Irak

Bomba w parlamencie!

W restauracji parlamentarnej w Bagdadzie miał miejsce wybuch - podały źródła policyjne i naoczni świadkowie. Potwierdzono już śmierć dwóch parlamentarzystów i 15 rannych. Policja uważa, że bombę zdetonował zamachowiec samobójca, jednak nie wydano oficjalnego oświadczenia, które by to stwierdzało.

Restauracja znajdująca się w potężnie ufortyfikowanej i strzeżonej Bagdadzkiej Zielonej Strefie, przeznaczonej dla administracji rządowej i amerykańskiej, jest przeznaczona wyłącznie dla parlamentarzystów i ich pracowników.

Wcześniej tego samego dnia bomba zdetonowana na moście spowodowała śmierć co najmniej 8 osób i zawalenie mostu, w wyniku czego dziesiątki osób wpadły do Tygrysu.

Władze niemal na pewno wiedziały o planowanym ataku. Dziś rano, na 4 godziny przed zamachem, szkolone psy przeszukiwały teren w pobliżu parlamentu w poszukiwaniu ładunków wybuchowych; niczego jednak nie znaleziono.

Nie wypuścimy, nie mieliśmy nic wspólnego

Robert Gates
Robert Gates, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych, powiedział, że jego kraj nie planuje wypuszczenia pięciu Irańczyków, których aresztowano w Iraku i oskarżono o popieranie antyrządowej partyzantki. Odrzucił także spekulacje, jakoby Stany Zjednoczone były stroną w negocjacjach dotyczących wypuszczenia 15 Brytyjczyków w wtorek.

“Myślę, że na razie nie ma żadnego powodu aby ich wypuszczać”
powiedział reporterom w Waszyngtonie Gates, gdy spytali go o Irańczyków.

Waszyngton zaprzeczył jakoby był w jakikolwiek sposób związany ze sprawą uwolnienia 15 Brytyjczyków, co łączyło się w niektórych mediach z rzekomą wymianą za przebywających w amerykańskich aresztach Irańczyków.

George Bush, prezydent Stanów Zjednoczonych, powiedział we wtorek, że uzgodnił z premierem Tonym Blairem, że “nie powinno mieć miejsce żadne quid pro quo jeśli chodzi o zakładników”.

Tags: 

Masowe porwania

Irak
Terrorystyczna grupa powiązana z Al-Kaidą grozi zabiciem 18 pracowników administracji rządowej, jako zemsty za domniemane zgwałcenie sunnickiej kobiety przez policję w zeszłym tygodniu. Islamskie Państwo Iraku opublikowało na swojej stronie internetowej zdjęcia 18 związanych mężczyzn, z zasłoniętymi oczami, których prawdopodobnie porwano w Didżail. Siedmiu z mężczyzn ma na sobie mundury wojskowe, a z oświadczenia grupy wynika, że to oficerowie wojsk lądowych armii irackiej. Hoda Abdel Hamid, korespondent Al-Jazeery, twierdzi, iż co najmniej 10 oficerów policji zaginęło w ostatnich dniach po opuszczeniu przezeń baz w tym rejonie.

Iracki minister broni Iranu

Iracki minister spraw zagranicznych Hoshyar Zebari powiedział, że pracownicy zatrzymani w konsulacie w Arbil przez Amerykańskie wojsko wczoraj przebywali i pracowali tam za zgodą irackiego rządu. Konsulat był istotną częścią iracko-irańskiej komunikacji nawet podczas formalnie zerwanych stosunków dyplomatycznych. Jeden z zatrzymanych został wypuszczony już wczoraj, reszta wciąż przebywa w amerykańskim areszcie.

Tags: 

Konsulat wzięty

Amerykańscy komandosi, przy wsparciu śmigłowców, weszli dziś do irańskiego konsulatu w mieście Arbil, stolicy kurdyjskiego Iraku i zatrzymali niewiadomą liczbę pracowników, oraz komputery i dokumentację. Amerykańskie źródła wojskowe mówią jedynie o “rutynowym działaniu” w którego wyniku zatrzymano sześć osób. Irańskie MSZ podaje zaś, że Amerykanie zatrzymali pięć osób, w tym dyplomatyczną załogę konsulatu. Jak podkreślają Amerykanie zatrzymanym postawiono zarzut “bliskiego związku z atakami na Irakijczyków i siły koalicji”. Strona irańska domaga się zaś natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych a całą operację określa jako “akt złamania prawa międzynarodowego”.

Saddam Husajn został powieszony

Zbrodniarz, który przez 64 lata prześladował obywateli własnego państwa z powodu ich narodowości i religii, został dzisiaj rano powieszony.

Na tą chwilę mieszkańcy Izraela czekali 15 lat, na tą chwilę mieszkańcy Kuwejtu czekali 16 lat, na tą chwilę mieszkańcy Iranu czekali 26 lat. Wsławił się okrutnymi zbrodniami przeciwko ludzkości.

Saddam Husajn został osądzony za spowodowanie masakry na 148 szyitach z Dudżailu.

Jeden z katów nagrał za pomocą telefonu komórkowego cały przebieg wykonywania kary śmierci. Jeżeli kogoś to interesuje, to może odwiedzić stronę Google Video, gdzie znajduje się ów filmik. Jednocześnie przestrzegamy, że oglądacie go Państwo na własną odpowiedzialność.

Tags: 

Irak tonie w krwi

Co najmniej 157 osób zginęło dziś w serii zamachów jakie miały miejsce w Iraku, głównie w Bagdadzie gdzie ofiar jest około 120. Był to najkrwawszy dzień, jeśli chodzi o liczbę ofiar cywilnych, w powojennej historii Iraku. Biorąc pod uwagę, że październik był najkrwawszym miesiącem w pod względem strat dla US Army w Iraku, a w Bagdadzie średnia zamachów dziennie wzrosła do kilkunastu, wypada zadać pytanie w czym interesie amerykańska prasa tak szczegółowo informuje świat o braku pomysłu na Irak w Waszyngtonie. Związek między tymi dwoma zdarzeniami wydaję się bowiem widoczny gołym okiem.

Policja w Bagdadzie znalazła 60 ciał

Policja iracka podała, że w ciągu minionych 24 godzin znalazła w różnych miejscach Bagdadu zwłoki 60 ludzi, wszystkie podziurawione kulami, a niektóre ze śladami tortur.
Większości ofiar nie udało się zidentyfikować. Dwanaście ciał znaleziono w pobliżu szyickiej części Bagdadu zwanej Miastem Sadra.

Stolica Iraku jest od lutego terenem krwawych porachunków między fanatykami szyickimi i sunnickimi, którzy mordują i terroryzują się nawzajem. Irakijczycy obawiają się, że nieustająca fala przemocy może utrudnić rozmowy o pojednaniu narodowym i przekształcić się w otwartą wojnę domową.

Dowództwo wojsk USA w Iraku zakomunikowało tymczasem o śmierci czterech żołnierzy amerykańskich. Trzech z nich poległo w niedzielę w walkach w prowincji Anbar, ostoi sunnickich terrorystów na zachód od Bagdadu, a jeden zginął w poniedziałek w Bagdadzie w ataku terrorystycznym na patrol wojsk USA.

PAP

Tags: 

Jordania będzie kupować tanią ropę z Iraku

Jordania planuje wznowić import ropy z Iraku, oznajmił przedwczoraj premier Jordanii.

Jordania jest jednym z niewielu państw arabskich, które nie mają wystarczających rezerw naftowych. W zeszłym roku były trzy wzrosty cen ropy, w kwietniu ceny wzrosły niemal dwukrotnie, szacuje się, że następny wzrost cen będzie w marcu.

Premier Marouf Al Bakhit powiedział, że Jordania będzie importować 10 tys. baryłek w ciągu dnia, stanowi to około 1/10 dziennego zapotrzebowania.

Bahrain Tribune