Listopad 2006

holocaust jeden, czy wiele

Jak napisal ad rem:

"Jestem emerytowanymoficerem policji, który nie godzi się z powszechną, polityczną akceptacją oczywistej niesprawiedliwości wobec narodów arabskichw wobec narastającej agresji także werbalnej narodu żydowskiego, który to uważa, iż każda negacja zachowań lub wypowiadanych poglądów jest antysemityzmem lub kwestionowaniem holokaustu. A co holokaustem na narodzie palestyńskim? Innymi narodami także.
"
Nasuwa sie tu kilka pytań w zwiazku z ta, dosc kontrowersyjna, wypowiedzia. Mianowicie:

1) Czy Holocaust, jak mozna wyczytac w encyklopediach, byl jeden i inne ludobojstwa nie moga nosic tej nazwy, bo to nazwa wlasna?

2) Czy Izraelska polityka, sluszna czy nie sluszna, skuteczna czy nieskuteczna, zasluguje na porownanie do endlosung III Rzeszy?

3) Czy Izrael reprezentuje caly narod zydowski?

4) Co to jest agresja werbalna?

5) Czy narod zydowski "uwaza, iz kazda negacja zachowan lub wypowiadanych pogladow jest antysemityzmem lub kwestionowaniem holocaustu"?

Sa to moje pytania do Ciebie ad rem a odpowiedzi beda, mam nadzieje, zaczatkiem swietnej dyskusji.

Pozdrawiam

Tags: 

Izrael jednak dalej będzie produkował czołgi Merkava

Izrael nie zawiesi produkcji czołgów Merkava.

Minister obrony Amir Peretz powiedział, że produkcja czołgu Merkava-4 MBT będzie kontynuowana przez kilka najbliższych lat.

“Nie mam zamiaru zakończyć produkcji czołgów Merkava”, powiedział minister.

Middle East Newsline

Tags: 

Podpisano zawieszenie ognia

Dzisiaj o 6 rano weszło w życie zawieszenie ognia miedzy Izraelem
a Autonomia Palestyńska.

Porozumienie jakie wczoraj wieczorem zawarł premier Olmert z prezydentem Autonomii Abu Mazenem (Mahmud Abbas) przewiduje zaprzestanie ostrzeliwania miasta Sderot rakietami Qasam w zamian za wycofanie sił IDF’u ze Strefy Gazy.

Mimo, iż porozumienie nie jest honorowane przez wszystkie ugrupowania palestyńskie zarzucające, że zostało zawarte bez porozumienia z wieloma z nich, mimo żz do godziny 8 rano spadły na Sderot i okolice 3 palestyńskie rakiety premier Olmert wyraża nadzieje, że - jak cytuje yent - “zawieszenie broni wejdzie w życie także na Zachodnim Brzegu. W tej chwili nie obowiązuje tam ono ale okazana odpowiedzialność i dobra wola stanowią poważny przyczynek do nawiązania dialogu z władzami Autonomii”.

Minister bezpieczeństwa Amir Peretz wydał specjalne polecenia dowództwu IDF działania z największą ostrożnością gdyż jak twierdzi “najmniejszy błąd może zerwać kruche porozumienie”. Wyraził jednocześnie troskę o kontynuowane ostrzeliwanie Sderot oraz zwrócił uwagę, że oprócz zagrożenia Qasamami istnieje także problem przemytu broni do niekontrolowanych ani przez Izrael ani władze Autonomii zbrojnych organizacji na terenie Gazy.

Opracowane przez negev

Redaktor został skazany za przedrukowanie Karykatur Mahometa

Jemeński sąd skazał na karę więzienia redaktora Kamala al-Aalafiego za obrazę, a jego tygodnik zostanie zamknięty.

Kamal al-Aalafi twierdzi, że nie przedrukował ich po to, żeby obrazić muzułmanów, tylko, żeby zwiększyć ich świadomość.

Dwóch pozostałych redaktorów tygodnika zostanie prawdopodobnie skazana też na więzienie.

UPI

Tags: 

Irak tonie w krwi

Co najmniej 157 osób zginęło dziś w serii zamachów jakie miały miejsce w Iraku, głównie w Bagdadzie gdzie ofiar jest około 120. Był to najkrwawszy dzień, jeśli chodzi o liczbę ofiar cywilnych, w powojennej historii Iraku. Biorąc pod uwagę, że październik był najkrwawszym miesiącem w pod względem strat dla US Army w Iraku, a w Bagdadzie średnia zamachów dziennie wzrosła do kilkunastu, wypada zadać pytanie w czym interesie amerykańska prasa tak szczegółowo informuje świat o braku pomysłu na Irak w Waszyngtonie. Związek między tymi dwoma zdarzeniami wydaję się bowiem widoczny gołym okiem.

Wściekłość na ulicach Libanu

Pierre Gemayel

Zwolennicy zamordowanego ministra przemysłu Pierra Gemayela okazali swój gniew na ulicach Bejrutu, po tym jak minister został zabity przez zamachowców.

Setki zszokowanych rodzin i zwolenników ministra zebrali się w szpitalu św. Józefa, gdzie zmarł minister Gemayel, po tym jak został postrzelony w głowę. Jego ochroniarz także zginął.

Podczas opłakiwania ministra wznoszono hasła antysyryjskie, szczególnie przeciwko prosyryjskiemu prezydentowi Libanu Emilowi Lahoudowi i generałowi Michelowi Aounowi, który sprzymierzył się z terrorystycznym Hezbollahem.

“Michel Aoun, jesteś sprzymierzeńcem morderców”, wznoszono takie okrzyki na zewnątrz szpitala. Wzywano także przywódcę terrorystycznego Hezbollahu Hassana Nasrallaha, żeby wyjechał do Libanu. Zdeptano także plakat Michela Aouna.

Michel Aoun

Na ulicach Bejrutu trwa panika i ogromne korki uliczne.

“Proszę, żeby ta noc była poświęcona Pierrowi Gemayelowi. Wzywam was, żebyście zachowali pokój. Nie chcemy zwierzęcych odruchów ani zemsty. Pierre zginął za Liban i za wolność. Rodzina Gemayel ma wielu męczenników jak Bachir, Maya (córka Bachira) i Pierre.”, powiedział ojciec zabitego ministra, były prezydent Amin Gemayel.

Pierre Gemayel, który miał 34 lata, był bratankiem prezydenta-elekta Bachira Gemayela, który został zamordowany w 1982 roku. Maya została zamordowana wcześniej, podczas próby zamachu na jej ojca.

Saad Hariri, przywódca antysyryjskiej większości w libańskim parlamencie powiedział, że Syria stoi za tym morderstwem.

Demonstracje odbywają się w kilku chrześcijańskich dzielnicach.

Protestujący próbowali też dojść do domu prezydenta Emile Lahouda w Bejrucie, odbyło się także starcie protestujących z policją w pobliżu szpitala.

W wiosce Bikfaya zwolennicy rodziny Gemayel podpalili opony i zaatakowali samochodu członków prosyryjskich partii.

W mieście Jbail, na północ od Bejrutu, zwolennicy podpalili opony, zablokowali drogi i wywiesili flagi Libanu i partii Kataeb (Falanga), do której należał zabity minister.

Falanga

Dzisiejsze obchody dnia niepodległości odwołano z powodu zamordowania ministra.

Trwa trzydniowa żałoba narodowa.

Ciało ministra zostanie pochowane w jego rodzinnej wiosce Bikfaya.

AFP

Tags: 

Król Jordanii potępia zamach na ministra Gemayela

Król Jordanii Abdullah II mocno potępił wczorajszy zamach na ministra Pierra Gemayela, doniosła rządowa agencja informacyjna Petra.

Król Abdullah II nazwał zamordowanie ministra “aktem tchórzostwa mierzącym w bezpieczeństwo i stabilność Libanu”.

Podczas rozmowy telefonicznej króla Abdullaha II z premierem Libanu Fouadem Siniorą, król Abdullah II podkreślił potrzebę zjednoczenia libańskich ludzi i wezwał do budowania pokoju i stabilności w Libanie.

Kanada potępia zamordowanie libańskiego ministra

Minister Spraw Zagranicznych Peter MacKay potępił wczoraj zamordowanie libańskiego ministra Pierra Gemayela i zaoferował pomoc premierowi Libanu Fouadowi Siniorze.

“Kanada mocno potępia ten atak na libańską niepodległość, stabilność i demokrację. Sprawcy tego czynu muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

Xinhua

Tags: 

W Jerozolimie powstanie Wieża Eiffla

Jeżeli mieszkańcy Jerozolimy nie mogą pojechać do Paryża, żeby zobaczyć Wieżę Eiffla, to Wieża Eiffla przyjedzie do nich. W celu uczczenia 40 lecie zjednoczenia Jerozolimy spod arabskiej okupacji, Paryż chce dać Jerozolimie mniejszą wersję Wieży Eiffla, która będzie stała na placu paryskim w Jerozolimie.

Francuskie miasta mają tradycję w dawaniu prezentów miastom zaprzyjaźnionym na całym świecie. W 1885 roku Francuzi podarowali USA Statuę Wolności jako symbol przyjaźni między dwoma narodami.

Mer Paryża Bertrand Delanoe jest teraz w trakcie swojej wizyty w Jerozolimie. Jest to jego 8 wizyta od czasu zostania senatorem w Paryżu w 1995 roku.

Delanoe spotkał się z burmistrzem Jerozolimy Urim Lupolianskim i obaj zgodzili się na postawienie wieży na placu paryskim w pobliżu siedziby premiera.

Miniaturowa wieża będzie miała 25 metrów wysokości.

Ynet

Arab poślubił nastolatkę w setne urodziny

Pewien Saudyjczyk z Nadżranu zrobił sobie prezent na 100. urodziny, biorąc tego dnia za żonę 19-latkę - donosi w poniedziałek dziennik “Arab News”.

W tłumie gości weselnych nie zabrakło wnuków i prawnuków pana “młodego”, który z dumą obwieścił zebranym, że zamierza mieć ze swą nową żoną wiele dzieci.

Widząc sceptycyzm malujący się na twarzach niektórych gości, 100- latek zapewnił, że cieszy się doskonałym zdrowiem i jest pełen wigoru jak młodzieniaszek, a wszystko dzięki zdrowej diecie, której przestrzega od dziesięcioleci.

Gazeta nie wspomina o oczekiwaniach panny młodej, związanych z małżeństwem ze starszym o 81 lat mężczyzną.

PAP

Pomimo prześladowania chrześcijan w Arabii Saudyjskiej ich liczba rośnie

Z niespełna 200 tys. w 1974 r. do ponad 800 tysięcy w br. wzrosła liczba katolików w Arabii Saudyjskiej, mimo że istnieje tam zakaz wyznawania jakiejkolwiek innej religii poza islamem. Poinformował o tym w Madrycie prof. JosÄ‚Ĺ  Luis Orella, wykładowca historii i myśli na Wydziale Nauk o Człowieku i Środków Przekazu miejscowego Uniwersytetu św. Pawła - CEU.

Profesor przypomniał, że Arabia Saudyjska, na której obszarze znajdują się najważniejsze święte miejsca islamu - miasta Mekka i Medyna oraz kamień Kaaba, uważa się za ich strażnika i nie dopuszcza do wyznawania na swym terytorium jakiejkolwiek innej religii. Mimo to mieszka tam ponad 800 tys. katolików, wywodzących się z różnych krajów. W sumie zaś na Półwyspie Arabskim żyje - według profesora - ponad 3 mln wyznawców Chrystusa, pochodzących z co najmniej stu krajów. W większości są to obywatele Filipin, Indii, Pakistanu, Etiopii, Erytrei, Sudanu i Egiptu, którzy przybyli do bogatych naftowych państw tego regionu w celach zarobkowych.

Do walki z jakimikolwiek przejawami kultu niemuzułmańskiego władze saudyjskie powołały specjalną policję religijną, zwaną “mutawwal “, znaną z okrucieństwa wobec imigrantów. Hiszpański profesor zwrócił uwagę, że agenci tej formacji niszczą wszelkie przedmioty związane z innymi religiami niż islam: książki, krzyżyki, medaliki, obrazki itp., a ich właściciele trafiają do więzień jako wrogowie państwa.

“Księża, którzy potajemnie próbują pełnić posługę duszpasterską, muszą mieć zezwolenie na pobyt w tym kraju jako technicy i inni pracownicy działających tam przedsiębiorstw. Msze i nabożeństwa mogą być sprawowane tylko w placówkach dyplomatycznych, a jakiekolwiek inne miejsce, w którym w ukryciu byłyby odprawiane nieislamskie obrzędy religijne, w razie ujawnienia jest konfiskowane a jego właściciele również są zatrzymywani ” - powiedział prof. Orella.

Przytoczył następnie dane organizacji Amnesty International, z których wynika, że w latach 1990-93 aresztowano w Arabii co najmniej 329 chrześcijan. W październiku 1995 r. do więzienia trafił, oskarżony o ewangelizację, Filipińczyk Donato Lama - skazano go na 70 uderzeń chłosty i 18 miesięcy więzienia, po czym odesłano do jego kraju. Wcześniej, w 1984 r. dwaj jego rodacy Ruel Janda i Amel Beltran zostali ścięci. W kwietniu ub.r. zatrzymano 40 Pakistańczyków za udział w “podziemnej ” Mszy św. w jednym z mieszkań.

Zdaniem naukowca, Arabia Saudyjska jest skrajnym wyjątkiem pod względem swobód religijnych w tym regionie, gdyż np. władcy sąsiednich państw: Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kataru, Bahrajnu czy Omanu “starali się mieć dobre stosunki ze Stolicą Apostolską i pod koniec XX wieku nawiązali z nią stosunki dyplomatyczne “.

Mówca przypomniał na zakończenie, że Kościół katolicki tworzy tam wikariat apostolski Arabii, obejmujący wszystkie kraje tego Półwyspu, aby w ten sposób stworzyć, na ile to jest możliwe, najlepsze warunki dla opieki duchowej dla mieszkających tam wiernych. Siedzibą tej jednostki terytorialnej jest stolica Emiratów - Abu Zabi. W tym kraju istnieje sześć świątyń, ponadto cztery w Omanie i jeden w Bahrajnie. Przełożonym wikariatu jest od 21 marca 2005 r. 64-letni obecnie szwajcarski kapucyn bp Paul Hinder.

KAI

Izrael nie używał uranu

UNEP nie znalazło żadnych dowodów na to, że pociski z uranem mogły być używane przez Izrael podczas konfliktu z Hezbollahem.

Badania przeprowadziło ONZ na południe i na północ od rzeki Litani. Pobrano próbki z 32 miejsc i nie znaleziono żadnego dowodu na użycie uranu przez Izrael.

UN News Center