Palestyna przypomina Amerykę. Analiza Banku Światowego

http://bp2.blogger.com/_iZAh1Ljaezc/RihWpLU45qI/AAAAAAAAAFA/QU5UQxqCmVk/s400/World+Bank.jpg

Analiza Światowego Banku opublikowana w poniedziałek namalowała ponury obraz handlu palestyńskiego, jeśli Izrael nie zniesie dławiących restrykcji handlu i poruszania się ludzi. Izrael  szalenie utrudnił handel i podróże od roku 2000 przerywając przepływ dóbr i siły roboczej między Gazą a West Bankiem.

Studium także doradza Palestyńczykom, by produkowali produkty wyższej wartości i by szukali innych rynków, niż rynek Izraela. Mark Regev, Izraelski Minister Spraw Zagranicznych zaprzeczył, że Izraelowi zależy na zniszczeniu gospodarki Palestyny  twierdząc że restrykcje są spowodowane przemocą.

Analiza pokazała, że po 40-tu latach okupacji palestyńska ekonomia jest w większości opóźniona w rozwoju, a małe przedsiębiorstwa wypracowują zaledwie 12 procent działalności gospodarczej. Wojskowa Administracja Terenów Okupowanych nie wydaje zezwoleń na działalność gospodarczą buznesów które by mogły konkurować z produktami Izraelskimi.

Badanie naciska  o natychmiastowe wprowadzenie w życie umowy z roku 2006 (uzgodnionej pod patronatem USA)
zezwalającej na poruszanie sie dóbr i ludzi przez granice.

System (ekonomicznie) okupacji Izraela jest podobny do tego, pod którym cierpiała Ameryka jako kolonia brytyjska przed amerykańską rewolucją. 

http://www.freemarketnews.com/WorldNews.asp?nid=39114

Tags: