Prace wokół al-Aksy wstrzymane

al-Aksa
Burmistrz Jerozolimy, Uri Lupoliański, zdecydował się wstrzymać prace remontowe wokół Wzgórza Światynnego po kilku dniach gwałtownych starć z policją muzułmańskiej ludności wschodniej części miasta. Remont miał objąć m.in. budowę nowej rampy, gdyż stara grozi zawaleniem. Ludność palestyńska rozpoczęła protesty w obawie przed próbą budowy tunelu pod meczetem al-Aksa, w celu wysadzenia go w powietrze.

Wzgórze Światynne to miejsce, gdzie według tradycji religijnych Judaizmu i Islamu Abraham niemal nie poświęcił swojego syna w ofierze (Judaizm mówi o Izaaku, a Islam o Ismaelu), później stały tam dwie żydowskie świątynie (obie zburzone - przez Nabuchodonozora i Tytusa), a w końcu Mahomet z stamtąd dostał się do nieba. W celu upamiętnienia tego ostatniego wydarzenia zbudowano tam meczet al-Aksa, jednak odkąd w 1967 roku Izrael zajął te tereny miejscowa ludność żywi obawy, iż będzie on próbował zniszczyć meczet, aby na jego miejscu postawić Trzecią Świątynie.

W 1994 roku izraelska służba bezpieczeństwa Szabak rozbiła grupę terrorystów religijnych, którzy planowali wysadzenie meczetu, aby zwolnić miejsce na budowę świątyni. Aresztowano wówczas 24 osoby, wszyscy odsiadują wyroki po dziś dzień.

Komentarze

Wydaje się, że premier poprosił burmistrza “po starej znajomości” (Olmert był poprzednim burmistrzem Jerozolimy) by ten pomógł mu wyjść z impasu “z twarzą”.
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3363865,00.html
Wielu komentatorów w Izraelu twierdzi, że choć władze mają
niezaprzeczalne prawo do przeprowadzenia prac renowacyjnych
to w kwestii tak delikatnej jak meczet al-Aksa trzeba być raczej “mądrym niż sprawiedliwym”. Innymi słowy “mądrzej” byłoby nic nie robić niż “drażnić” świat muzułmański.
A rzeczywiście pracom tym sprzeciwia się prawie cały świat
łącznie z Jordanią i Egiptem.
http://www.haaretz.com/hasen/spages/823799.html
Dezinformacja wśród społeczności muzułmańskiej zdaje się być ogromna. Mimo jak się wydaje “szytej bardzo grubymi nićmi” propagandzie
http://www.intelligence.org.il/eng/eng_n/html/mugrabim.htm
w wywiadzie dla wojskowej rozgłośni radiowej Galei Cahal wypowiedział się działacz Hmasu Ribhi Rantisi.Powołując się na słowa jednego z przywódców Ruchu Islamskiego Szaha Raada Salaha oskarżył Izrael o plany budowy synagogi w miejscu zwanym Brama Mugrabi (Mugrabi Gate).
Oficjalnie prace mają na celu zabezpieczenie tego miejsca po zniszczeniach wywołanych trzęsieniem ziemi i bardzo obfitymi opadami w 2004 roku i budowe nowego mostu.
Tu zdjęcia:
http://www.har-habayt.org/newp22-02-04.html
Teren prac znajduje się w całości poza terenm wzgórza świątynnego i podlega całkowicie izraelskiej administracji.

Wydaje się, że premier poprosił burmistrza “po starej znajomości” (Olmert był poprzednim burmistrzem stolicy) by ten pomógł mu wyjść z impasu z twarzą.
Wielu komentatorów izraelskich twierdzi, że chociaż rząd ma
niekwestionowane prawo do przeprowadzenia prac remontowych
to w tak delikatnej kwestii jak meczet al-Aksa trzeba raczej być “mądrym” niż “mieć rację”.
(cd na forum)