Kwiecień 2007

Czasowa przerwa w aktualizacji

Do 8 maja strona nie będzie aktualizowana. Przepraszamy.

Przypominamy o naborze  na redaktorów: jeżeli chciałbyś/chciałabyś pomóc w rozwoju serwisu poprzez pisanie wiadomości, to wystarczy, że napiszesz maila do administracja@bliskiwschod.org. Chętni dostaną konta umożliwiające pisanie wiadomości, lecz początkujący będą musieli czekać na zatwierdzenie newsa, później ograniczenie to zostanie zdjęte.

Za nieprawidłowy strój kobieta może zostać wydalona z miasta

Te kobiety, które nagannie noszą strój niezgodny z islamskimi zwyczajami mogą zostać skazane na banicję z Teheranu na 5 lat. Zapowiedział to dzisiaj prokurator Teheranu.

“Kobiety, które pojawiają się publiczne ubrane jak dekadenckie modelki, zagrażają bezpieczeństwu i godności młodych kobiet” - są to słowa prokuratora Saaeda Mortazaviego opublikowane w gazecie Etemad.

Irańska policja zaczęła akcję, mającą na celu zmniejszenie liczby kobiet, które z powodu zbliżających się upałów noszą krótsze i bardziej odkrywające ubrania.

Kwestia ubioru w Iranie po 1979 roku jest regulowana zgodnie z prawem szariatu, a więc kobiety muszą m.in zakrywać swoje włosy.

Tags: 

Palestyna przypomina Amerykę. Analiza Banku Światowego

http://bp2.blogger.com/_iZAh1Ljaezc/RihWpLU45qI/AAAAAAAAAFA/QU5UQxqCmVk/s400/World+Bank.jpg

Analiza Światowego Banku opublikowana w poniedziałek namalowała ponury obraz handlu palestyńskiego, jeśli Izrael nie zniesie dławiących restrykcji handlu i poruszania się ludzi. Izrael  szalenie utrudnił handel i podróże od roku 2000 przerywając przepływ dóbr i siły roboczej między Gazą a West Bankiem.

Studium także doradza Palestyńczykom, by produkowali produkty wyższej wartości i by szukali innych rynków, niż rynek Izraela. Mark Regev, Izraelski Minister Spraw Zagranicznych zaprzeczył, że Izraelowi zależy na zniszczeniu gospodarki Palestyny  twierdząc że restrykcje są spowodowane przemocą.

Analiza pokazała, że po 40-tu latach okupacji palestyńska ekonomia jest w większości opóźniona w rozwoju, a małe przedsiębiorstwa wypracowują zaledwie 12 procent działalności gospodarczej. Wojskowa Administracja Terenów Okupowanych nie wydaje zezwoleń na działalność gospodarczą buznesów które by mogły konkurować z produktami Izraelskimi.

Badanie naciska  o natychmiastowe wprowadzenie w życie umowy z roku 2006 (uzgodnionej pod patronatem USA)
zezwalającej na poruszanie sie dóbr i ludzi przez granice.

System (ekonomicznie) okupacji Izraela jest podobny do tego, pod którym cierpiała Ameryka jako kolonia brytyjska przed amerykańską rewolucją. 

http://www.freemarketnews.com/WorldNews.asp?nid=39114

Tags: 

ABC burzenia domów w okupowanej Palestynie

Palestyńczycy mogą złożyć podanie o prawo budowy domu mieszkalnego do Okupującej Izraelskiej ądministracji cywilnej - Podanie będzie odrzucone za każdym razem, nawet jeśli za każdym razem powód będzie inny.

Głównym powodem jest fakt że Izrael przeznaczył całe West Bank jako ziemię rolną, wedle planu brytyjskiego (RJ-5) ustalonego w 1942 roku, który zamroził budownictwo Palestyńskie na poziomie sprzed 65-ciu lat.Ten plan (RJ-5) powoduje, że praktycznie wszelkie budownictwo na ziemiach okupowanych jest "nielegalne" wedle prawa okupanta.

Czwarta Konwencja Genewska zabrania Okupantowi narzucenia swoich praw i administracji na terenach przez nich okupowanych, ale Izrael nie akceptuje faktu, że prawo miedzynarodowe ma jurysdykcję nad Izraelem.

Równocześnie, rząd Izraela wydał zezwolenia i finansuje budowę infrastruktury dla 300tu osad/kolonii dla 450 000 - cy osadników (wyłącznie pochodzenia żydowskiego) na tej samej ziemi która, dla Palestyńczyków,  jest zaklasyfikowana jako ziemia wyłącznie na cele rolne.

Nie trzeba chyba mówić, że akcje burzenia domów "nielegalnie" zbudowanych przez Palestyńczyków są nielegalne z punktu widzenia prawa międzynarodowego.

Tak na boku, to jeśli dzieci dobudują "nielegalne" piętra nad domem swoich rodziców, to dom rodziców staje sie też "nielegalny" i podlega zburzeniu.

Oprócz Administratywnych Burzeń Domów, są jeszcze "Powody wojskowe" Burzenia Domów i "Karne" Burzenia Domów.

http://www.afsc.org/israel-palestine/le … itions.pdf
http://www.btselem.org/English/Punitive … /Index.asp
http://www.zmag.org/content/showarticle … emID=12609

Tags: 

Bomba w parlamencie!

W restauracji parlamentarnej w Bagdadzie miał miejsce wybuch - podały źródła policyjne i naoczni świadkowie. Potwierdzono już śmierć dwóch parlamentarzystów i 15 rannych. Policja uważa, że bombę zdetonował zamachowiec samobójca, jednak nie wydano oficjalnego oświadczenia, które by to stwierdzało.

Restauracja znajdująca się w potężnie ufortyfikowanej i strzeżonej Bagdadzkiej Zielonej Strefie, przeznaczonej dla administracji rządowej i amerykańskiej, jest przeznaczona wyłącznie dla parlamentarzystów i ich pracowników.

Wcześniej tego samego dnia bomba zdetonowana na moście spowodowała śmierć co najmniej 8 osób i zawalenie mostu, w wyniku czego dziesiątki osób wpadły do Tygrysu.

Władze niemal na pewno wiedziały o planowanym ataku. Dziś rano, na 4 godziny przed zamachem, szkolone psy przeszukiwały teren w pobliżu parlamentu w poszukiwaniu ładunków wybuchowych; niczego jednak nie znaleziono.

CIA torturuje dyplomatów?

Irak
Irańska telewizja państwowa pokazała nagranie przedstawiające badanie irańskiego dyplomaty, przeprowadzone przez pracowników Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, który oskarżył CIA o porwanie i torturowanie go podczas gdy przebywał w Iraku. Dżalala Szarafiego pokazano w łóżku szpitalnym, badanego przez Petera Stockera z ICRC (International Comitee of Red Cross) i irackiego ambasadora w nagraniu pokazanym w środę.

Podczas badania słyszalny jest głos lekarza, który opisuje jak Szarafi - były drugi najważniejszy oficjel irańskiej ambasady w Bagdadzie - był bity kablem podczas przebywania w niewoli.

Po wizycie u dyplomaty Stocker powiedział agencji Associated Press, że widział rany na ciele Sharafiego, które pochodziły “z przed kilku tygodni”, ale nie wie skąd pochodził.

“Nie mogę powiedzieć kto, ani gdzie to zrobił. Mogę tylko powiedzieć, że rany powstały podczas jego pobytu w niewoli.”

Szarafi powiedział też, że amerykańscy agenci wywiercili mu otwory w stopach.

Tags: 

14 ofiara śmiertelna ptasiej grypy

15 letnia dziewczynka zmarła dzisiaj w szpitalu w Kairze z powodu zarażania się wirusem ptasiej grypy H5N1. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych ptasiej grypy wzrosła do 14 osób.

Według Amra Kandeela (członek Ministerstwa Zdrowia) dziewczynka zmarła z powodu niestawienia się do szpitala w ciągu 10 dni od zauważenia objawów.

Tags: 

Kilka fundamentalnych pytań

Od niedawna interesuje się sytuacja na Bliskim Wschodzie, dlatego jest dużo rzeczy, których niebardzo rozumiem.

1. Wiadomo, że Izrael popiera USA, a jaki pogląd na ten temat ma Rosja ?

2. Czy wszystkie państwa graniczące i lerzące w okolicach Izraela dążą do jego likwidacji ? I czy chcą zliwkidować naród żydowski czy chodzi im o święte ziemie ? Jeżeli przykładowo Iran zniszczy Izrael i zajmie jego tereny, to czy Irak, Arabia, Liban itd będą dalej walczyć tym razem z Iranem o Jerozolime ?

3. Zastanawia mnie ogromna rola złóż ropy nawtowej. Jeżeli samochody nie będą już potrzebowały ropy do poruszania, gospodarki krajów Bliskiego Wschodu legną w gruzach. Ciekawe czy wtedy stany nadal będą tak bardzo wspierać Izrael, pewnie nie. W takim razie jak długo ropa jest ważnym czynnikiem w gospodarce światowej, tak długo istnieć będzie Izrael. Co o tym myślicie ?

Tags: 

Nie wypuścimy, nie mieliśmy nic wspólnego

Robert Gates
Robert Gates, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych, powiedział, że jego kraj nie planuje wypuszczenia pięciu Irańczyków, których aresztowano w Iraku i oskarżono o popieranie antyrządowej partyzantki. Odrzucił także spekulacje, jakoby Stany Zjednoczone były stroną w negocjacjach dotyczących wypuszczenia 15 Brytyjczyków w wtorek.

“Myślę, że na razie nie ma żadnego powodu aby ich wypuszczać”
powiedział reporterom w Waszyngtonie Gates, gdy spytali go o Irańczyków.

Waszyngton zaprzeczył jakoby był w jakikolwiek sposób związany ze sprawą uwolnienia 15 Brytyjczyków, co łączyło się w niektórych mediach z rzekomą wymianą za przebywających w amerykańskich aresztach Irańczyków.

George Bush, prezydent Stanów Zjednoczonych, powiedział we wtorek, że uzgodnił z premierem Tonym Blairem, że “nie powinno mieć miejsce żadne quid pro quo jeśli chodzi o zakładników”.

Tags: 

Pelosi zadowolona z wizyty w Syrii

Syria
Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów, powiedziała Baszarowi al-Assadowi, Prezydentowi Syrii, że Izrael jest gotów na rozmowy pokojowe. Pelosi przekazała wiadomość od Premiera Olmerta podczas rozmów z syryjskim przywódcą w Damaszku.

“[Nasze]spotkanie z Prezydentem pozwoliło przekazać wiadomość od Premiera Olmerta mówiącą, że Izrael jest gotów na rozmowy pokojowe z Syrią” powiedziała Pelosi.

Dodała, że al-Assad zapewnił ją, iż także jest gotów na wznowienie rozmów pokojowych z Izraelem.

“Wyraził gotów do wznowienia rozmów pokojowych”

Pelosi rozmawiała z dziennikarzami pod koniec dwudniowej wizyty w Syrii, którą Biały Dom skrytykował jako “podminowanie” amerykańskich starań, by izolować Syrię. Syryjska oficjalna agencja informacyjna zacytowała al-Assada, gdy powiedział Pelosi, że:

“Syria zaakceptowała Arabską inicjatywę [inicjatywę Ligi Arabskiej mówiącej o uznaniu Izraela w zamian za wycofanie się do granic z przed 1967 roku, oraz przyjęcie wszystkich palestyńskich uchodźców - przyp. red]. Naszym strategicznym planem jest pokój.”

Niemcy gołąbkiem pokoju

Merkel
Merkel próbuje wskrzesić proces pokojowy na Bliskim Wschodzie
Ehud Olmert, izraelski premier, powiedział, że wyraża chęć do spotkania z głowami państw arabskich, aby przedyskutować saudyjską propozycję pokojową, będącą próbą rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Olmert odniósł się do kwestii podczas konferencji wspólnej z niemiecką kanclerz Angelą Merkel w Jerozolimie.

Olmert powiedział:
“Jeśli saudyjski król zaaranżuje spotkanie umiarkowanych krajów arabskich i zaprosi na nie mnie oraz prezydenta Autonomii Palestyńskiej, z chęcią z zaproszenia skorzystam i wyrażę swoją opinię na temat propozycji pokojowych.”

Olmert powiedział, że każda ze stron przywiezie swoje oczekiwania, ale żadna nie będzie dyktować warunków.

Merkel, kanclerz Niemiec, które obecnie przewodzą Unii Europejskiej, wezwała wcześniej Izrael i Autonomię Palestyńską do wznowienia negocjacji pokojowych na kanwie obecnie dobrych stosunków między Premierem Olmertem a Prezydentem Abbasem.

Damaszek zniknął z powierzchni Ziemi

Dzisiaj rano odbył się w Izraelu udany przewrót wojskowy pod przewodnictwem partii Moledet. Dotychczasowy premier Ehud Olmert podał się do dymisji i będzie sądzony w trybie przyspieszonym za deportacje Żydów z Judei i Samarii, były premier Ariel Szaron został już skazany na karę śmierci za deportacje Żydów ze Strefy Gazy. Jednym z pierwszych zmian było wywieszenie portretu rabina Meira Kahane przed Knessetem.

Jednocześnie rozpoczęła się akcja osiedleńcza Palestyńczyków na obszarach niezamieszkanych pustyń na Półwyspie Arabskim. Hamas i Fatah nie mogąc dojść do porozumienia w sprawie przyszłości “państwa palestyńskiego” postanowili rozwiązać Autonomię Palestyńską istniejącą na terenie Izraela i jednocześnie przenieść ludność arabską na tereny pustynne. Przywódcy Hamasu i Fatahu wspólnie wierzą, że jest to nowy rozdział w stosunkach między tymi ugrupowaniami. Nowo obrany rząd Izraela już zapowiedział, że uzna rząd palestyński na terenie Półwyspu Arabskiego.

W Libanie doszło do zbrojnego powstania anty-syryjskiego. Grupki partyzantów libańskich zaatakowały tereny przygraniczne Syrii, prezydent Syrii Baszar al-Assad przeprowadził atak bronią chemiczną na północny Liban. Izrael postanowił przyjść z pomocą Libańczykom i wystrzelił głowicę jądrową w kierunku Damaszku. Damaszek przestał być miastem.