Styczeń 2007

Co się tam dzieje?

Chciałbym dowiedziec się co myślicie o obecnej sytuacji Izraela. Jak możecie odnieść się do jego położenia w świecie zdominowanym przez państwa arabskie. A przedewszystkim chciałbym abyście wyrazili swoja opinię na temat interwencji w Libanie. Czy to było słuszne? Czy Izrael miał prawo podjąć takie działania? Napiszcie jak traktowny jest waszym zdaniem Izrael teraz. Ja swojej opini narazie zamieszczać nie będę. Mam nadzieję, że ktoś podejmie ten temat. Chciałbym skonfrontować swoje zdanie z waszymi poglądami.

Tags: 

Walki w Libanie

Jedna osoba zginęła, a 28 zostało rannych w nocnych walkach w Bejrucie, stolicy Libanu. W trakcie jednodniowego protestu Hezbollachu przeciwko rządowi Fouada Siniory doszło do walk między zwolennikami pro-rządowej partii Przyszłość a zwolennikami Syryjskiej Partii Narodowo-Socjalistycznej (SPNS). Co namniej pięc innych osób zostało rannych w Byblos i Batroun podczas walk policji z Hezbollachem, który położył barykady na ulicach.

Kacaw stanie przed sądem

Prokurator Generalny Menachem Mazuz zdecydował dziś, że Prezydent Izraela Mosze Kacaw odpowie przed sądem za gwałt i molestowanie seksualne czterech kobiet, zatrudnionych w jego Kancelarii. Mazuz podkreślił podczas konferencji prasowej, że Prokuratura zebrała dość dowodów, żeby oskarżyć Kacawa o gwałt, molestowanie, relacje seksualne z użyciem przemocy, utrudnianie śledztwa oraz nielegalne przyjmowanie prezentów.

“Prokurator Generalny uzgodnił z prokuratorem prowadzącym sprawę, że zebrano dostatecznie dużo niepodważalnych dowodów, by ostatecznie postawić Prezydenta Kacawa przed sądem” - oświadczył Minister Sprawiedliwości dziś rano.

Ostateczne brzmienie oskarżenia będzie znane po przesłuchaniu Kacawa przez prokurature, podczas którego będzie mógł zaprezentować swoją wersję wydarzeń.

Moshe Katsav
W trakcie trwania kadencji Kacaw może odpowiadać karnie tylko po odwołaniu go przez Knesset, jednak Prezydent już oświadczył, że zawiesi urząd jeśli prokuratura oficjalnie oskarży go o gwałt. Jego kadencja kończy się w lipcu.

Kanał 10 izraelskiej telewizji ujawnił, że Kacaw nie ma zamiaru podać się do dymisji mimo dzisiejszego oświadczenia prokuratora Mazuza. Prezydent nie przyznaje się do winy.

Halutz zastąpiony

Gabi Aszkenazi
Generał Gabi Aszkenazi, który spędził kilka lat walcząc z Hezbollachem w Libanie, został nowym Szefem Sztabu w Izraelu. Zastąpił on Dana Halutza, który ustąpił w zeszłym tygodniu, z mocnym opóźnieniem uginając się przed ogólnokrajową krytyką za nieudolną operację w Libanie w zeszłym roku. Radio Cahalu (armii izraelskiej) podało informację, że ta nominacja została uzgodniona między Olmertem a Perecem (ministrem obrony), jednak zgodnie z izraelskim prawem nominacja ta musi zostać jeszcze zatwierdzona przez Knesset. Komentatorzy podkreślają, że Aszkenazi otrzymał nominację po tym, jak Mosze Kapliński napisał do ministra Pereca list, w którym ogłosił swoje wystąpienie z wyścigu (Kapliński był murowanym kandydatem na Szefa Sztabu).

Aszkenazi obejmował dowództwo północne w ostatnich latach przed wycofaniem wojsk izraelskich z południowego Libanu w 2000 roku. Odpowiadał za cały front libański, czyli przede wszystkim za walkę z Hezbollachem.

Iracki minister broni Iranu

Iracki minister spraw zagranicznych Hoshyar Zebari powiedział, że pracownicy zatrzymani w konsulacie w Arbil przez Amerykańskie wojsko wczoraj przebywali i pracowali tam za zgodą irackiego rządu. Konsulat był istotną częścią iracko-irańskiej komunikacji nawet podczas formalnie zerwanych stosunków dyplomatycznych. Jeden z zatrzymanych został wypuszczony już wczoraj, reszta wciąż przebywa w amerykańskim areszcie.

Tags: 

Abu Dabi staje do wyścigu!


W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich powstanie drugi Luwr. Projekt budowy kopii francuskiego Muzeum zyskał dziś aprobatę Renauda Donnedieu de Vabresa, ministra kultury Francji. Podobne budynki mają w późniejszym terminie stanąć także w Szanghaju i Atlancie, a budżet projektu wynosić ma ponad 650 mln dolarów. Pomysł budowy komentowany jest jako podniesienie rękawicy rzuconej przez inne miasto w regionie - Dubaj. Te dwa miasta od lat konkurują ze sobą w wyścigu na najatrakcyjniejsze miejsce dla bogatych turystów, nie szczedząc w tej wojnie pieniędzy i pomysłów.

Tak wygląda stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich już dziś, a to :

Panorama Dubaju. Najwyższy widoczny budynek, w trakcie budowy, obecnie ma prawie 500 metrów. Docelowo będzie ponad 840 co uczyni z niego najwyższy budynek na świecie.

Konsulat wzięty

Amerykańscy komandosi, przy wsparciu śmigłowców, weszli dziś do irańskiego konsulatu w mieście Arbil, stolicy kurdyjskiego Iraku i zatrzymali niewiadomą liczbę pracowników, oraz komputery i dokumentację. Amerykańskie źródła wojskowe mówią jedynie o “rutynowym działaniu” w którego wyniku zatrzymano sześć osób. Irańskie MSZ podaje zaś, że Amerykanie zatrzymali pięć osób, w tym dyplomatyczną załogę konsulatu. Jak podkreślają Amerykanie zatrzymanym postawiono zarzut “bliskiego związku z atakami na Irakijczyków i siły koalicji”. Strona irańska domaga się zaś natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych a całą operację określa jako “akt złamania prawa międzynarodowego”.

Izrael w blokach startowych

Izrael stoi w blokach startowych. W części armii, głównie lotnictwo, jest najwyższy stopień gotowości. Według Times'a gotowy jest użyć broni niekonwencjonalnej przeciwko Iranowi. Doktryna wojskowa Izraela jest prosta, uderzyć jako pierwszy by zyskać przewagę. Sprawdziło się to już kilka razy więc czemu nie miałoby być tak samo teraz?
A może Izrael ma stać się narzędziem Bush'a w walce z "z imperium zła"?

Tags: 

Mężczyzna skazany na baty za cudzołóstwo

Sto batów otrzymał podczas publicznej chłosty Irańczyk z miasta Behszahr, który utrzymywał kontakty seksualne z mężatkami - poinformowała w niedzielę irańska prasa. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że kara - jak na Islamską Republikę - była wyjątkowo lekka. Zgodnie z prawem, za cudzołóstwo w Iranie grozi śmierć przez ukamienowanie. Tak ostrej formy represji nie stosuje się od 2002 roku.

PAP

Wikipedia zablokowała użytkowników z Kataru

Wikipedia zablokowała mieszkańcom Kataru możliwość edytowania artykułów przez niezalogowanych użytkowników, z powodu dużej liczby spamu i aktów wandalizmu.

Katar ma tylko jednego dostawcę internetu - Qtel - który udostępnia tylko jeden adres IP na cały milionowy kraj.

Użytkownicy, którzy zarejestrowali wcześniej konta mogą dalej edytować artykuł. Jednak pozostali nie mogą się ani zarejestrować, ani edytować artykułów.

Tags: