Peres został prezydentem Izraela

Shimon Peres

Izraelski parlament wybrał w drugiej turze głosowania 83-letniego wicepremiera Szimona Peresa z centrowej Kadimy na nowego prezydenta kraju - podała izraelska telewizja.

Jak podała miejscowa telewizja, do wyboru noblisty i weterana izraelskiej polityki z centrowej partii Kadima doszło w drugiej rundzie głosowania, w której Peres był jedynym kandydatem.

Głosowanie było tajne; “za” opowiedziało się 86 deputowanych 120- miejscowego Knesetu. 23 było przeciw. Wrzucono też osiem pustych i dwie nieważne karty. Obaj konkurenci Peresa z pierwszej rundy - reprezentant prawicowego ugrupowania Likud Reuwen Riwlin i deputowana Izraelskiej Partii Pracy (Awoda) Colette Awital - zrezygnowali z dalszej walki, gdy Peres uzyskał poparcie 58 posłów. Za Riwlinem głosowało 37 deputowanych, a za panią Awital - 21.

- Szimon Peres jest dziewiątym prezydentem państwa Izrael - ogłosiła po głosowaniu przewodnicząca Knesetu Dalia Icyk, pełniąca obecnie funkcję szefa państwa w związku z urlopem prezydenta Mosze Kacawa.

Funkcja prezydenta Izraela sprowadza się głównie do wykonywania funkcji ceremonialnych.

Kadencja Kacawa upływa w lipcu. Jednak od stycznia prezydent przebywa na urlopie i zawiesił pełnienie swych obowiązków w związku ze skandalem obyczajowym. Na prezydencie ciążą zarzuty o przestępstwa na tle seksualnym.

Urodzony w 1923 roku w Polsce jako Szymon Perski, Peres od 50 lat aktywnie działa w izraelskiej polityce. Był już m.in. premierem, miał kilka tek ministerialnych, a w tej chwili zajmuje stanowisko pierwszego wicepremiera.

PAP

Biografia nowego prezydenta.

Tags: 

Komentarze

hihihi oszust pokojowy został prezydentem…

urodził się w Polsce? Mam nadzieję, że nie ma złych wspomnień z Polski i że będzie nam przychylny.

emigrował jako dziecko do palestyny….a urodzil sie na terenach dzisiejszej białorusi