Egipt zabijał jeńców podczas wojny Jom Kippur

Egipscy żołnierze mordowali dziesiątki, jak nie setki wziętych do niewoli izraelskich żołnierzy podczas wojny w 1973 roku.

Kanał 10 izraelskiej telewizji wyświetlił film dokumentalny, zawierający wywiady z Izraelczykami, którzy walczyli podczas wojny Jom Kippur. Weterani podczas wywiadów stwierdzili, że armia egipska zabijała żołnierzy, którzy zostali schwytani lub poddali się.

W 1973 roku Izrael został zaskoczony atakiem z obu stron przez Egipt i Syrię. Tysiące izraelskich żołnierzy ginęły na froncie.

Dokument zawiera także fragment, w którym pokazane jest jak schwytani izraelscy żołnierze klęczą i wkrótce zostają zastrzeleni przez żołnierzy egipskich.

Jeden z byłych żołnierzy Issachar Ben-Gavriel powiedział, że był świadkiem takiego wydarzenia. Był wśród 19 żołnierzy, którzy poddali się w okolicach Kanału Sueskiego, 11 z nich zostało zastrzelonych przez wojsko egipskie.

Prezydent Egiptu zapowiedział, że zostaną podjęte odpowiednie kroki w celu ukarania zbrodniarzy wojennych.

Komentarze

Trwa propagandowa kontr-ofensywa:

Na poczatku miesiaca Kanal 1 w Izraelu puscil film dokumentarny Rona Edelista pod tytulem “Ruach Shaked”. Film spowodowal wzburzenie prasy swiatowej, ktora podala ze Ben-Eliezer’s Shakeda oddzial commandosow zastrzelil 250-ciu Egipskich jencow wojskowych na polwyspie Synai.

Odpowiedzia jest powyzszy program na Kanale 10, ktorego zawartosc jest szeroko propagowana w mediach przyjaznych Izraelowi.