Marzec 2007

Jak zbudować Ghetto: cegiełka pod nazwą Rafah

Rafah: nasz pobyt nie ma sensu - przedstawiciel Unii.

Jeśli Izrael będzie contnuował zamknięcie przejścia granicznego w Rafah (Jedynego przejścia granicznego Gazy z Egiptem), to Unia Europejska będzie musiała rozważyć dalszą obecność grupy obserwatorów Unii na terenach Gazy, powiedział Generał Pietro Pistolese, Przywódca Misji Wspomagania Granicy (Border Assistance Mission) powiedział w zeszła niedzielę. W Wywiadzie z Jerusalem Post, powiedział, że jeśli Israel bedzie dalej trzymał przejście graniczne zamknięte, doprowadzając do tego, że przejście w praktyce przestaje działać, Unia może zdecydować że nie warto trzymać obserwatorów operowania punktu granicznego na terenie Gazy.

Wedle danych statystycznych Jerusalme Post, od 25-tego czerwca 2006 roku, czyli od dnia gdy kapral Gilad Schalit zostal uprowadzony przez bojowników Hamas z terenów poza Gazą, przejście bylo zamknięte przez 79% czasu, a otwarte zaledwie 57 dni. tylko 109 000 osób przewineło się przez przejście w tym okresie.

Gdyby nie było zamknięć przejścia, 480 000 osób mogloby przejść przez punkt graniczny, który jest jedynym połączeniem Gazy z resztą świata.

Oświadczenie Pistolesego ma miejsce w delikatnym punkcie negocjacji między Izraelem, rządem Palestyńskim Unii, w których omawiane jest przedłużenie  Porozumienia o Punkcie Granicznym Rafah (Rafah Crossing Agreement), jako że porozumienie to wygasa w połowie Maja.

Izrael jest reprezentowany przez generała Amosa Gilad, glowy biura Militarno-dyplomatycznego Ministerstwa Obrony.

Izrael utrzymuje kontrolę nad przejściem przez możliwość zamykania pobliskiego przejścia Kerem Shalom, miedzy Izraelem a Gazą, co odbiera możliwość obserwatorow, pracujących na zmiany, i mieszkajacych w hotlu w Ashkelon, [po stronie Izraela] na dostanie się do Gazy.

Pistolese powiedział, ze Komisja Unii Europejskiej w Brukseli, będzie musiała zastanowić sie czy, z finansowego punktu widzenia, warto przedluzyć obecność obserwatorów.

Powiedział też, ostatnio sytuacja sie nieco poprawila, i że ma nadzieję, że Izrael doloży starań by pozwolić obserwatorom na spełnienie ich funkcji trzymania przejścia granicznego otwartego.
http://bp0.blogger.com/_iZAh1Ljaezc/RgkbXLp9AsI/AAAAAAAAADk/cWrZH5Ir_FI/s400/Rafah+kolejka.jpg

Jerusalem Post

Tags: 

Jak upodlić Palestyńczyka: number 3: niech błaga o życie dziecka

Dwa tygodnie temu, mój przyjaciel Dawud, nauczyciel angielskiego w  liceum w Kufr 'Ain [w west Banku] , zadzwonił do mnie ze łzami w głosie by opowiedzieć jak zatrzymanie na punkcie kontrolnym zabiło jego sześciomiesięcznego syna.

Na parę chwil po Północy, 8-smego marca 2007 jego synek zaczął się dusić.

Jego rodzice szybko wzięli taksówkę by go zabrać do szpitala w Ramallah [tez w  West Banku], gdzie mogli dostać namiocik tlenowy, który pomógł synkowi wydobrze w przeszłości po podobnych problemach z oddychaniem. Gdy rodzina jechała z jednego miasta w West Bank do drugiego miasta w West Bank, zostali zatrzymani na punkcie kontrolnym Atara, gdzie żołnierz zarządał dokumentów od ojca, matki i taksówkarza.

Dawud wyjaśnił, ze jego syn wymaga natychmiastowej opieki lekarskiej, ale żołnierz zdecydował się sprawdzić dokumenty mimo wszystko - proces ten zajmuje tylko kilka minut. Taksówka była jedynym samochodem przy posterunku,  - jednak żołnierz przetrzymał dokumenty przez ponad 20-cia minut, mimo że jego żona się popłakała i błagała o przepuszczenie. Po pietnastu minutach dziecku płyn zaczął się zbierać w ustach, a mój przyjaciel zaczął upraszać zołnierza by ich przepuścił, bo mu dziecko na rękach umiera.

Zamiast przepuszczenia, żołnierz zażyczył sobie przeszukania samochodu, mimo że sprawdzenie dokumentow nie pokazalo   żadnych problemów. O 1:05 rano, sześcio-miesięczny Khalid Dawud Fakaah zmarł na punkcie kontrolnym  Atara. W czasie rewizji samochodu, żołnierz oświetlił latarką twarz zmarłego dziecka, oddał dokumenty, i pozwolił rodzinie jechać dalej.

http://www.indybay.org/newsitems/2007/0 … 383628.php

Dane ministerswa spraw wewnęrznych  Palestyny, opublikowane 24/3/2007 podają, że tysiące palestyńczyków jest ofiarami przemocy i poniżeń na 528 stałych i 455 tymczasowych punktach konrolnych wewnątrz West Banku [ktorego rozmiar to jedna trzecia województwa małopolskiego] mówią między innymi, że 61 kobiet było zmuszonych na poród przy posterunkach punktów kontrolnych,  i co najmniej 20 matek, i 36 noworodków zmarło jako rezultat zagrodzenia im drogi do szpitali.

http://www.palestinemonitor.org/nueva_w … inians.htm

Tags: 

Jak oskubać Araba - przyklad numer 1.

Dziwną rzeczą w starym Hebronie sa metalowe siatki rozciągające się nad dachami. Na siatkach poniewierają sią plastikowe butelki, papier i śmieci. Wiele rodzin palestyńskich zakłada ochronne siatki nad swoimi podwórkami jako zabezpieczenie przed bryłami cementu i innymi rzeczami którymi żydowscy osadnicy ich obrzucają. Gdy siatka zostanie podarta, Palestyńczycy muszą złożyć podanie do administracji izraelskiej na Ziemiach Okupowanych o pozwolenie na założenie nowej siatki. Oczywiście muszą zapłacić nie tylko za nową siatkę ale i za nowe pozwolenie. .

National Catholic Reporter

Tags: 

Jak upodlić Palestyńczyka: number 1

Tego dnia na punkcie kontrolnym Huwwara zasady gry były następujące:

Kobiety mogły przejść:; Starszych mężczyzn, i młodych chłopców przepuszczano. Ale mężczyzn w wieku od 15-tu do 40 lat nie przepuszczano. Nie ważne bylo skąd przyszedleś, Nie bylo ważne, dokąd szedłeś, nie było ważne kim byłeś...  Jeśli byłeś palestyńczykiem w wieku od 15-tu do 40-tu lat, nie mogleś się dostać do domu, do szkoły, do szpitala, czy do jakiegokolwiek miejsca do którego chciałeś się dostać. Wiec meżczyzni czekali  w pobliskim rowie kolo punktu kontrolnego, setki Palestyńskich mężczyzn, w nadziei, ze zasada zmieni sie za pare minut, czy godzin.

W pewnym momencie zobaczyłam dwóch palestynczyków, jak sie poderwali, i gorączkowo zaczeli zbierać smieci. Zapytałam co robiąi dlaczego, i wtedy mi powiedzieli  ze żałnierze dali im dwa plastikowe worki i powiedzieli, że jeśli wypełnią worki śmieciami, to żołnierze pozwolą im przejść przez punkt  kontrolny.

Anna na Bliskim Wschodzie

Tags: 

UE nakazała Iranowi zwolnienie żołnierzy

Iran
Unia Europejska wezwała Iran do uwolnienia piętnastu zatrzymanych brytyjskich marynarzy, których pojmano po rzekomym naruszeniu irańskich wód terytoriach niedaleko irackiego miasta Basra.

“Rada Unii Europejskiej wzywa rząd Iranu do natychmiastowego uwolnienia 15 Brytyjskich marynarzy zatrzymanych wczoraj” powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych w wydanym oświadczeniu.

Brytyjski oddział - w składzie którego jest jedna kobieta - został zatrzymany w piątek podczas, jak opisują Brytyjczycy, “rutynowej operacji przeciw nielegalnemu handlowi” w Shatt al-Arab zagłębiu, które rozdziela Iran i Irak.

Irańska agencja Fars podała, że marynarzy zostali przewiezienie do Teheranu by odpowiedzieć za swój “akt agresji”.
Generał Ali Reza Afshar, wyższy oficjel wojskowy w Iranie, powiedział agencji w sobotę, że Brytyjczycy “przyznali się do wpłynięcia na irańskie wody terytorialne”. “Brytyjczycy są w trakcie przesłuchań i już przyznali się do agresji wobec Islamskiej Republiki Iraku” miał powiedzieć Afszar w cytacie opublikowanym przez pół-oficjalną agencję ISNA.

Tags: 

Kanclerz Niemiec odwiedzi Jordanię, Izrael i Liban

Angela Merkel odwiedzi Jordanię, Izrael i Autonomię Palestyńską oraz Liban. Bliskowschodnia wizyta Merkel trwać będzie od 31 marca do 2 kwietnia.

Merkel spotka się z królem Jordanii Abdullahem, premierem Izraela Olmertem, premierem Libanu Seniorą i z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Abbasem.

Ulrich Wilhelm, rzecznik prasowy rządu, przypuszcza, że Merkel nie podejmie rozmów z członkami niedawno powołanego rządu jedności narodowej, którzy w większości należą do Hamasu.

Izrael: kobiety przykute lancuchem

Jesli maz nie zgadza sie na zydowski rozwod, i nie da swojej zonie get ( pisemny rozwod) jego zona staje sie agunah: przykuta lancuchem do malzenstwa. Jesli wyjdzie za maz jeszcze raz, jej dzieci z drugiego mallzenstwa beda mamzerim - typem bekarta, ktory moze tylko poslubic innego mamzerim, lub kogos "nawroconego" ale  nigdy nie moze poslubic pelnokrwistego zyda. Dzieci meza z drugiego malzenstwa sa zydami pelnokrwistymi.

W Izraelu nie ma pojecia slubu cywilnego, slub mozna tylko wziasc za zgoda rabbiego, i po otrzymaniu dokumentow z lokalnego mikveh.

Wszystkie sprawy sadowe co do malzenstwa i rozwodu sa przeprowadzane sa wylacznie przez sady religijne beit din - istnieje specjalny oddzial sadow beit din, zajmujacy sie trudnymi, ciagnacymi sie  przez lata rozwodami.

Jesli kobieta chce rozwodu, musi poprosic sad religijny rabbiniczny by wysluchal jej powodow do rozwodu, i zdecydowal czy jej powody mieszcza sie w kanonach Talmudu. Beit din wymaga proby pogodzenia stron, nawet po gwaltach, przemocy, wizytach malzonka u prostytutek.

Tylko po okresie tej proby pogodzenia, sad moze decydowac sie na zbadanie sprawy. Jesli sad wyda opinie ze sa podstawy do zlozenia pozwu o rozwod, moze nakazac mezowi  by dal zonie get. Malzenstwo musi jednak byc w separacji minimum siedem lat, a dodatkowo maz musi byc albo impotentem, albo homoseksualista albo uzywac przemocy.

Niestety sad moze, ale nie musi zdecydowac sie na wyegzekwowanie wyroku. Jesli maz nie chce dac rozwodu zonie, walka o get jest zmudna, dlugotrwala i rzadko wygrywana. Na przyklad wedle statystyk sadu rabinicznego z stydznia 1998, kary nalozono tylko 106 razy w uprzednich 3ch latach, a get udalo sie zdobyc w 43 wypadkach (3 latnim przedziale czasu z calego terytorium Izraela). Mezow posadzono w areszcie 2 krotnie w tymtezokresie. Nie jest rzadkie ze mezowie domagaja sie haraczu za wystawienie get, lub podpisania umowy, ze zona zrzeka sie wszelkich alimentow wobec siebie lub dzieci.

Sedzia Rabbi Moshe Morgenstern wpadl na dobry sposob zalatwiania sprawy, uzywajac nastepujacego argumentu: Malzenstwo jest kontraktem, i jesli jedna strona przygotowana jest smusic kobiete do zycia w celibacie i/lub bezdzietnie, wtedy ta osoba jest sadysta. Kobieta nie wiedziala ze jej narzeczony jest sadysta, popelnila pomylke wychodzac za maz, i ma prawo do anulowania malzenstwa. Niestety, urzad rabiniczny nie uznaje wyrokow Morgensterna.

Poniewaz urzedy rabiniczne nie wydaja pozwolen na sluby obywatela zydowskiego z obywatelem innej krwi, nie istnieje w Izraelu opcja slubu cywilnego pomiedzy rasami czy religiami.

Pary musza pobrac sie za granica. Cypr jest bardzo czesto uzywany w tym celu. Slub tak zawarty jest uwazany za legalny przez prawodawstwo Izraela.

www.hfienberg.com
&
www.ynetnews.com

Ostatnio edytowany przez Eva Jlassi (2007-03-22 16:59:31)

Tags: 

Walki w Jemenie trwają

Jemen
Siedmiu żołnierzy i co najmniej 25 partyzantów szyickich zginęło w walkach w ciągu ostatnich dwóch dni, mimo rządowych wezwań do złożenia broni po trwających ponad 6 tygodni walkach.

Rządowy oficjel powiedział w niedzielę, że żołnierze zginęli w walkach z partyzantami Abdula-Malika al-Huthiego, przywódcy sekty Islamskiej nazwanej jego imieniem.

Tags: 

Wybuch bomby w Gazie

Gaza
Eksplozja w obozie dla uchodźców w Szati (Strefa Gaza) zabiła jedną i raniła co najmiej 9 osób, w tym dwójkę dzieci. Alaa al-Hissi zginał od obrażeń otrzymanych gdy bomba, którą konstruował, wybuchła przedwcześnie - podał Islamski Dżihad oraz źródła medyczne.

Świadkowie powiedzieli, że wybuch przypadkowo nastąpił w momencie, gdy nad obozem przelatywały izraelskie helikoptery. Źródła palestyńskie mówią, że incydent był prawie na pewno “wewnętrzny”.

W tym samym czasie hamasowcy zastrzelili Izraelczyka niedaleko przejścia granicznego między Gazą a Izraelem.
Mężczyzna pracował niedaleko przejścia w Karni.

“Brygady Kassam biorą odpowiedzialność za zastrzelenie Syjonisty [Izraelczyka] i wystrzelenie dwóch bomb moździerzowych w grupę syjonistycznych żołnierzy niedaleko przejścia w Karni” głosi oświadczenie Palestyńskiej grupy Izz al-Din al-Qassam.

“Nasze ataki wobec wroga będą trwać”

Ledwo dwa dni temu powołano nowy Palestyński rząd jedności narodowej, z którym Izraelczycy odmówili współpracy, dopóki ten nie uzna istnienia państwa Izrael.

Oficjel w kancelarii premiera nazwał ostrzał atakiem “terrorystycznym”.

“To jest dokładnie ten rodzaj terroru, jakiego nowy Palestyński rząd nie chce potępić, odrzucając podstawowy warunek nałożony nań przez społeczność międzynarodową.”
powiedział oficjel agencji Reuters.

To pierwszy taki atak dokonany przez Hamas od czasu zawieszenia broni między oboma stronami w listopadzie.

Inne Palestyńskie grupy, takie jak Islamski Dżihad, kontynuują ostrzał rakietowy z Gazy mimo trwającego “zawieszenia broni”.

Egipt zabijał jeńców podczas wojny Jom Kippur

Egipscy żołnierze mordowali dziesiątki, jak nie setki wziętych do niewoli izraelskich żołnierzy podczas wojny w 1973 roku.

Kanał 10 izraelskiej telewizji wyświetlił film dokumentalny, zawierający wywiady z Izraelczykami, którzy walczyli podczas wojny Jom Kippur. Weterani podczas wywiadów stwierdzili, że armia egipska zabijała żołnierzy, którzy zostali schwytani lub poddali się.

W 1973 roku Izrael został zaskoczony atakiem z obu stron przez Egipt i Syrię. Tysiące izraelskich żołnierzy ginęły na froncie.

Dokument zawiera także fragment, w którym pokazane jest jak schwytani izraelscy żołnierze klęczą i wkrótce zostają zastrzeleni przez żołnierzy egipskich.

Jeden z byłych żołnierzy Issachar Ben-Gavriel powiedział, że był świadkiem takiego wydarzenia. Był wśród 19 żołnierzy, którzy poddali się w okolicach Kanału Sueskiego, 11 z nich zostało zastrzelonych przez wojsko egipskie.

Prezydent Egiptu zapowiedział, że zostaną podjęte odpowiednie kroki w celu ukarania zbrodniarzy wojennych.

Pierwszy arabski minister Izraela odmówił śpiewania hymnu

Raleb Majadele, minister nauk i technologii, w wywiadzie dla dziennika Yedioth Ahronoth powiedział, że nie będzie śpiewał hymnu Izraela, Hatikwy.

W wywiadzie Majadele powiedział “Oczywiście, że nie będę śpiewał hymnu w jego obecnej formie. Ale zanim zaczniemy mówić o symbolach, chciałbym porozmawiać o równym dostępie do edukacji dla moich dzieci. Dużo ważniejsze jest, żeby mój syn mógł kupić dom i żyć z godnością. Arabowie nie są w nastroju, żeby śpiewać teraz.”

Powiedział także “Zgodnie z moją wiedzą, prawo nie wymaga, żebym śpiewał hymn, ale żebym czcił go. Nie mogę zrozumieć, jak oświecony, rozsądny Żyd może pozwalać sobie, żeby prosić osobę muzułmańską, innej kultury i języka, żeby śpiewała hymn przeznaczony tylko dla Żydów.”

Wywiad Majadele udzielony dla gazety spowodował falę niezadowolenia wśród parlamentarzystów prawicowych. Szczególnie członkowie Unii Narodowej-Narodowej Partii Religijnej domagają się przeprosin ministra.

Tags: 

Mubarak oprotestowany

Egipt
Posłowie partii opozycyjnych w Egipcie opuścili parlament na znak protestu przeciwko planowanym zmianom w konstytucji proponowanym przez Hosniego Mubaraka, prezydenta.

Około 100 posłów, łącznie z niezależnymi i opozycyjnymi z różnych partii, przerwało sesję parlamentarną wychodząc z sali.

Egipski parlament w niedzielę będzie głosował nad projektem, który Amnesty International określiła jako “największe zagrożenie praw człowieka od 26 lat”.

Zmiany w konstytucji proponowane przez Mubaraka dałyby siłom policyjnym i wywiadowczym prawo do przetrzymywania zatrzymanych oraz inwigilowania zebrań publicznych.

AI, międzynarodowa organizacją praw człowieka powstała w Londynie, powiedziała, że zmiany pozwolą także monitorować prywatne rozmowy (telefoniczne, internetowe) oraz omijać drogę sądową dla ludzi oskarżanych o terroryzm.

Tags: 

Saudyjczycy krytykują Izrael

Arabia Saudyjska
Arabia Saudyjska skrytykowała dziś Izrael za stawianie warunków wobec rozmów pokojowych i wezwała go do przyjęcia propozycji przyjętej przez Ligę Arabską jeszcze w 2002 roku i zostawienia szczegółów na później.

“Wciąż tylko słyszymy o warunkach ze strony Izraela na temat wszystkiego, żadnej zaś akceptacji. Nie można w ten sposób prowadzić negocjacji, wpierw się akceptuje jakąś propozycję a potem nad nią dyskutuje.” powiedział minister SZ Arabii Saudyjskiej książę Saud al-Faisal.

“To niedorzeczny sposób na załatwienie sprawy” powiedział podczas konferencji prasowej wspólnej z ministrem SZ Unii Europejskiej Javierem Solaną.

Szczyt Ligi Arabskiej w Bejrucie w roku 2002 przyjął saudyjską propozycję oferującą Izraeolowi normalne kontakty z państwami arabskimi w zamian za pełne wycofanie się do granic z przed roku 1967, kiedy to Izrael zajął Strefę Gazy i Zachodni Brzeg w uprzedzającym uderzeniu w wojnie z Egiptem, Jordanią, Irakiem i Syrią oraz przyjęcie trzech milionów Palestyńskich uchodźców, którzy obecnie bez obywatelstwa, ani prawa do przemieszczania się mieszkają w obozach w Syrii, Libanie i Arabii Saudyjskiej.

Ostrzelany konwój

Abbas
Rząd jedności narodowej gotowy na 99%-mówił jeszcze niedawno Prezydent Abbas

Konwój hamasowskiego ministra więziennictwa Wasfiego Kibha został dziś ostrzelany przez bojówkarzy z Fatah w mieście Tubas, niedaleko Nablusu - największego miasta na Zachodnim Brzegu. Incydent doprowadził do walk w okolicy między Fatahem a Hamasem, w których jedna osoba została ranna - podają źródła Hamasu. Fatah i Hamas prezentują różne wersje wydarzeń, sam minister Kibha (któremu nic się nie stało) opowiedział to agencji Reuters w ten sposób:

Ktoś zatrzymał nasz konwój na kontrolę drogową. Bez żadnego ostrzeżenia zaczęli do nas strzelać

Jego ochroniarze natychmiast zawrócili samochody i uciekli w przeciwnym napastnikom kierunku.

Fatah mówi o samoobronie; jego działacze mieli jedynie odpowiedzieć ogniem po tym, jak ochrona ministra z Hamasu zaczęła do nich strzelać z samochodów.

Hamas zastrzegł, że nie ma żadnej własnej siły policyjnej na Zachodnim Brzegu. O budowanie takowej systematycznie oskarża go Fatah, któremu nieoficjalnie wierna pozostaje większa część sił policyjnych, zwłaszcza na Zachodnim Brzegu.

W incydencie ranny w głowę został palestyński fotograf. Prawdopodobnie otrzymał postrzał rykoszetem.

Irański generał zbiegł z kraju

Ali Rez Asgari
Według czwartkowego “Washington Post”, były wiceminister obrony i ważny członek Gwardii Rewolucyjnej, generał Ali Rez Asgari opuścił Iran i nawiązał dobrowolną współpracę z wywiadem USA.

Według dziennika “Asharq Alawsat”, generał posiadał ważne dokumenty i mapy dotyczące powiązań Gwardii Rewolucyjnej z różnymi ugrupowaniami islamskimi m.in z libańskim Hezbollahem czy Armią Mahdiego w Iraku.

Władze Iranu twierdzą, że generał został porwany. Generał zaginął w hotelu w Stambule. Dwie osoby dnia 6 lutego zarezerwowały pokój dla generała Asgariego, następnego dnia generał przybył do hotelu i tam zaginął. Prawdopodobnie generał podróżował za pomocą fałszywego paszportu.

Turecka gazeta “Milliyet” twierdzi, że generał jest w posiadaniu informacji na temat irańskiego programu atomowego. Władze Iranu zaprzeczyły jakoby generał posiadał informacje na temat programu atomowego.

Obecne miejsce pobytu generała jest nieznane, być może przebywa on teraz w USA.

Tags: 

Tłum stratował starca w Rafah

7 osób zostało rannych, a jedna zginęła gdy policja straciła kontrolę nad przejściem granicznym między Autonomią Palestyńską a Egiptem w Rafah. Przejście zostało dopiero co ponownie otwarte i tłum Palestyńczyków próbował jak najszybciej dostać się do Egiptu, gdzie prowadzą handel, który jest głównym, obok rolnictwa, źródłem dochodów w Autonomii.

Izrael zabijał jeńców?

Narasta dyplomatyczny spór między Egiptem a Izraelem wywołany niepotwierdzonymi oskarżeniami, jakoby wojsko izraelskie mordowało egipskich jeńców wojennych w wojnie 6-cio dniowej 1967. Izraelski film dokumentalny oskarża między innymi jednostkę dowodzoną wówczas przez Bena Eliezera, obecnego ministra infrastruktury. Minister Eliezer odrzuca zarzuty, a rząd stoi na stanowisku, że izraelskie wojsko nigdy nie zabijało jeńców. Sprawa jednak już wstrząsnęła egipskim parlamentem. Niektórzy posłowie wzywają do wycofania się z umów ekonomicznych z Izraelem, inni apelują wręcz o renegocjację traktatu pokojowego z Camp David. Izraelski minister SZ wydał oświadczenie, które mówi o “bliźnie” na stosunkach egipsko-izraelskich, które i tak nigdy do idealnych nie należały. Mostafa Bakri, poseł parlamentu egipskiego, powiedział:

Zareagowaliśmy na podsumowania obecne w izraelskich media. Mówią one o rzekomym przyznaniu się do winy części żołnierzy.

Rząd egipski zawiódł w walce o sprawiedliwość. Winni, w tym Ben Eliezer, muszą odpowiedzieć przed sądem za swoje zbrodnie.

Po wizycie,niemieccy Biskupi porownuja Izrael do Nazistowskich Niemcow

Niemieccy Biskupi porownuja Izrael do Nazistowskich Niemcow, pisze amerykanska Jewish Press.

Po oficjalnej wizycie w Yad Vashem w Jeruzalem, Biskupi poszli z wizyta do Okupowanej Palestyny. "Rano widzielismy bestialskie sceny Warszawskiego Ghetto, a wieczorem bylismy w Ghetto Ramallah.

Przechodzac przez punkt konrolny do wschodniego Jeruzalem, Cardynal Joachim Meisner, arcybiskup Cologne, powiedzial reporterom "To jest cos czego sie uzywa do zwierzat, a nie do ludzi".

Pelen artykol:

http://www.jewishpress.com/page.do/2091 … nians.html

Ostatnio edytowany przez Eva Jlassi (2007-03-07 18:01:50)

Tags: 

Iran wydaje miliony

Meszal
Przywódca Hamasu oświadczył, że Iran popiera politykę jego rządu wobec Izraela. Oświadczenie to wyszło z jego ust wraz z ogłoszeniem dalszej pomocy finansowej i politycznych ze strony Iranu, która jest niezbędna odkąd zachód odciął finansowe wsparcie dla rządu Autonomii w marcu zeszłego roku, gdy wybory wygrał, uznawany za terrorystyczną organizację, Hamas.

Wypatrujemy dalszej pomocy finansowej i politycznych, aby w końcu przerwać sankcje - powiedział Chaled Meszal podczas swojej wizyty w Iranie.

Meszal, który do Iranu przybył we wtorek rano, powiedział na wspólnej z ministrem SZ Iranu Manouchehrem Mottakim, że Iran wspiera rząd Autonomii, odkąd wybory wygrał Hamas.

Mottaki powiedział dziennikarzom, że Iran będzie kontynuował finansowe dotacje dla Autonomii, nie podał jednak żadnych liczb.

Obecne dotacje Iranu dla Autonomii Palestyńskiej wynoszą 120 milionów dolarów.

Mahmud Ahmadinedżad powiedział, że rząd Autonomii powinien kontynuować swoją walkę z Izraelem - cytowała państwowa telewizja.

Atak “może przybliżyć nuklearny Iran”

Iran
Oxford Research Group (Oxfordska Grupa Badawcza) opublikowała, ustami Hansa Blixa (były główny inspektor zbrojeniowy ONZ w Iraku), raport w sprawie konsekwencji ewentualnego ataku wyprzedzającego na Iran.

Frank Barnaby, jeden z autorów raportu i czołowy specjalista od nauk nuklearnych, powiedział, że taki atak może przyspieszyć efekty atomowego programu w Iranie:

“[Atak] prawie na pewno doprowadzi do przyspieszenia programu w celu wyprodukowania małej liczby urządzeń nuklearnych tak szybko, jak to możliwe.” powiedział.

Tags: 

Izrael oskarżony o łamanie praw człowieka

IDF
Izraelska organizacja praw człowieka B’tselem oskarżyła rząd o używanie Palestyńczyków jako żywych tarcz podczas ostatnich starć w Nablusie. Izraelski Sąd Najwyższy zakazał takiej działalności dwa lata temu. Oskarżenia B’tselem pojawiły się po opublikowaniu nagrania, na którym widać, jak Izraelski oddział jest prowadzony w strefę walk przez Palestyńczyka. Sameh Amira, 24 latek z Nablusu, powiedział:

Kiedy prowadzili mnie przed sobą myślałem, że zginę. Spodziewałem się, że za chwilę mnie zastrzelą. Cały czas się bałem, byłem sterroryzowany. Spodziewałem się, że zostanę ranny, albo zginę na ich oczach.

[Izraelscy żołnierze] podeszli do mnie i powiedzieli “chodź tu”, po czym kazali mi iść przed nimi, prowadząc ich do jakiegoś domu. Jak tylko weszli do środka zaczęła się strzelanina.

Jessica Montell, dyrektorka B’tselem - izraelskiego centrum ochrony praw człowieka na terenach palestyńskich, powiedziała:

Decyzja Sądu Najwyższego w tej sprawie jest jasna. Sąd zabronił takiej działalności, a wojsko zobowiązało się do nie stosowania praktyki “żywych tarcz” na wrogich terenach. 

W przesłanej faxem wiadomości rzecznik armii oświadczył, że widział nagranie i nie dostrzega żadnych śladów złamania prawa. Dodał jednak, że cała sprawa zostanie zbadana wewnętrznie.

W trakcie ostatniej operacji antyterrorystycznej w Nablusie 50 tysięcy mieszkańców podlegało całodobowej godzinie policyjnej. Izraelczycy odcięli centrum miasta i rozpoczęli przeszukiwania dom po domu.

W trakcie walk zginął jeden Palestyńczyk. Wojsko oświadczyło, że znalazło trzy laboratoria materiałów wybuchowych i zatrzymało wielu podejrzanych.

Masowe porwania

Irak
Terrorystyczna grupa powiązana z Al-Kaidą grozi zabiciem 18 pracowników administracji rządowej, jako zemsty za domniemane zgwałcenie sunnickiej kobiety przez policję w zeszłym tygodniu. Islamskie Państwo Iraku opublikowało na swojej stronie internetowej zdjęcia 18 związanych mężczyzn, z zasłoniętymi oczami, których prawdopodobnie porwano w Didżail. Siedmiu z mężczyzn ma na sobie mundury wojskowe, a z oświadczenia grupy wynika, że to oficerowie wojsk lądowych armii irackiej. Hoda Abdel Hamid, korespondent Al-Jazeery, twierdzi, iż co najmniej 10 oficerów policji zaginęło w ostatnich dniach po opuszczeniu przezeń baz w tym rejonie.

Izraelczycy wyszli z Nablusu

Izraelskie wojsko, które ostatnimi dniami prowadziło w Nablusie operacje antyterrorystyczne na szeroką skalę, ostatecznie opuściło miasto. Do wiadomości publicznej podano, że zatrzymano 12 osób, zarekwirowano kilkaset sztuk broni, oraz odkryto kanały przerzutowe terrorystów.

Bractwo pozostaje w więzieniu

Bractwo Muzułmańskie
Sąd w Kairze podtrzymał decyzję o tymczasowym aresztowaniu 29-ciu działaczy Bractwa Muzułmańskiego, największej organizacji opozycyjnej w Egipcie. Prokurator zarządał aresztu jeszcze w styczniu, po tym jak prokuratura oskarżyła ich o pranie pieniędzy i inne przestępstwa. Organizacja skomentowała decyzję sądu jako polityczny atak motywowany przez prezydenta, mający na celu zniszczenie Bractwa. Wśród zatrzymanych jest także Khairat el-Shatir, najwyższy rangą członek Bractwa.

Członkowie Bractwa, jednej z najstarszych i najbardziej wpływowych organizacji islamskich na świecie, zdobyli jedną piątą miejsc w egipskim parlamencie w wyborach z 2005 roku, startując w nich zresztą pod innym szyldem.

Bractwo działa nielegalnie, gdyż rząd systematycznie odmawia uznania go za partię polityczną, organizację społeczną albo cokolwiek innego i systematycznie podtrzymuje decyzje o zakazie istnienia tego ruchu.

Tags: