Jak zbudować Ghetto: cegiełka pod nazwą Rafah

Rafah: nasz pobyt nie ma sensu - przedstawiciel Unii.

Jeśli Izrael będzie contnuował zamknięcie przejścia granicznego w Rafah (Jedynego przejścia granicznego Gazy z Egiptem), to Unia Europejska będzie musiała rozważyć dalszą obecność grupy obserwatorów Unii na terenach Gazy, powiedział Generał Pietro Pistolese, Przywódca Misji Wspomagania Granicy (Border Assistance Mission) powiedział w zeszła niedzielę. W Wywiadzie z Jerusalem Post, powiedział, że jeśli Israel bedzie dalej trzymał przejście graniczne zamknięte, doprowadzając do tego, że przejście w praktyce przestaje działać, Unia może zdecydować że nie warto trzymać obserwatorów operowania punktu granicznego na terenie Gazy.

Wedle danych statystycznych Jerusalme Post, od 25-tego czerwca 2006 roku, czyli od dnia gdy kapral Gilad Schalit zostal uprowadzony przez bojowników Hamas z terenów poza Gazą, przejście bylo zamknięte przez 79% czasu, a otwarte zaledwie 57 dni. tylko 109 000 osób przewineło się przez przejście w tym okresie.

Gdyby nie było zamknięć przejścia, 480 000 osób mogloby przejść przez punkt graniczny, który jest jedynym połączeniem Gazy z resztą świata.

Oświadczenie Pistolesego ma miejsce w delikatnym punkcie negocjacji między Izraelem, rządem Palestyńskim Unii, w których omawiane jest przedłużenie  Porozumienia o Punkcie Granicznym Rafah (Rafah Crossing Agreement), jako że porozumienie to wygasa w połowie Maja.

Izrael jest reprezentowany przez generała Amosa Gilad, glowy biura Militarno-dyplomatycznego Ministerstwa Obrony.

Izrael utrzymuje kontrolę nad przejściem przez możliwość zamykania pobliskiego przejścia Kerem Shalom, miedzy Izraelem a Gazą, co odbiera możliwość obserwatorow, pracujących na zmiany, i mieszkajacych w hotlu w Ashkelon, [po stronie Izraela] na dostanie się do Gazy.

Pistolese powiedział, ze Komisja Unii Europejskiej w Brukseli, będzie musiała zastanowić sie czy, z finansowego punktu widzenia, warto przedluzyć obecność obserwatorów.

Powiedział też, ostatnio sytuacja sie nieco poprawila, i że ma nadzieję, że Izrael doloży starań by pozwolić obserwatorom na spełnienie ich funkcji trzymania przejścia granicznego otwartego.
http://bp0.blogger.com/_iZAh1Ljaezc/RgkbXLp9AsI/AAAAAAAAADk/cWrZH5Ir_FI/s400/Rafah+kolejka.jpg

Jerusalem Post

Tags: 

Komentarze

o ile pamiec historyczna mnie nie myli gaza strip byla administrowana przez egipcjan do 1967 roku...jakos sadat nie domagał sie jej zwrotu podczas camp david.

Rakuuu

Sadat nie domagal sie zwrotu, bo akceptowal, jak reszta swiata, ze Gaza jest czescia Palestyny, i nie nalezy do Egiptu.

Eva

ale ktorej palestyny...tej sprzed 1922 roku,1947 czy po 1967?

Rakuuu,

Cały świat,  a nawet ukochany, najlepszy i jedyny przyjaciel Izraela, USA, jednoglośnie uznaje za granice Palestyny te z roku 1948, tak zwaną armistice line, czy też green line. Jednym z najważniejszych elementów propagandy Izraela jest wytważanie wrazenia u ludzi, że granice Palestyny są jeszcze niewyznaczone.

Jest to ważne, bo ciąg dalszy argumentu jest następujący:

Granice Palestyny są nieustalone, więc
Granice Izraela są nieustalone, więc
Izrael ma prawo domagać się ziemi na której i tak są osadnicy żydowscy, więc
Palestyńczycy na tej ziemi są obcokrajowcami, więc
Aquifery wodne  należy do Izraela, żiemie orna należa do Izraela, drogi należą do Izraela, więc
każdy Palestyńczyk który się nie zgadza to terrorysta, więc
Izrael rozumie amerykańskie marzenie o świecie bez terroryzmu, więc
Ameryka dofinansuje Izrael 2-3 bilionami dotacji rocznei, więc
Izrael wsadzi Palestyńczyków do kantonów, zamknie na kłódkę, jak Gazę, i wyrzuci klucz. więc
Izrael osiągnie część marzenia o Wielkim Izraelu od przeemieści Damaszku do Sharm-el-Sheik.

Eva