Pelosi zadowolona z wizyty w Syrii

Syria
Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów, powiedziała Baszarowi al-Assadowi, Prezydentowi Syrii, że Izrael jest gotów na rozmowy pokojowe. Pelosi przekazała wiadomość od Premiera Olmerta podczas rozmów z syryjskim przywódcą w Damaszku.

“[Nasze]spotkanie z Prezydentem pozwoliło przekazać wiadomość od Premiera Olmerta mówiącą, że Izrael jest gotów na rozmowy pokojowe z Syrią” powiedziała Pelosi.

Dodała, że al-Assad zapewnił ją, iż także jest gotów na wznowienie rozmów pokojowych z Izraelem.

“Wyraził gotów do wznowienia rozmów pokojowych”

Pelosi rozmawiała z dziennikarzami pod koniec dwudniowej wizyty w Syrii, którą Biały Dom skrytykował jako “podminowanie” amerykańskich starań, by izolować Syrię. Syryjska oficjalna agencja informacyjna zacytowała al-Assada, gdy powiedział Pelosi, że:

“Syria zaakceptowała Arabską inicjatywę [inicjatywę Ligi Arabskiej mówiącej o uznaniu Izraela w zamian za wycofanie się do granic z przed 1967 roku, oraz przyjęcie wszystkich palestyńskich uchodźców - przyp. red]. Naszym strategicznym planem jest pokój.”

Komentarze

Wedle informacji podanej przez biuro Ehuda Omerta, premier nie przekazał przez Nancy Pelosi wiadomości akceptujących zaproszenie Syrii do rozmów o pokoju - doniosła Jewisz Telegraphic Agency, i prasa Izraela

Jest to sprzeczne z informacja podaną przez Pelosi na konferencji prasowej. Syryjski Minister Informacji Muhsen Bilal powiedział reporterom w Damaszku, że Izrael musi pokazać, że traktuje sprawę [negocjacji] poważnie.

Agencja Deutsche Presse doniosła, że oświadczenie Premiera Omerta podało że zanim rozmowy pokojowe mogą mieć miejsce, Syria musi zaprzestać popierania Hamas, Hezbollah i Islamic Jihad, wyrzec się współpracy z Iranem.

Izrael NIE wymaga żeby Syria przemalowała ksieżyc na seledynowy odcien co poważnie przybliża dzień rozpoczęcia negocjacji o pokój.