Jordania

Kanclerz Niemiec odwiedzi Jordanię, Izrael i Liban

Angela Merkel odwiedzi Jordanię, Izrael i Autonomię Palestyńską oraz Liban. Bliskowschodnia wizyta Merkel trwać będzie od 31 marca do 2 kwietnia.

Merkel spotka się z królem Jordanii Abdullahem, premierem Izraela Olmertem, premierem Libanu Seniorą i z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Abbasem.

Ulrich Wilhelm, rzecznik prasowy rządu, przypuszcza, że Merkel nie podejmie rozmów z członkami niedawno powołanego rządu jedności narodowej, którzy w większości należą do Hamasu.

Putin wita na Bliskim Wschodzie

Władimir Putin, prezydent Rosji, rozpoczął dziś trzydniową wizytę na Bliskim Wschodzie, która obejmie Jordanię, Arabię Saudyjską i Katar, aby wzmocnić kontakty energetyczne i wojskowe kontakty z tradycyjnymi sojusznikami Stanów Zjednoczonych. Wizyta rozpoczęła się dziś, dzień po tym jak Iran poprosił Rosję o zablokowanie każdej rezolucji ONZ przeciw Teheranowi po tym, jak przekroczy on kolejny termin na zaprzestanie badań atomowych, który mija 21 lutego.

Jest to pierwsza wizyta rosyjskiego prezydenta do każdego z tych krajów i pierwsza w ogóle na Bliskim Wschodzie od 2005 roku, kiedy to odwiedził Egipt, Izrael i Autonomię Palestyńską.

W trakcie swojej wizyty w Arabii Saudyjskiej prezydent będzie prawdopodobnie także reklamował usługi rosyjskiego kolejnictwa, ponieważ trwa tam właśnie przetarg na budowę linii kolejowej o długości 2400 km i wartości ponad 2 mld dolarów.

Komentatorzy podkreślają też kwestie przetargów wojskowych, m.in. na czołgi ciężkie w którym duże szanse ma rosyjski T-90C.

Król Jordanii potępia zamach na ministra Gemayela

Król Jordanii Abdullah II mocno potępił wczorajszy zamach na ministra Pierra Gemayela, doniosła rządowa agencja informacyjna Petra.

Król Abdullah II nazwał zamordowanie ministra “aktem tchórzostwa mierzącym w bezpieczeństwo i stabilność Libanu”.

Podczas rozmowy telefonicznej króla Abdullaha II z premierem Libanu Fouadem Siniorą, król Abdullah II podkreślił potrzebę zjednoczenia libańskich ludzi i wezwał do budowania pokoju i stabilności w Libanie.

Izrael pozwoli na przemarsz brygadom OWP?

Przedstawiciele Izraela potwierdzili, że zastanawiają się nad możliwością zezwolenia przemarszu brygad OWP Mahmuda Abbasa z Jordanii do Samarii.

Abbas powiedział, że potrzebuje “wzmocnienia” przeciwko rosnącym siłom Hamasu.

Izrael do tej pory odmawiał przemarszu Brygadom Badr.

Abbas jest uważany przez Izrael za “umiarkowanego” mimo jego jasnej antysemickiej retoryki, wspierania terroryzmu i negacji Holokaustu.

Pojawiły się pogłoski, że siły lojalne Abbasowi zwrócą się przeciwko Izraelowi, gdy nie będzie już potrzeba walki z innymi frakcjami terrorystycznymi w Autonomii Palestyńskiej.

Mieszkańcy Izraela obawiają się pojawienia Brygad Badr, gdyż po zakończeniu problemu z Hamasem, terroryści z brygad zaczną prawdopodobnie mordować Ĺťydów.

Jerusalem Newsvire

Jordania będzie kupować tanią ropę z Iraku

Jordania planuje wznowić import ropy z Iraku, oznajmił przedwczoraj premier Jordanii.

Jordania jest jednym z niewielu państw arabskich, które nie mają wystarczających rezerw naftowych. W zeszłym roku były trzy wzrosty cen ropy, w kwietniu ceny wzrosły niemal dwukrotnie, szacuje się, że następny wzrost cen będzie w marcu.

Premier Marouf Al Bakhit powiedział, że Jordania będzie importować 10 tys. baryłek w ciągu dnia, stanowi to około 1/10 dziennego zapotrzebowania.

Bahrain Tribune