Czerwiec 2007

Protesty z powodu racjonowania benzyny

Przynajmniej 12 stacji benzynowych zostało podpalonych w środę w Teheranie, po tym jak irański rząd ogłosił plan racjonowania benzyny.

Racjonowanie weszło w życie w 2 godziny po ogłoszeniu ustawy przez rząd. Spowodowało to liczne protesty i kolejki przed stacjami.

Pomimo dużych zasobów naturalnych, Iran importuje około 40% zużywanych paliw, spowodowane to jest brakiem odpowiedniej liczby rafinerii.

Iran ma poważny deficyt budżetowy i inflacje na poziomie 20-30% spowodowany przez subsydiowanie benzyny.

Na podstawie bbc.co.uk

Tags: 

Światowa Rada Kościołów potępia apartheid

22 Czerwca w Amman, po trzydniowej konferencji światowej rady kościołów na krórej zgromadziło się ponad 130-tu przywódców kościołów, reprezentujących 550 milionów chrześcijan z całego świata, komitet centralny zdecydował się na rozpoczęcie ”Palestyńsko-Izraelskiego forum ekumenicznego”. Wołając o zakończenie nielegalnej okupacji terytorium palestyńskiego, Sekretarz Generalny Samyel Kobia powiedział ” Kościoły ocknęły się co do  problemów na Bliskim Wschodzie jak nigdy dotąd. Ostatnim razem ocknęliśmy się gdy walczyliśmy z apartheidem w Afryce. Tutaj jest następny apartheid.

W ” pilnej prośbie” opublikowanej przez swój komitet centralny, Światowa Rada Kościołów  deklaruje podjęcie akcji jako zjednoczona grupa, która wesprze palestyńskie prawo do samostanowienia, określa żydowskie osady na ziemi palestyńskiej jako ” Nielegalne i przeszkoda dla osiągnięcia pokoju”,  i potępił barierę oddzielającą, budowaną przez Izrael na okupowanej ziemi palestyńskiej jako ”poważne złamanie prawa międzynarodowego”.

Źródła:
http://www.spcm.org/Journal/spip.php?article12689 Journal Chretien
http://www.arabmonitor.info/news/dettag … mp;lang=en Arab Monitor (Włochy)

Tags: 

Iran winny obecnej sytuacji w Autonomii Palestyńskiej?

Władze Autonomii Palestyńskiej oskarżyły w niedzielę Iran o odegranie “zasadniczej roli” w wydarzeniach, jakie doprowadziły do przejęcia władzy w Strefie Gazy przez radykalny Hamas.

Teheran natychmiast zdementował taki zarzut. Rzecznik irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mohammad Ali Hosseini wyraził oburzenie z powodu oskarżeń, wysuwanych wobec Teheranu, sugerując że Iran stał się kozłem ofiarnym w tej sprawie.

Jak powiedział szef służb bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej Tafik al- Tirawi, cały spisek Hamasu, prowadzący ostatecznie do przejęcia kontroli nad Strefą, był realizowany w ścisłej współpracy z Iranem, który był też informowany o kolejnych etapach operacji.

Podobną tezę postawił w sobotę szef dyplomacji egipskiej Ahmet Ali Abul Gheit, oskarżając Iran wprost o “zachęcanie Hamasu o dokonanie tego, czego dokonał w Gazie”. Sam prezydent Egiptu określił krwawe przejęcie władzy w Strefie Gazy przez Hamas mianem “zamachu stanu” i ostrzegł przed groźbą podziału Autonomii Palestyńskiej.

PAP

Syria zamknęła przejście graniczne z Libanem

Władze Syrii w środę zamknęły przejście graniczne z Libanem bez podania przyczyny.

Zamknięcie przejścia w Qaa-Jousseh spowodowało, że tylko jedno przejście graniczne jest czynne - w miejscowości Masnaa połączonej autostradą Bejrut-Damaszek.

Syria zamknęła dwa inne przejścia graniczne po tym jak 20 maja rozpoczęły się walki libańskiej armii z terrorystami z organizacji Fatah al-Islam.

Zamknięcie przejść z pewnością spowoduje szkody dla gospodarki Libanu.

Na podstawie aina.org

Tags: 

Wspólne stanowisko USA i Izraela w sprawie przejęcia władzy w Gazie przez Hamas

Prezydent USA George Bush i premier Izraela Ehud Olmert wspólnie zgodzili się, że należy wspierać prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Dyplomatyczne i gospodarcze embarga nałożone na Hamas przez Izrael są nadal aktualne.

“Naszą nadzieją jest, aby prezydent Abbas i premier Fayyad byli wzmocnieni na tyle, żeby mogli przewodzić ludowi palestyńskiemu.” - są to słowa prezydenta USA wypowiedziane w czasie rozmowy w Białym Domu z premierem Izraela.

Izrael i USA chcą spowodować izolację Hamasu w Gazie. Wspierają równocześnie prezydenta Autonomii Palestyńskiej i nowy rząd Fatahu.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska zapowiedziały zniesienie dyplomatycznego i gospodarczego embarga rządu Autonomii Palestyńskiej stworzonego przez Fatah. Embarga zostały nałożone po tym jak islamiści z Hamasu wygrali wybory w marcu 2006 roku.

Na podstawie reuters.com

Peres został prezydentem Izraela

Shimon Peres

Izraelski parlament wybrał w drugiej turze głosowania 83-letniego wicepremiera Szimona Peresa z centrowej Kadimy na nowego prezydenta kraju - podała izraelska telewizja.

Jak podała miejscowa telewizja, do wyboru noblisty i weterana izraelskiej polityki z centrowej partii Kadima doszło w drugiej rundzie głosowania, w której Peres był jedynym kandydatem.

Głosowanie było tajne; “za” opowiedziało się 86 deputowanych 120- miejscowego Knesetu. 23 było przeciw. Wrzucono też osiem pustych i dwie nieważne karty. Obaj konkurenci Peresa z pierwszej rundy - reprezentant prawicowego ugrupowania Likud Reuwen Riwlin i deputowana Izraelskiej Partii Pracy (Awoda) Colette Awital - zrezygnowali z dalszej walki, gdy Peres uzyskał poparcie 58 posłów. Za Riwlinem głosowało 37 deputowanych, a za panią Awital - 21.

- Szimon Peres jest dziewiątym prezydentem państwa Izrael - ogłosiła po głosowaniu przewodnicząca Knesetu Dalia Icyk, pełniąca obecnie funkcję szefa państwa w związku z urlopem prezydenta Mosze Kacawa.

Funkcja prezydenta Izraela sprowadza się głównie do wykonywania funkcji ceremonialnych.

Kadencja Kacawa upływa w lipcu. Jednak od stycznia prezydent przebywa na urlopie i zawiesił pełnienie swych obowiązków w związku ze skandalem obyczajowym. Na prezydencie ciążą zarzuty o przestępstwa na tle seksualnym.

Urodzony w 1923 roku w Polsce jako Szymon Perski, Peres od 50 lat aktywnie działa w izraelskiej polityce. Był już m.in. premierem, miał kilka tek ministerialnych, a w tej chwili zajmuje stanowisko pierwszego wicepremiera.

PAP

Biografia nowego prezydenta.

Tags: 

Izrael umieścił na orbicie satelitę szpiegowskiego

Satelita Ofek-7 (Horyzont-7) “został wystrzelony i prawidłowo umieszczony na orbicie” - podano w oświadczeniu Ministerstwa Obrony Izraela. Urządzenie zostało wystrzelone z bazy Palmahim na południe od Tel Awiwu.

Ważący 300 kg Ofek-7 zastąpi satelitę Ofek-5, pozostającego na orbicie od niemal pięciu lat. Satelita ten miał być wymieniony przed dwoma laty na nowe urządzenie Ofek-6. Nie powiodła się jednak próba umieszczenia tego satelity na orbicie.
PAP

Tags: