Terroryzm

Armia libańska walczy z terrorystami

Dzisiaj odbyła się potyczka libańskiej armii z terrorystami na północy kraju. Wg źródeł rządowych przynajmniej siedmiu żołnierzy poległo.

Trzech żołnierzy zostało zabitych, a czterech rannych w walce z grupą Fatah al-Islam w pobliżu palestyńskiego obozu Nahr al-Bared koło miasta Trypolis.

Czterech żołnierzy zostało zabitych podczas ataku tej samej grupy terrorystycznej  na patrol w regionie Koura.

Na podstawie reuters.com

Bomba w parlamencie!

W restauracji parlamentarnej w Bagdadzie miał miejsce wybuch - podały źródła policyjne i naoczni świadkowie. Potwierdzono już śmierć dwóch parlamentarzystów i 15 rannych. Policja uważa, że bombę zdetonował zamachowiec samobójca, jednak nie wydano oficjalnego oświadczenia, które by to stwierdzało.

Restauracja znajdująca się w potężnie ufortyfikowanej i strzeżonej Bagdadzkiej Zielonej Strefie, przeznaczonej dla administracji rządowej i amerykańskiej, jest przeznaczona wyłącznie dla parlamentarzystów i ich pracowników.

Wcześniej tego samego dnia bomba zdetonowana na moście spowodowała śmierć co najmniej 8 osób i zawalenie mostu, w wyniku czego dziesiątki osób wpadły do Tygrysu.

Władze niemal na pewno wiedziały o planowanym ataku. Dziś rano, na 4 godziny przed zamachem, szkolone psy przeszukiwały teren w pobliżu parlamentu w poszukiwaniu ładunków wybuchowych; niczego jednak nie znaleziono.

Wybuch bomby w Gazie

Gaza
Eksplozja w obozie dla uchodźców w Szati (Strefa Gaza) zabiła jedną i raniła co najmiej 9 osób, w tym dwójkę dzieci. Alaa al-Hissi zginał od obrażeń otrzymanych gdy bomba, którą konstruował, wybuchła przedwcześnie - podał Islamski Dżihad oraz źródła medyczne.

Świadkowie powiedzieli, że wybuch przypadkowo nastąpił w momencie, gdy nad obozem przelatywały izraelskie helikoptery. Źródła palestyńskie mówią, że incydent był prawie na pewno “wewnętrzny”.

W tym samym czasie hamasowcy zastrzelili Izraelczyka niedaleko przejścia granicznego między Gazą a Izraelem.
Mężczyzna pracował niedaleko przejścia w Karni.

“Brygady Kassam biorą odpowiedzialność za zastrzelenie Syjonisty [Izraelczyka] i wystrzelenie dwóch bomb moździerzowych w grupę syjonistycznych żołnierzy niedaleko przejścia w Karni” głosi oświadczenie Palestyńskiej grupy Izz al-Din al-Qassam.

“Nasze ataki wobec wroga będą trwać”

Ledwo dwa dni temu powołano nowy Palestyński rząd jedności narodowej, z którym Izraelczycy odmówili współpracy, dopóki ten nie uzna istnienia państwa Izrael.

Oficjel w kancelarii premiera nazwał ostrzał atakiem “terrorystycznym”.

“To jest dokładnie ten rodzaj terroru, jakiego nowy Palestyński rząd nie chce potępić, odrzucając podstawowy warunek nałożony nań przez społeczność międzynarodową.”
powiedział oficjel agencji Reuters.

To pierwszy taki atak dokonany przez Hamas od czasu zawieszenia broni między oboma stronami w listopadzie.

Inne Palestyńskie grupy, takie jak Islamski Dżihad, kontynuują ostrzał rakietowy z Gazy mimo trwającego “zawieszenia broni”.

Iran wydaje miliony

Meszal
Przywódca Hamasu oświadczył, że Iran popiera politykę jego rządu wobec Izraela. Oświadczenie to wyszło z jego ust wraz z ogłoszeniem dalszej pomocy finansowej i politycznych ze strony Iranu, która jest niezbędna odkąd zachód odciął finansowe wsparcie dla rządu Autonomii w marcu zeszłego roku, gdy wybory wygrał, uznawany za terrorystyczną organizację, Hamas.

Wypatrujemy dalszej pomocy finansowej i politycznych, aby w końcu przerwać sankcje - powiedział Chaled Meszal podczas swojej wizyty w Iranie.

Meszal, który do Iranu przybył we wtorek rano, powiedział na wspólnej z ministrem SZ Iranu Manouchehrem Mottakim, że Iran wspiera rząd Autonomii, odkąd wybory wygrał Hamas.

Mottaki powiedział dziennikarzom, że Iran będzie kontynuował finansowe dotacje dla Autonomii, nie podał jednak żadnych liczb.

Obecne dotacje Iranu dla Autonomii Palestyńskiej wynoszą 120 milionów dolarów.

Mahmud Ahmadinedżad powiedział, że rząd Autonomii powinien kontynuować swoją walkę z Izraelem - cytowała państwowa telewizja.

Masowe porwania

Irak
Terrorystyczna grupa powiązana z Al-Kaidą grozi zabiciem 18 pracowników administracji rządowej, jako zemsty za domniemane zgwałcenie sunnickiej kobiety przez policję w zeszłym tygodniu. Islamskie Państwo Iraku opublikowało na swojej stronie internetowej zdjęcia 18 związanych mężczyzn, z zasłoniętymi oczami, których prawdopodobnie porwano w Didżail. Siedmiu z mężczyzn ma na sobie mundury wojskowe, a z oświadczenia grupy wynika, że to oficerowie wojsk lądowych armii irackiej. Hoda Abdel Hamid, korespondent Al-Jazeery, twierdzi, iż co najmniej 10 oficerów policji zaginęło w ostatnich dniach po opuszczeniu przezeń baz w tym rejonie.

Starcia w Jemenie

Jemen
Co najmniej 42 żołnierzy armii Jemenu zginęło w walkach z bojówkami szyickimi na terenie całego kraju w ostatnich kilku dniach. Walki rozpoczęły się po tym jak prezydent Ali Abdullah Saleh wezwał paramilitarne organizacje szyitów do poddania się i złożenia broni.

Podczas spotkania z opozycją al-Ansi i Abdul Aziz Abdul Ghani, przewodniczący Parlamentu, powiedział, że w walkach, które trwają od 2004 roku zginęło już 727 żołnierzy, a rannych zostało ponad 5000.

Sekta Zaidi, założona przez Husseina Badra Eddina al-Huthiego, rozpoczęła swoje powstanie antyrządowe w lipcu 2004 roku. On sam zginął w walkach jeszcze we wrześniu tego samego roku, jednak jego podopieczni walczą po dziś dzień.

Rząd oskarżał al-Huthiego o bunt, powołanie nielegalnej grupy zbrojnej, oraz podżegani do nienawiści. Jego zwolennicy, którzy oskarżają rząd o zbytnią pro-amerykańskość, mówią o próbach uciszeniu sekty poprzez korupcje.

W 2005 roku podpisano zawieszenie broni zgodnie z którym żołnierze mieli nie wkraczać na plemienne terytoria al-Huthich. Członkowie sekty Zaidi mówią jednak, że rząd nie dotrzymał obietnicy i wojsko operowało na tych terenach.

Konsulat wzięty

Amerykańscy komandosi, przy wsparciu śmigłowców, weszli dziś do irańskiego konsulatu w mieście Arbil, stolicy kurdyjskiego Iraku i zatrzymali niewiadomą liczbę pracowników, oraz komputery i dokumentację. Amerykańskie źródła wojskowe mówią jedynie o “rutynowym działaniu” w którego wyniku zatrzymano sześć osób. Irańskie MSZ podaje zaś, że Amerykanie zatrzymali pięć osób, w tym dyplomatyczną załogę konsulatu. Jak podkreślają Amerykanie zatrzymanym postawiono zarzut “bliskiego związku z atakami na Irakijczyków i siły koalicji”. Strona irańska domaga się zaś natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych a całą operację określa jako “akt złamania prawa międzynarodowego”.

Irak tonie w krwi

Co najmniej 157 osób zginęło dziś w serii zamachów jakie miały miejsce w Iraku, głównie w Bagdadzie gdzie ofiar jest około 120. Był to najkrwawszy dzień, jeśli chodzi o liczbę ofiar cywilnych, w powojennej historii Iraku. Biorąc pod uwagę, że październik był najkrwawszym miesiącem w pod względem strat dla US Army w Iraku, a w Bagdadzie średnia zamachów dziennie wzrosła do kilkunastu, wypada zadać pytanie w czym interesie amerykańska prasa tak szczegółowo informuje świat o braku pomysłu na Irak w Waszyngtonie. Związek między tymi dwoma zdarzeniami wydaję się bowiem widoczny gołym okiem.

Izraelska Arabka planowała atak terrorystyczny

Mieszkanka Tiry jest oskarżona o wspieranie terroryzmu. Przynależała też do organizacji terrorystycznej.

Shabak, IDF i izraelska policja udaremniły spisek mający na celu podłożeniu bomby w restauracji w Raanana.

Brygady Męczenników Al-Aksy próbowały przemycić  5 kilogramową bombę do Izraela za pomocą mieszkanki Tiry, Varud  Kassem i jej kuzyna Mahmeda Bubli, który nielegalnie przebywa w Izraelu i pracował w restauracji w Raananie.

Kassem została sfotografowana kilka miesięcy temu w Ramallah jak pozowała z karabinem i Koranem, wtedy uczestniczyła w operacji Brygad Męczenników Al-Aksy porwania mieszkańca Shomron.

Arutz Sheva

Trzej Australijczycy i Duńczyk zostali zatrzymani pod zarzutem przemytu broni w Jemenie

Trzej Australijczycy i Duńczyk zostali aresztowani pod zarzutem próby przemytu broni do Somalii, poinformował przedstawiciel sił bezpieczeństwa w czwartek.

Cała czwórka studiowała na uniwersytecie prowadzonym przez szejka Abdula-Majida Al-Zindaliego. Al-Zindali jest uważany przez USA za osobę pomagającą Al-Kaidzie.

MSZ Danii potwierdziło aresztowanie Duńczyka. Duńskie media informują, że ów aresztowany to 23 letni niedawny konwertyta na islam, który przeprowadził się do Jemenu razem z dziećmi i z żoną 2 miesiące temu.

Jemen leży na szlaku przemytu broni do Somalii.

AP

Tureccy porywacze samolotu chcieli “wysłać wiadomość papieżowi”

Turecki samolot pasażerski, który nad Grecją nadał sygnał alarmowy o porwaniu, wylądował we wtorek we włoskim mieście Brindisi.

Samolot leciał z Tirany do Stambułu ze 107 osobami na pokładzie.

Według tureckiej policji dwaj Turcy dokonali porwania w proteście przeciwko zbliżającej się wizycie papieża Benedykta XVI w Turcji.

Agencja ANSA powołując się na włoskie źródła lotnictwa cywilnego podała, że porywacze oświadczyli, że chcą przekazać wiadomość papieżowi Benedyktowi XVI.

Lotnisko zostało zamknięte.

Watykan poinformował, że Benedykt XVI został powiadomiony o porwaniu samolotu, którego porywacze chcą przekazać wiadomość papieżowi.

Dwaj Turcy poddali się i domagają się azylu politycznego we Włoszech.

PAP

Zawahiri: Al-Kaida nie będzie bezczynna wobec akcji Izraela

Telewizja Al-Dżazira zapowiedziała, że nada oświadczenie członka ścisłego kierownictwa Al- Kaidy, Ajmana al-Zawahiriego, w którym ostrzega on, że jego ugrupowanie ‘nie pozostanie bierne’ wobec izraelskich ataków na Liban i Palestyńczyków. Ajman al-Zawahiri, wezwał muzułmanów do połączenia sił i wspólnej walki ‘z syjonistami i krzyżowcami’.

PAP