luty 2007

Śmierć 3 Francuzów

Co najmniej trzech obywateli francuskich zostało dziś zabitych w pobliżu zabytków Madain Saleh na północy Arabii Saudyjskiej. Czwarty został prawdopodobnie poważnie ranny, w ataku jakiemu ulegli Francuzi 17 kilometrów na północ od Medyny.

Hamas w Moskwie

Chaled Maszal
Chaled Maszal, przywódca Hamasu, gościł dziś w Moskwie, aby pochwalić rosyjski rząd za starania w celu przywrócenia międzynarodowego wsparcia finansowego dla rządu w Autonomii Palestyńskiej. “Mamy nadzieję, że Rosja odniesie sukces i wpłynie na społeczność międzynarodową, aby ta zniosła blokadę nałożoną na naród Palestyński” - powiedział Maszal telewizji Russia Today w poniedziałek.

“Rosja potwierdza swoje stanowisko w sprawie powołania rządu jedności narodowej w Palestynie, zwłaszcza, że odpowiada to postanowieniom Kwartetu (ONZ, UE, Rosja i Stany Zjednoczone)” mówi oświadczenie ministra SZ Rosji, ogłoszone po spotkaniu Meszala z jego zastępcą, Aleksandrem Sałtanowem.

Rosja jest jedynym członkiem Kwartetu, który utrzymuje polityczne kontakty z Hamasem.

Będą nowe sankcje na Iran

Rada Bezpieczeństwa ONZ, zebrana w Londynie dziś, uzgodniła wspólną chęć pracy nad kolejną rezolucją w sprawie irańskiego programu atomowego, który jest kontynuowany nielegalnie od czasu styczniowej rezolucji Zgromadzenia Generalnego ONZ. Dyplomaci z Rosji, Chin, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Francji uzgodnili potrzebę nowych sankcji dla Iranu, który według nich dąży do pozyskania nielegalnie broni atomowej.

“Odbyliśmy produktywną naradę… Rozpoczęliśmy prace nad nową rezolucją Rady Bezpieczeństwa” - oświadczył po spotkaniu John Sawers, dyrektor polityczny Brytyjskiego MSZ.

{democracy:2}

Tags: 

Iran gotów na wojnę

Ahmadinedżad
Irański prezydent, Mahmud Ahmadinedżad, odmówił, w niedzielnym orędziu telewizyjnym, ugięcia się przed Zachodem i zaprzestania prowadzenia nielegalnego programu atomowego. Jego oświadczenie jest bezpośrednią odpowiedzią m.in. na oświadczenie Sekretariatu Stanu Stanów Zjednoczonych, które mówi, iż irańska ekonomia może zostać bardzo nadszarpnięta nowymi sankcjami ONZ. Prezydent Ahmadinedżad podkreślił, że Iran jest gotów na każdy scenariusz - także wojnę. W najbliższych dniach dojdzie w Londynie do spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemiec, które ma dać odpowiedź na pytanie jak przerwać irański program atomowy. Stany Zjednoczone zaapelowały o kolejne sankcje, wykluczając operację militarną.

Dick Cheney, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, powiedział, że: “Byłoby poważnym błędem dopuścić kraj taki jak Iran do broni atomowej”

Tags: 

Uwaga, blogi podsłuchiwane

Abdel Kareem Nabil Suleiman
Abdel Kareem Nabil Sulejman został skazany przez sąd w Aleksandrii za obrazę Islamu i prezydenta Mubaraka na cztery lata więzienia. Sulejman, 22-letni student prawa, przebywa w areszcie od listopada 2006 w związku z treścią jego bloga prowadzonego w internecie od 2004 roku pod pseudonimem Kareem Amer. Jego proces był bacznie obserwowany przez opozycję, organizacje zajmujące się prawami człowieka, oraz innych bloggerów w Egipcie, gdyż istniała obawa, że powstanie cenzorski precedens w największym arabskim kraju świata.

Inny blogger, śledzący proces i publikujący relacje z niego pod pseudonimem Sandman pisze:

“To bardzo niebezpieczny precedens, gdyż uderza w jedyne miejsce swobodnej wypowiedzi, jakim jest obecnie internet. Zarzuty były niejasne i słabe.”

Human Rights Watch potępiła proces oznajmiając, że Sulejman został skazany za “korzystanie z wolności wypowiedzi, uznanego prawa człowieka przysługującego wszystkim na Ziemi”

Sarah Leah Whitson, dyrektor Human Rights Watch na Bliski Wschód, powiedziała:

“Rząd Egiptu powinien przestrzegać własnych zobowiązań do respektowania prawa międzynarodowego i natychmiast wypuścić Sulejmana.”

Tags: 

Dalsze sankcje na Iran?

Irański program atomowy
Miguel Angel Moratinos, minister SZ Hiszpanii, wezwał do intensyfikacji negocjacji z Iranem w sprawie jego, prowadzonego nielegalnie, programu atomowego. Rosja odpowiedziała na to oświadczeniem, w którym podważyła sensowność nakładania kolejnych sankcji na Iran.

Oświadczenia wydano ze względu na zapowiedź, wydaną przez amerykański Sekretariat Stanu, prowadzenia rozmów na temat nowych sankcji wobec Iranu w Londynie w najbliższy poniedziałek.

Wszystko to spowodowane jest ogłoszonym w czwartek raportem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA), który stwierdza, że w Iranie wciąż wzbogaca się uran, mimo rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1737, która tego wyraźnie zakazuje.

Tags: 

Palestyna głoduje

Palestyńczyk
ONZ-towska grupa badawcza oznajmiła, że coraz większa liczba Palestyńczyków mieszkających w Gazie i na Zachodnim Brzegu doświadcza braków w żywności. Ubóstwo pogłębiło się odkąd społeczność międzynarodowa odcięła pomoc finansową dla Autonomii po wygranych wyborach parlamentarnych przez Hamas w zeszłym roku, mówi nowy raport Światowego Programu Żywności (WFP).

Osłabienie palestyńskiej ekonomii dotknęło także do tej pory finansowo zabezpieczone zawody, takie jak rybacy, farmerzy i drobni handlowcy - oznajmia raport ogłoszony w czwartek.

Kirstie Campbell, rzeczniczka WFP, oświadczyła, że 46% Palestyńczyków jest “niezabezpieczonych” żywnościowo (food insecure), podczas gdy w 2004 roku, do czasu dojścia do władzy Hamasu, liczba ta wynosiła 35%.

Raport mówi o powszechnym zjawisku sprzedaży ziemi, czy mieszkań i zwiększającej się liczbie bezrobotnych i bezdomnych.

Muzłmanie nie chcą III Świątyni

W nawiązaniu do komentarza do artykułu z blogu o pracach w sąsiedztwie
meczetu al-Aksa.

Wydaje się, że premier poprosił burmistrza "po starej znajomości" (Olmert był poprzednim burmistrzem stolicy) by ten pomógł mu wyjść z impasu z twarzą.

http://www.ynetnews.com/articles/0,7340 … 65,00.html

Wielu komentatorów izraelskich twierdzi, że chociaż rząd ma niekwestionowane prawo do przeprowadzenia prac remontowych to w tak delikatnej kwestii jak meczet al-Aksa trzeba raczej być "mądrym" niż "mieć rację". Innymi słowy lepiej nic nie robić niż
prowokować wybuchy złości wśród społeczności muzułmańskiej. A złość zdaje się byc ogromna i to w całym muzułmańskim świecie włączając Jordanię i Egipt. Prace zostały skrytykowane zarówno przez króla Abdallę jak i prezydenta Mubaraka.

http://www.haaretz.com/hasen/spages/823799.html

Kampania dezinformacyjna prowadzona przez przywódców islamskich jest ogromna
i choć wydaje się być "szyta bardzo grubymi nićmi" odnosi sukcesy.

http://www.intelligence.org.il/eng/eng_ … grabim.htm

Ribhi Rantisi, jeden z czołowych działaczy Hamasu w wywiadzie dla izraelskiej wojskowej rozgłośni radiowej Galej Cahal oskarżył rząd o plany wybudowania w tym miejscu synagogi. Powołał się przy tym na słowa przywódcy Ruchu Islamskiego
Szacha Raada Salaha, który zorganizował między innymi w piątek w Nazarecie demonstrację protestacyjną.

Prace remontowe wykonywane są w  okolicy zwanej Bramą Mugrabi albo Rambam.
W 2004 roku w wyniku wyjątkowo obfitych desczów i trzęsienia ziemi część murów się zawaliła niszczący przy tym drewnianą kładkę prowadzącą do bramy.
 
http://www.har-habayt.org/newp22-02-04.html
 
Celem remontu jest budowa nowego mostu i zabezpiecznie przyległego terenu przed podobnymi katastrofami. Dodać trzeba, że prowadzone są one poza granicami 
wzgórza świątynnego, na terenie podlegającym całkowicie administracji izraelskiej.
W izraelskich mediach odano informację, że premier Olmert zarządził zainstalowanie kamer w miejscu prac i ciągłą 24-godzinną transmisję w specjalnie zaaranżowanym portalu internetowym.
Niestety nie udało mi się jeszcze zdobyć jego adresu :-(

Tags: 

Izrael bezpieczny?

Szahab-3
Około 22 czasu polskiego w Izraelu doszło do udanego testu systemu antyrakietowego Hetz (Strzała) w pojedynku z rakietą symulującą irańską Szahab-3. Jak podała izraelska telewizja rakieta skonstruowana tak, żeby przypominała irańską, została wystrzelona z wysoko lecącego samolotu, a antyrakieta Hetz została odpalona w bazie wojskowej Palmahim.

Test zakończył się 100% sukcesem.

Był to drugi izraelski test tego systemu w walce z rakietą przypominającą Szahab-3, oba zakończyły się pełnym sukcesem.

Zdjęcie przedstawia właśnie Szahab-3, która została zaprezentowana podczas parady wojskowej w Teheranie we wrześniu zeszłego roku.

Tags: 

Prace wokół al-Aksy wstrzymane

al-Aksa
Burmistrz Jerozolimy, Uri Lupoliański, zdecydował się wstrzymać prace remontowe wokół Wzgórza Światynnego po kilku dniach gwałtownych starć z policją muzułmańskiej ludności wschodniej części miasta. Remont miał objąć m.in. budowę nowej rampy, gdyż stara grozi zawaleniem. Ludność palestyńska rozpoczęła protesty w obawie przed próbą budowy tunelu pod meczetem al-Aksa, w celu wysadzenia go w powietrze.

Wzgórze Światynne to miejsce, gdzie według tradycji religijnych Judaizmu i Islamu Abraham niemal nie poświęcił swojego syna w ofierze (Judaizm mówi o Izaaku, a Islam o Ismaelu), później stały tam dwie żydowskie świątynie (obie zburzone - przez Nabuchodonozora i Tytusa), a w końcu Mahomet z stamtąd dostał się do nieba. W celu upamiętnienia tego ostatniego wydarzenia zbudowano tam meczet al-Aksa, jednak odkąd w 1967 roku Izrael zajął te tereny miejscowa ludność żywi obawy, iż będzie on próbował zniszczyć meczet, aby na jego miejscu postawić Trzecią Świątynie.

W 1994 roku izraelska służba bezpieczeństwa Szabak rozbiła grupę terrorystów religijnych, którzy planowali wysadzenie meczetu, aby zwolnić miejsce na budowę świątyni. Aresztowano wówczas 24 osoby, wszyscy odsiadują wyroki po dziś dzień.

Spotkanie ministrów UE

Ministrowie Spraw Zagranicznych państw Unii Europejskiej spotkają się w Brukseli, aby przedyskutować kwestię stosunku Unii do nowego gabinetu w Ramallah, Autonomii Palestyńskiej. Od ponad roku, odkąd samodzielne rządy sprawował tam Hamas Unia, Stany Zjednoczone i Rosja nie wypłacały tradycyjnych pomocy finansowych dla rządu i lokalnych inicjatyw, co doprowadziło do najgorszej sytuacji gospodarczej w Autonomii od 1948 roku.

Putin wita na Bliskim Wschodzie

Władimir Putin, prezydent Rosji, rozpoczął dziś trzydniową wizytę na Bliskim Wschodzie, która obejmie Jordanię, Arabię Saudyjską i Katar, aby wzmocnić kontakty energetyczne i wojskowe kontakty z tradycyjnymi sojusznikami Stanów Zjednoczonych. Wizyta rozpoczęła się dziś, dzień po tym jak Iran poprosił Rosję o zablokowanie każdej rezolucji ONZ przeciw Teheranowi po tym, jak przekroczy on kolejny termin na zaprzestanie badań atomowych, który mija 21 lutego.

Jest to pierwsza wizyta rosyjskiego prezydenta do każdego z tych krajów i pierwsza w ogóle na Bliskim Wschodzie od 2005 roku, kiedy to odwiedził Egipt, Izrael i Autonomię Palestyńską.

W trakcie swojej wizyty w Arabii Saudyjskiej prezydent będzie prawdopodobnie także reklamował usługi rosyjskiego kolejnictwa, ponieważ trwa tam właśnie przetarg na budowę linii kolejowej o długości 2400 km i wartości ponad 2 mld dolarów.

Komentatorzy podkreślają też kwestie przetargów wojskowych, m.in. na czołgi ciężkie w którym duże szanse ma rosyjski T-90C.

Autonomia Palestyńska ma nowy rząd

nowy rząd
Dziś pod wieczór doszło w Mekce do podpisania porozumienia w sprawie nowego rządu między Fatahem a Hamasem. Porozumienie, do którego doszło dzięki mediacji saudyjskiego króla Abdullaha bin Abdulaziza, uwieczniono specjalną ceremonią podczas której prezydent Abbas poprosił obecnego premiera Ismaila Haniyę o sformowanie nowego rządu, w skład którego wejdą ministrowie z Hamasu, Fatahu, partii Trzeciej Drogi i niezależni.

Porozumienie podpisano w królewskim pałacu, którego balkony wychodzą na kamień Kaaba - najświętszy artefakt islamu.

Umowa podkreśla znaczenie wartości, jakie będą przyświecać nowej koalicji, wliczając w to “szanowanie” umów pokojowych zawartych z Izraelem do tej pory.

Kaled Maszal, przywódca Hamasu, powiedział, że porozumienie: “Zrówna nasz status. Jest zobowiązanie i jedność. Będziemy utrwalać tę koalicję.”

W Gazie słychać było tysiące wystrzałów i dźwięki świętowania, które wybuchły w chwili ogłoszenia porozumienia.

“Wstrzymywaliśmy oddech. Jeśli Bóg pozwoli będzie to trwałe porozumienie, a nie chwilowy rozejm. Mamy nadzieję, że to doprowadzi do zaprzestania walk” - powiedział telewizji Al-Jazeera Mahmoud Qassam, uliczny sprzedawca ryb mieszkający naprzeciwko premiera Haniyi.

Porozumienie osiągnięte

Mekka
Odbywające się w Mekce drugi dzień negocjacje w sprawie powołania wspólnego rządu między Fatahem a Hamasem przyniosły rezultat donieśli negocjatorzy obu stron stołu. Dzisiejsze rozmowy, prowadzone pod mediacją saudyjskiego króla Abdullaha bin Abdulaziza, miały na celu przekonać Hamas do przyjęcia inicjatywy z 2002 roku (Liga Arabska oznajmiła wówczas, że jeśli Izrael wycofa się do granic z 1967 roku i przyjmie palestyńskich uchodźców dając im obywatelstwo zostanie przez Ligę uznany).

Kaled Maszal nie zostanie szefem nowego gabinetu. Podkreślono dziś, że wszystkie nominacje oprócz Ministra Spraw Wewnętrznych pozostają zgodne z ustaleniami z wtorku. Ustalono wówczas m.in. że Premierem pozostanie Ismail Haniya.

Nowym Ministrem SZ zostanie Ziyad Abu Amr (niezależny), Ministrem finansów zaś Salam Fayyad z partii o wiele mówiącej nazwie Trzecia Droga, popierany jednak przez Hamas. Pozostałe ministerstwa zostaną podzielone w następujący sposób: 9 dla Hamasu, 6 dla Fatahu i 4 dla pozostałych partii. Pozostałe pięć ministerstw zostanie przyznanych niezależnym politykom, nie należącym do żadnych partii - 3 z nich wskaże Hamas, 2 Fatah. Sporna pozostaje kluczowa kwestia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, która jest dyskutowana w tej chwili.

Iran grozi Stanom Zjednoczonym

Ali Chamenei
Duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei oświadczył dziś, że jego kraj “odpowie atakiem” na amerykańskie interesy na całym świecie, gdyby Stany Zjednoczone zdecydowały się interweniować militarnie w Iranie. Zdjęcie powyżej przedstawia Chomenei’ego podczas przemówienia, gdy trzymając w prawej dłoni karabin, powiedział: “Nasi wrogowie wiedzą doskonale, że naród irański udzieli potężnej odpowiedzi agresorom i ich interesom na całym świecie.”

W odpowiedzi Gordon Johndroe, rzecznik amerykańskiej rady bezpieczeństwa narodowego, powiedział:

“Chamenei od czasu do czasu udziela takich niesprowokowanych niczym wypowiedzi a my możemy jedynie żywić nadzieję, że są one skierowane przeciw Stanom Zjednoczonym, ponieważ prezydent Bush powiedział jasno, że nie mamy planów ani zamiaru atakowania Iranu.”

Departament Stanu oświadczył też, że problem nielegalnego programu atomowego w Iranie chce rozwiązać za pomocą dyplomacji, a nie jakiejkolwiek operacji wojskowej.

Chamenei powiedział też: “Nie powinni próbować zastraszyć narodu irańskiego w ten sposób, bo Stany Zjednoczone już wcześniej zaatakowały Iran.”

Tags: 

Starcie na granicy libańsko-izraelskiej

Merkava
Izraelski patrol odpowiedział ogniem na ostrzał buldożera poszukującego min przez wojsko libańskie. Rzecznik libańskiej armii oświadczył, że buldożer wjechał do południowego Libanu, armia izraelska zarzeka się jednak, że cały incydent miał miejsce jeszcze w Izraelu.

Rzecznik libańskiej armii oświadczył: “Buldożer wjechał na terytorium Libanu. Otworzyliśmy ogień, następnie buldożer się wycofał. Doszło do krótkiej wymiany ognia.”

Izraelczycy mówią: “Wezwaliśmy ich do przerwania ognia. Oni kontynuowali ostrzał, odpowiedzieliśmy więc tym samym.”

David Chater, korespondent Al-Jazeery w północnym Izraelu, powiedział, że buldożery przekroczyły ogrodzenie graniczne, jednak zaraz potem się zatrzymały i pozostały w granicach terytorium uznawanego za izraelskie. Na ostrzał buldożerów odpowiedziała załoga czołgu Merkava, który je konwojował, wystrzeliwując dwa pociski - libańczycy nie donoszą o żadnych rannych.

Milos Strugar, szef międzynarodowej misji ONZ w Libanie (UNIFIL) określił incydent jako “poważny” i oświadczył, że wojska ONZ już zostały rozlokowane w regionie. Dodał: “Wymianę ognia rozpoczęli libańczycy po tym, jak buldożer przekroczył ogrodzenie z zamiarem oczyszczenia min między granicą izraelską a Błękitną Linią.”

Między Izraelem a Libanem przebiega pas zdemilitaryzowany, określany jako terytorium międzynarodowe, do którego prawdopodobnie wjechał buldożer.

Starcia w Jemenie

Jemen
Co najmniej 42 żołnierzy armii Jemenu zginęło w walkach z bojówkami szyickimi na terenie całego kraju w ostatnich kilku dniach. Walki rozpoczęły się po tym jak prezydent Ali Abdullah Saleh wezwał paramilitarne organizacje szyitów do poddania się i złożenia broni.

Podczas spotkania z opozycją al-Ansi i Abdul Aziz Abdul Ghani, przewodniczący Parlamentu, powiedział, że w walkach, które trwają od 2004 roku zginęło już 727 żołnierzy, a rannych zostało ponad 5000.

Sekta Zaidi, założona przez Husseina Badra Eddina al-Huthiego, rozpoczęła swoje powstanie antyrządowe w lipcu 2004 roku. On sam zginął w walkach jeszcze we wrześniu tego samego roku, jednak jego podopieczni walczą po dziś dzień.

Rząd oskarżał al-Huthiego o bunt, powołanie nielegalnej grupy zbrojnej, oraz podżegani do nienawiści. Jego zwolennicy, którzy oskarżają rząd o zbytnią pro-amerykańskość, mówią o próbach uciszeniu sekty poprzez korupcje.

W 2005 roku podpisano zawieszenie broni zgodnie z którym żołnierze mieli nie wkraczać na plemienne terytoria al-Huthich. Członkowie sekty Zaidi mówią jednak, że rząd nie dotrzymał obietnicy i wojsko operowało na tych terenach.

Dziś wyniki rozmów

Abbas
Prawdopodobnie dziś poznamy wyniki rozmów Hamas-Fatah prowadzonych w Mekce w celu powołania rządu jedności narodowej. Zarówno Prezydent Abbas, jak i Kaled Maszal z Hamasu zjawili się na zaproszenie króla Abdullaha w Mekce jeszcze wczoraj, jednak wyniki rozmów, jak zapowiadano, podane zostaną do wiadomości publicznej dziś.

Negocjacje są próbą rozwiązania krwawego konfliktu na ulicach Gazy i Zachodniego Brzegu, do jakiego doszło w styczniu po próbie rozwiązania rządu przez Prezydenta Abbasa. Na ulicach miast Autonomii zginęło łącznie około 90 osób, przeprowadzono 3 zamachy bombowe, porwano 21 członków Fatah bądź Hamas. Jak powiedział wczoraj prezydent Abbas: “Porażka dzisiejszych rozmów może oznaczać wojnę domową.”

19 stycznia odbędą się także rozmowy trzystronne między prezydentem Abbasem, premierem Izraela Olmertem i sekretarzem stanu USA Condoleezą Rice.

Kłopoty z aktualizacją

Jak zapewne zauważyliście ostatnimi dniami strona nie była aktualizowana. Niestety, strona wciąż jest młoda a redakcja nieliczna - wystarczy, że wszystkim wypada sesja i taki jest efekt. Nie sposób też niestety nie zauważyć licznych ocen negatywnych (na szczęście mimo wszystko pozostających w mniejszości - za wszystkie “4″, “5″, i “6″ dziękujemy, rzecz jasna, najbardziej!) - bylibyśmy wdzięczni gdybyście uzasadniali swój wybór na forum.

My, redakcja zobowiązujemy się do niedopuszczenia, aby podobna sytuacja miała miejsce ponownie. Nie będzie już więcej braków w aktualizacji, jednak wymaga to od Nas ogromnego nakładu pracy, dlatego nieustannie prosimy o wsparcie Was - czytelników. Nieprzerwanie poszukujemy redaktorów, a także zapraszamy do wysyłania własnych felietonów.

http://bliskiwschod.org/forum/

Tan

Kolejna zagadkowa śmierć

Naukowiec zaangażowany w irański program nuklearny zmarł dwa tygodnie temu w niewyjaśnionych okolicznościach. Uważa się, że jego śmierć powiązana jest z działaniami Mossadu - podaje Sunday Times.

Według cytowanego przez “ST” raportu, 44-letni naukowiec to prof. Ardshir Hassanpour. Podobne informacje były już wcześniej podawane przez media amerykańskie. O jego śmierci dowiedziano się 21 stycznia 2007, sześć dni po zgonie. Obecne ustalenia wskazują, że powodem jego śmierci było zatrucie nieznanym gazem. Informacje o jego śmierci dotarły do opinii publicznej poprzez irańskie radio Farda.

Prof. Hassanpour prawdopodobnie pracował w centrum technologii nuklearnych Isfahan, gdzie wytwarzany był sześciofluorek uranu. Gdy ze wspomnianej wyżej substancji otrzymany zostaje gaz, jest on transportowany do Centrum Wzbogacania Uranu w Natanz w środkowym Iranie. Według irańskiej stacji radiowej, raport strony irańskiej nie określa gdzie i w jaki sposób Hassanpour został otruty, ale jego śmierć prawdopodobnie została ogłoszona na konferencji bezpieczeństwa nuklearnego. Wg raportu Sunday Timesa, amerykański wywiad twierdzi, ze Hassanpour był rzeczywiście obserwowany przez Mossad. Nie mniej jednak oskarżenia o zamordowanie go przez Izraelczyków są przesadzone.

Jego śmierć jest kolejną na liście kilkudziesięciu (raporty w sprawie wahają się między liczbą 12 a ponad 30) zmarłych w ciągu ostatniego roku irańskich chemików i inżynierów, którzy w różny sposób powiązani byli z irańskim programem atomowym.

Iran jest oskarżany o prowadzenie ukrytego programu atomowego w celach wojskowych. W grudniu 2006 zostały nań nałożone sankcje ONZ, oraz zakazano mu prowadzenia dalszych badań. Iran nie przestrzega rezolucji i po dziś na zarzuty odpowiada, że program będzie służył celom cywilnym a każdy naród ma prawo do własnej energii atomowej.

Tags: 

Rząd jedności narodowej tuż-tuż

Podczas planowanego na wtorek spotkania Prezydenta Autonomii Mahmuda Abbasa i przywódcy Hamasu Kaleda Maszal prawdopodobnie dojdzie do ogłoszenia decyzji o powołaniu rządu jedności narodowej - ujawnił wysoko postawiony dyplomata Aviemu Issacharoffowi z dziennika Haarec w niedzielę.

Ĺšródło - Kadura Fares, który już wcześniej brał aktywny udział w rozmowach Hamas-Fatah, powiedział gazecie, że nie ma już większych sporów między dwoma stronami rokowań.

“Wykluczając jakieś niespodzianki dziś, albo jutro - w tym tygodniu powinni powołać rząd jedności narodowej” - powiedział Fares. Maszal powiedział wczoraj:
“Nie możemy zawieść we wtorek w Arabii Saudyjskiej [rozmowy będą toczyć się w najświętszym mieście islamu Mekce - przyp. red.]. Dialog z Fatahem musi się udać.”

Spotkanie zostało zorganizowane przez Arabie Saudyjską w związku z licznymi walkami między Fatahem a Hamasem, w których w ciągu ostatnich dwóch tygodni zginęło ponad 60 osób.

Ismail Hanija, obecny premier, prawdopodobnie będzie także premierem nowego rządu jedności. Wicepremierem i ministrem finansów ma zostać Salem Fayyad, uznawany za niezależnego. Ministrem spraw zagranicznych prawdopodobnie będzie Ziad Abu Amar popierany przez Hamas.

Głosowanie na blog roku

Miło Nam poinformować, że nasza strona została zgłoszona do udziału w konkursie na “Blog Roku 2006″. Bierzemy udział w wyścigu po nagrodę w kategorii “Najlepszy blog (społeczeństwo, reklama, podróże, komentarze)”, a głosy można oddawać tutaj.

Naturalnie zapraszamy do udziału w głosowaniu,

administracja