Kilka fundamentalnych pytań

Od niedawna interesuje się sytuacja na Bliskim Wschodzie, dlatego jest dużo rzeczy, których niebardzo rozumiem.

1. Wiadomo, że Izrael popiera USA, a jaki pogląd na ten temat ma Rosja ?

2. Czy wszystkie państwa graniczące i lerzące w okolicach Izraela dążą do jego likwidacji ? I czy chcą zliwkidować naród żydowski czy chodzi im o święte ziemie ? Jeżeli przykładowo Iran zniszczy Izrael i zajmie jego tereny, to czy Irak, Arabia, Liban itd będą dalej walczyć tym razem z Iranem o Jerozolime ?

3. Zastanawia mnie ogromna rola złóż ropy nawtowej. Jeżeli samochody nie będą już potrzebowały ropy do poruszania, gospodarki krajów Bliskiego Wschodu legną w gruzach. Ciekawe czy wtedy stany nadal będą tak bardzo wspierać Izrael, pewnie nie. W takim razie jak długo ropa jest ważnym czynnikiem w gospodarce światowej, tak długo istnieć będzie Izrael. Co o tym myślicie ?

Tags: 

Komentarze

Większość państw arabskich nie uznaje istnienia Państwa Izrael. Co do ropy to Izrael jej nie posiada, wprowadzenie napędu wodorowego- technologia już jest, jak na razie blokują jej wdrożenie wielkie koncerny naftowe. Zrezygnowanie z ropy jako paliwa samochodowego doprowadziło by dosłownie do bankructw takich państw jak Rosja, Wenezuela, Iran, Arabia Saudyjska, Irak i Kazachstan. Gospodarki tych państw opierają się na przemyśle wydobywczym, a zyski ze sprzedaży ropy są przejadane, w przeciwieństwie np. do Norwegii, która większość wpływów ze sprzedaży ropy gromadzi na specjalnym funduszu, tak by petrodolary nie rozregulowały gospodarki. Dla Izraela podcięcie dochodów państw muzułmańskich, mogło by tylko pomóc- nie zaszkodzić.