Maj 2007

Mieszkańcy Autonomii Palestyńskiej chcą ustąpienia rządu

Zdjęcie zrobione przez AP.

Większość mieszkańców Autonomii Palestyńskiej chce dymisji rządu jedności tworzonego przez Fatah i Hamas. Chcieliby także aby odbyły się nowe wybory.
Ponad 60% domaga się dymisji rządu, około 50% chce aby prezydent Mahmud Abbas rozpisał nowe wybory prezydenckie i do parlamentu.
Prezydent Autonomii Palestyńskiej cieszy się wyższym zaufaniem (59%) niż premier Ismail Haniyeh (41%).  52% nie ufa żadnej frakcji.
Sondaż został przeprowadzony przez Neareast Consulting na reprezentatywnej grupie 800 ludzi.
Na podstawie jpost.com

Powstanie trybunał, który osądzi morderców Haririego?

Rada Bezpieczeństwa ONZ planuje powołanie specjalnego sądu, przed którym mają odpowiedzieć zabójcy byłego libańskiego premiera Rafika Haririego, który zginął w zamachu bombowym w 2005 roku. O zbrodnię podejrzewa się agentów służb specjalnych Syrii.

Głosowanie nad rezolucją, sponsorowaną przez państwa zachodnie, wyznaczono na środę po południu czasu lokalnego. Powołaniu sądu sprzeciwiają się stali członkowie Rady Bezpieczeństwa: Rosja i Chiny. Oczekuje się jednak, że nie postawią w tej sprawie weta, tylko wstrzymają się od głosu.

Rosja i Chiny zajmują przeciwne wobec USA stanowisko wobec niemal wszystkich spraw dotyczących bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Powołując trybunał, państwa zachodnie liczą na wzmocnienie w ten sposób rządu libańskiego, którego premier Fuad Siniora popiera ten projekt. Rząd jest pod presją ekstremistów islamskich z szyickiego Hezbollahu i innych muzułmańskich ugrupowań.

PAP

Tags: 

Nowa fatwa w Egipcie

“Nie zdziwcie się, jeśli wchodząc do urzędu państwowego w Egipcie, natkniecie się na 50-letniego urzędnika ssącego pierś koleżanki”- ostrzega niezależny dziennik “al Doustour”.

Gazeta komentuje fatwę uczonych z kairskiego Uniwersytetu al Azhar, największego ośrodka teologii sunnickiej. Profesorzy Ezzat Attia i Abd el-Mahdi Abd el-Kader badali problem przebywania w jednym pokoju - np. w miejscu pracy - kobiety i mężczyzny niezwiązanych węzłem małżeńskim ani bliskim pokrewieństwem. Znany islamski przepis mówi, że w takiej sytuacji tym dwojgu towarzyszy szatan. Uczeni znaleźli osobliwe rozwiązanie. Kobieta może przebywać sam na sam z kolegą, nawet bez chusty, jeśli wcześniej co najmniej pięciokrotnie nakarmi go piersią.

Według Maliki Jusef, teolog z tego samego uniwersytetu, cytowanej przez AFP za dziennikiem “al Karama”, już sama debata na ten temat zakrawa na szaleństwo. Zdaniem jeszcze innego teologa Mabruka Attii uczeni błędnie zinterpretowali konkretne zdarzenie z czasów Mahometa. Prorok poradził kiedyś pewnej kobiecie, by zaczęła karmić własnym mlekiem pełnoletniego już syna. W ten sposób stała się jego mamką i między dwojgiem dorosłych ludzi powstały więzy krwi pozwalające im swobodnie obcować ze sobą, jakby byli bliską rodziną. Z tym że tamta kobieta nie karmiła młodego człowieka piersią, ale podawała mu mleko w misce.

Zgodnie z nauką islamu osoby karmione mlekiem jednej kobiety są tak blisko spokrewnione, że nie mogą zawierać związków małżeńskich. Stąd ostrożne podejście muzułmanów do banków mleka: korzystanie z nich może prowadzić do nieświadomego łamania zasad Koranu.

W przeciwieństwie do szyizmu, gdzie fatwa ma moc prawa i może być klątwą (jak wyrok śmierci wydany przez ajatollaha Chomeiniego na autora “Szatańskich wersetów” Salmana Rushdiego), w sunnizmie stanowi ona tylko zalecenie w konkretnych sprawach.

Bardzo poważnych, jak fatwa Rady Uczonych Islamskich piętnująca terroryzm czy dekret zakazujący Palestyńczykom z Jerozolimy przyjmowania obywatelstwa Izraela. Ale również w drobnych - jak zakaz używania wersetów Koranu jako dzwonków w telefonach komórkowych czy potępienie hinduskiej tenisistki Sani Mirzy za noszenie na korcie króciutkiej spódniczki.

Rzeczpospolita.pl

Tags: 

Armia libańska walczy z terrorystami

Dzisiaj odbyła się potyczka libańskiej armii z terrorystami na północy kraju. Wg źródeł rządowych przynajmniej siedmiu żołnierzy poległo.

Trzech żołnierzy zostało zabitych, a czterech rannych w walce z grupą Fatah al-Islam w pobliżu palestyńskiego obozu Nahr al-Bared koło miasta Trypolis.

Czterech żołnierzy zostało zabitych podczas ataku tej samej grupy terrorystycznej  na patrol w regionie Koura.

Na podstawie reuters.com

Kobiety w Izraelu chcą równych praw w autobusach:

Naomi Regan, 57, mówi, że nie chciała zacząć rewolucji, gdy, dwa lata temu, nie zgodziła się na opuszczenie miejsca w przedniej części autobusu, i przeniesienia się do tyłu autobusu "gdzie powinna, jako kobieta, siedzieć z kobietami".

Amerykańska pisarka z Nowego Yorku bezwiednie wsiadła do autobusu publicznego, który segreguje kobiety i mężczyzn w, odpowiednio, tylnej, i przedniej części pojazdu. W autobusach tych linii, zwanych  liniami "mehadrin" kobiety siedzą w tyle, muszą nosić "skromne" ubrania, i wchodzą, i wychodzą tylko tylnymi drzwiami.

Pisarka nie zgodziła się przesiąść, i przez całą jazdę była obrzucana obelgami, i zastraszona fizyczną bliskością rozwścieczonych mężczyzn.

Dotowane linie autobusowe gdzie segregacja ma miejsce, są w ogromnej większości na trasach gdzie Ultra-Konserwatywni żydowscy obywatele Izraela mieszkają i pracują.

W szeroko opisywanej sprawie Miriam Shear, Kanadyjka pochodzenia Izraelskiego, podczas wizyty w Jeruzalem została zaatakowana przez kilku pasażerów z sekty Haredi, gdy nie zgodziła się przesiąść do tylnej części autobusu.

"To nie ma nic wspólnego z Judaizmem, to jest zbesczeszczenie imienia Bożego" argumentuje Regan, która żyje w Izraelu, i opisuje siebie jako nowoczesną ortodoksyjną Żydówkę. "Jeśli nie oznaczymy linii, której nie wolno przekroczyć, to skończy się na tym, że każą nam nakrywać głowy welonem, nosić chusty, i chować włosy"

Regan, i cztery inne kobiety z Izraelskiego Centrum Akcji (od spraw )Religijnych złożyły petycję do Sądu Najwyższego by wymusił od Ministerstwa Transportu, by urząd ten użył swojego autorytetu i władzy i zajął się tym problemem.

Źródło: http://www.womensenews.org/article.cfm/ … xt/archive

Tags: 

Rakiety Quassam: Prawda i Propaganda

http://bp0.blogger.com/_iZAh1Ljaezc/Rk4J6d6jaGI/AAAAAAAAAFo/e4l_KkE1m98/s400/Qassam+rocket.jpg
Rakiety Quassam, które są używane przez Izrael i jej propagandę jako pretekst do brutalnej okupacji Palestyny, są budowane domowym sposobem i ich użyteczność, z wojskowego punktu widzenia, wręcz śmieszna: Wedle Izraelskiego dziennika Haaretz między rokiem 2001 a  rokiem 2006 wystrzelono ich dokładnie 1914, a w 2006 roku 1025, i w ostatnich SZESCIU LATACH zabiły 9 (słownie: dziewięć) osób. Imiona i historie życia sześciu żydowskich obywateli są utrwalone na wielu stronach internetowych. Imiona trzech ofiar są zapomniane, jako że ofiary są arabskimi obywatelami izraela, i nie warto się na nich tracic czasu.  Twierdząc, że Izrael ma prawo do obrony Izraelski okupant regularnie ostrzeliwuje, atakuje, najeżdża, burzy, kradnie ziemie, przesiedla swoją ludność, i rutynowo robi wszystko by rdzenni mieszkańcy Palestyny przemieścili się do aktualnie przygotowywanych ghett i pozabijali się nawzajem za 8 metrowym murem.

http://www.haaretz.com/hasen/spages/859292.html

http://zionism.netfirms.com/vic/sderot1.htm

http://www.btselem.org/English/Statisti … Category=6

Tags: 

Myszka Miki uczy dzieci nienawiści

Hamas użył postaci Myszki Miki w celu przekazania ich wizji dominacji islamu i zbrojnego oporu.

Prowadzący program, Farfour, przebrany jest za Myszkę Miki. Program przeznaczony jest dla dzieci i odbywa się w każdy piątek, jest transmitowany przez telewizję Al-Aqsa, która jest prowadzona przez Hamas.

“Ty i ja kładziemy fundamenty świata prowadzonego przez islamistów”, “Przywrócimy społeczność islamską do jej poprzedniej chwały, wyzwolimy Jerozolimę, (…) wyzwolimy Irak, (…) i wszystkie kraje muzułmańskie najechane przez morderców”, mówi Farfour podczas jednego z odcinków zwanego “Pionierzy Jutra”.

Dzieci mogą dzwonić do programu, wielu z nich śpiewa pieśni Hamasu o walce z Izraelem.

Izraelska organizacja, która monitoruje media Autonomii Palestyńskiej, skomentowała, że Farfour korzysta z każdej okazji, aby indoktrynować młodych widzów poprzez naukę o supremacji islamu, szerzenie nienawiści do Izraela i USA i przez poparcie dla “ruchu oporu” - eufemizmu działaczy terrorystycznych na określenie terroru.

Przedstawiciele Izraela potępili program. David Baker, pracownik biura premiera Olmerta powiedział: “Nie ma nic śmiesznego w nawoływaniu młodych generacji Palestyńczyków do nienawiści wobec Izraelczyków.”. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mark Regev nazwał program skandalicznym, powiedział: “Dzieci są uczone, że zabijanie Żydów to dobra rzecz. Uczeni są też nienawiści do Żydów i niewiernych.”

Obecnie program został zdjęty w celu “przeglądu” przez Ministerstwo Informacji Autonomii.

Na podstawie jpost.com, theage.com.au

Raport 2007: Izrael używa tortur - regularnie i bezkarnie

06/05/2007 BBC reporter Tim Franks:

Organizacje Praw człowieka w Izraelu , B’Tselem i HaMoked Centrum Obrony Czlowieka oskarżają izraelskie służby bezpieczeństwa o rutynowe złe traktowanie Palestyńskich zatrzymanych.

Dwie grupy, we wspólnym raporcie, informuja, że zatrzymani są trzymani w fatalnych warunkach, i bywają torturowani. Organizacje informują, że złe traktowanie ma na celu „złamanie czy też zniszczenie” przesłuchiwanych.

Ministerstwo Sprawiedliwości  nie zgodziło się z danymi w Raporcie: – Raport został opublikowany w niedzielę  06/05/2007, podając, że Raport jest niedokladny i nie oddaje rzeczywistego stanu rzeczy.

Raport przedstawia kilkanaście sposobów używanych przez Izraelską Służbę Bezpieczenstwa.

Metody tortur i złego traktowania są, miedzy innymi : zabronienie kontaktu z adwokatem czy prawnikiem, przywiązywanie do krzeseł i mebli w bolesnych pozycjach, groźby, bicie, i odbieranie snu.

Obie Organizacje Obrony Praw Człowieka zebrały wywiady od 73-trzech palestyńczykow zatrzymanych przez 6-cio miesięczny okres.

Prawo Miedzynarodowe jest bardzo jasne w absolutnym zabronieniu złego traktowania lub torturowania i nie ma w prawie ani  wyjątkow ani  okolicznosci łagodzących, w których można by te metody zastosować.

Organizacje Praw Człowieka zwracaja uwagę na niezbyt klarowne wyroki i opinie Izraelskiego Sądu Najwyższego dotyczące tego tematu.

Miedzy innymi, Izraelski Sąd Najwyższy zdecydował , że członkowie   slużb bezpieczeństwa, ktorzy znęcają się nad zatrzymanymi,  mają immunitet wobec prawa karnego, jesli „wierza, że ludzie, ktorych przesluchują mają informacje o bliskim ataku terrorystycznym”.

Aktywisci Ochrony Praw Człowieka zwracaja uwagę na fakt, że w ponad pięciuset oskarżeniach o zachowaniu się przedstawicieli służb bezpieczenstwa, ani jedno nie zakończyło się przeprowadzeniem  sledstwa, nawet nie mówiąc o postawieniu kogokolwiek przed sądem.

Ministerstwo Sprawiedliwości powiedziało, że Raport jest „pełen pomyłek, bezpodstawnych ataków i niedokładnosci”.

W opublikowanym oświadczeniu Ministerswo powiedziło, że w ciągu kilku ostatnich lat, informacje zdobyte  przez członków służb bezpieczeństwa  - łącznie z informacjami wydobytymi przez przesłuchania – udało sie ochronić życie cywilów.

Gazeta Biznesowa Forbes informuje:

Izraelscy  przesłuchujący często biją Palestyńskich podejrzanych, związuja w bolesnych pozycjach, i odbierają sen, mimo opinii Sądu  z roku 1999 zakazujacego tortur.

Jeden z Palestyńczyków graficznie opisał, że jego oprawcy wygięli jego ciało wokół ławy, z jego rękami i nogami skutymi razem w pozycji znanej pod nazwa „banan”.  „Przynieśli łancuch i związali razem kajdanki rąk i nóg. Napięcie mojego ciala było nie do wytrzymania, powiedział dwudziesto dziewiecio letni  A.Z. „Wtedy oprawcy podniesli ławke i upuścili ją nagle: W tym momęcie straciłem przytomność”.

Sąd Najwyższy w 1999 zakazał używania eufemistycznie nazywanego przez Bezpiekę Shin Bet „średniego nacisku fizycznego”, takiego  jak odbieranie snu, przetrzymywanie w extremalnych temperaturach, i wiązania w bolesnych pozycjach.

Raport jest oparty na wywiadach z 73-trzema Palestyńczykami, ktorzy się nawzajem nie znają, a którzy byli  między zatrzymanymi  w okresie pomiędzy czerwcem 2005 a styczniem 2006. Większość wywiadów była wykonywana przez prawników mających dostęp do zatrzymanych w celach więziennych, powiedzial Raport.

Zatrzymani powiedzieli, że byli  katowani fizycznie, upokarzani, obrzucani klątwami, grożono im, odbierano sen i rutynowo trzymano w przerażajacych warunkach, łącznie z pobytami w izolacji, przekazuje Raport.

„ Celem tych działań jest złamanie ludzi, i jako takie jest zabronione przez wyrok Sądu Najwyższego, i jest zakazanym złym traktowaniem zatrzymanych wedle Prawa Miedzynarodowego.” napisano w Raporcie.

Dyrektor B’Tselem, najstarszej i najbardziej poważanej izraelskiej Organizacji Obrony Praw Czlowieka mieszczącej się w  Jeruzalem, Yehezkel Lein, autor raportu, powiedział, że raport nie reprezentuje sytuacji  w jej całości, a jest jedynie  „zdjęciem” czy „fotografią ”  traktowania Palestynskich zatrzymanych w danym przedziale czasowym.

„Jesteśmy przekonani, że te wywiady są dobrym wskaźnikiem ogromu skali i częstotliwości tego problemu” powiedział Yehezkel Lein na konferencji prasowej.

Ministerstwo Sprawiedliwości , ktore otrzymalo kopię raportu, wyrazilo opinię, że raport jest pełen pomyłek i niedomówień, ale nie podało żadnych informacji dla poparcia tych twierdzeń. „Służba Bezpieczeństwa Shin Bet przesłuchuje „ zgodnie z prawem” dodano.

Izrael  nielegalnie okupuje tereny palestyńskie i masowo osadza swoich obywateli na nielegalnie zagrabionych terenach  na terenie Palestyny. Setki Izraelczykow zginęło w atakach samobójczych, strzelaniach i innych atakach palestyńskiego ruchu oporu od chwili ostatniego Palestyńskiego Powstania  2000 przeciw zaborowi.

Izrael twierdzi, że ilość zabitych Izraelczyków bylaby jeszcze większa, jesli nie byłoby informacji  zdobytych przez metody śledcze Shin Bet.

Dyrektor B’Tselem, Yehezkel Lein, wyraził zrozumienie dla problemów bezpieczeństwa, ale zwrócił uwagę na fakt, że problemy bezpieczeństwa, wedle Prawa Międzynarodowego,  nie są obrona przez  sądem, i wszyscy ci, którzy biorą udział w torturowaniu i złym traktowaniu zatrzymanych byliby aresztowani i postawieni przed sądem, gdyby kiedykolwiek wykroczyli poza granice Izraela.

Raport  powiedział, „ jak morderstwo,  gwalt i niewolnictwo, tortury sa formą zła tak absolutnego, że wymagają one wprowadzenia absolutnego, niepodważalnego zakazu ich używania”.

Organizacja Praw Czlowieka IfAmericaKnew.org,  zatrzymania Palestyńczyków przez okupantów są tak częste, że statystycznie 40% męskiej populacji Palestyny przebywała w aresztach i więzieniach Izraela w okresie od 1967 roku do teraz.

Tags: 

Pożar w Palm Island

Palm Island

Pożar w Dubaju w Palm Island Jumeirah uszkodził budynki i zranił trzy osoby,  trwał dwie godziny.

Setki robotników zostało od razu ewakuowanych po rozpoczęciu pożaru. Jeden z robotników został hospitalizowany.

Palm Island w Jumeirah jest częścią projektu trzech największych na świecie sztucznych wysp wyglądem przypominających palmy. Ponad 14 tysięcy robotników pracuje nad projektem. W styczniu, kiedy wybuchł pożar śmierć poniosło czterech robotników.

Na podstawie bbc.co.uk

Izraelscy studenci domagają się rezygnacji premiera

Dwóch izraelskich studentów rozbiło obóz w pobliżu domu premiera Izraela Ehuda Olmerta. Mają nadzieję, że premier poda się do dymisji. Domagają się dymisji z powodu zeszłorocznej nieudanej operacji w Libanie.

Podobne demonstracje zmusiły Goldę Meir do rezygnacji ze stanowiska po wojnie w 1973 roku.

Na podstawie reuters.com

Tags: