Muzłmanie nie chcą III Świątyni

W nawiązaniu do komentarza do artykułu z blogu o pracach w sąsiedztwie
meczetu al-Aksa.

Wydaje się, że premier poprosił burmistrza "po starej znajomości" (Olmert był poprzednim burmistrzem stolicy) by ten pomógł mu wyjść z impasu z twarzą.

http://www.ynetnews.com/articles/0,7340 … 65,00.html

Wielu komentatorów izraelskich twierdzi, że chociaż rząd ma niekwestionowane prawo do przeprowadzenia prac remontowych to w tak delikatnej kwestii jak meczet al-Aksa trzeba raczej być "mądrym" niż "mieć rację". Innymi słowy lepiej nic nie robić niż
prowokować wybuchy złości wśród społeczności muzułmańskiej. A złość zdaje się byc ogromna i to w całym muzułmańskim świecie włączając Jordanię i Egipt. Prace zostały skrytykowane zarówno przez króla Abdallę jak i prezydenta Mubaraka.

http://www.haaretz.com/hasen/spages/823799.html

Kampania dezinformacyjna prowadzona przez przywódców islamskich jest ogromna
i choć wydaje się być "szyta bardzo grubymi nićmi" odnosi sukcesy.

http://www.intelligence.org.il/eng/eng_ … grabim.htm

Ribhi Rantisi, jeden z czołowych działaczy Hamasu w wywiadzie dla izraelskiej wojskowej rozgłośni radiowej Galej Cahal oskarżył rząd o plany wybudowania w tym miejscu synagogi. Powołał się przy tym na słowa przywódcy Ruchu Islamskiego
Szacha Raada Salaha, który zorganizował między innymi w piątek w Nazarecie demonstrację protestacyjną.

Prace remontowe wykonywane są w  okolicy zwanej Bramą Mugrabi albo Rambam.
W 2004 roku w wyniku wyjątkowo obfitych desczów i trzęsienia ziemi część murów się zawaliła niszczący przy tym drewnianą kładkę prowadzącą do bramy.
 
http://www.har-habayt.org/newp22-02-04.html
 
Celem remontu jest budowa nowego mostu i zabezpiecznie przyległego terenu przed podobnymi katastrofami. Dodać trzeba, że prowadzone są one poza granicami 
wzgórza świątynnego, na terenie podlegającym całkowicie administracji izraelskiej.
W izraelskich mediach odano informację, że premier Olmert zarządził zainstalowanie kamer w miejscu prac i ciągłą 24-godzinną transmisję w specjalnie zaaranżowanym portalu internetowym.
Niestety nie udało mi się jeszcze zdobyć jego adresu :-(

Tags: 

Komentarze

Budowa III światyni jest równoznacza z zburzeniem meczetów na wzgórzu Świątynnym. Nie dziwię się że Arabowie sa przewrazliwieni na punkcie meczetów, juz przecież conajmniej kilkanaście razy fundamentaliści zydowski próbowali je znisczyć, jest kilkanaście organizacji "pracujących" nad budową II światyni i zburzeniem meczetów. Był juz wykupiony teren w poblizu Jerozolimy gdzie miała rozpocząc się budowa III swiątyni, by nastepnie na specjalnych platformach zostac przeniesiona na Wzgórze Świątynne. Najwiekszy problem jednak fundamentaliści mają z Heyl i jaja z czerwona jałówką.
Nawet zwykłe prace archeologiczne są z wrogością obserwowane przez Arabów, pamietają przeciez tunel pod al-Aksą gdzie w 1996r. było blisko do wysadzenia meczetu.

Moje zdanie jest takie, iż prace powinny zostac przeprowadzone, ale wcześniej powinny zostać skonsultowane z muftim Jerozolimy.