosły niemal dwukrotnie, szacuje się, że następny wzrost cen będzie w marcu.

Premier Marouf Al Bakhit powiedział, że Jordania będzie importować 10 tys. baryłek w ciągu dnia, stanowi to około 1/10 dziennego zapotrzebowania.

Bahrain Tribune

Lokalny przywódca Hamasu został zabity

Lokalny przywódca Hamasu w Judeii i Samarii został dziś zabity przez trzech zamaskowanych mężczyzn, gdy wychodził z meczetu - poinformowali świadkowie.

Napastnicy wyskoczyli z przejeżdżającego samochodu i strzelili do 37-letniego Mohammeda Odeha w wiosce Hableh, na północny zachód od Ramalli, a następnie odjechali. Odeh zmarł w drodze do szpitala.

Według świadków, samochód miał izraelskie tablice rejestracyjne.

PAP

Prezydent Libanu akcentuje swój sprzeciw wobec rozbrojenia Hezbollahu

Prezydent Libanu Emile Lahoud powtórzył swój sprzeciw wobec planu rozbrojenia Hezbollahu, gdyż “uwolnił on libańskie ziemie spod izraelskiej okupacji”.

Podczas wczorajszego spotkania z australijską delegacją, wezwał on UNIFIL, żeby wdrążona została rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701 i żeby UNIFIL zachowało “obiektywną neutralność”.

Wyraził nadzieję, że plan pokoju na Bliskim Wschodzie będzie znów realizowany w przeciągu najbliższych tygodni, po tym jak każdy sobie uświadomi, że użycie siły nie prowadzi do niczego, a jedyne komplikuje sprawy.

Prezydent Lahoud także dyskutował z amerykańską delegacją na temat “następstw izraelskiej agresji na Liban, pełnego poparcia administracji amerykańskiej Izraela i zaopatrywania go w najbardziej zaawansowaną broń, która była testowana w Libanie”. Wezwał rząd amerykański, żeby był neutralny wobec arabsko-izraelskiego konfliktu. Według niego “Nowy Bliski Wschód promowany przez USA, jest budowany na krwi irackiej, libańskiej i palestyńskiej”, a jedyną alternatywą jest budowanie sprawiedliwego pokoju w oparciu o międzynarodowe rezolucje.

Syria Times

Tags: 

Tureccy porywacze samolotu chcieli “wysłać wiadomość papieżowi”

Turecki samolot pasażerski, który nad Grecją nadał sygnał alarmowy o porwaniu, wylądował we wtorek we włoskim mieście Brindisi.

Samolot leciał z Tirany do Stambułu ze 107 osobami na pokładzie.

Według tureckiej policji dwaj Turcy dokonali porwania w proteście przeciwko zbliżającej się wizycie papieża Benedykta XVI w Turcji.

Agencja ANSA powołując się na włoskie źródła lotnictwa cywilnego podała, że porywacze oświadczyli, że chcą przekazać wiadomość papieżowi Benedyktowi XVI.

Lotnisko zostało zamknięte.

Watykan poinformował, że Benedykt XVI został powiadomiony o porwaniu samolotu, którego porywacze chcą przekazać wiadomość papieżowi.

Dwaj Turcy poddali się i domagają się azylu politycznego we Włoszech.

PAP

Film o prawach kobiet będzie irańskim kandydatem do Oskara

Film o prawach kobiet będzie reprezentował Islamską Republikę Iranu w Akademii Filmowej w następnym roku w kategorii najlepszego filmu obcojęzycznego.

“CafÄ‚Ĺ  Transit”, którego reżyserem jest Kambuzia Partovi, opowiada historię kobiety, której niedawno mąż umarł. Decyduje się ona na prowadzenie po mężu baru w przygranicznej wiosce. Zgodnie z tradycją jej szwagier musi poślubić ją jako drugą żonę.

Najnowszy film Partoviego “Offside”, opowiada o młodej kobiecie próbującej chodzić na mecze piłki nożnej, zdobył nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie. W Iranie jest zakazane jego wyświetlanie.

Jedyny irański film, który został nominowany do Oskara jest “Dzieci Niebos” Majida Majidi.

AFP

Tags: