Jemen

Walki w Jemenie trwają

Jemen
Siedmiu żołnierzy i co najmniej 25 partyzantów szyickich zginęło w walkach w ciągu ostatnich dwóch dni, mimo rządowych wezwań do złożenia broni po trwających ponad 6 tygodni walkach.

Rządowy oficjel powiedział w niedzielę, że żołnierze zginęli w walkach z partyzantami Abdula-Malika al-Huthiego, przywódcy sekty Islamskiej nazwanej jego imieniem.

Tags: 

Starcia w Jemenie

Jemen
Co najmniej 42 żołnierzy armii Jemenu zginęło w walkach z bojówkami szyickimi na terenie całego kraju w ostatnich kilku dniach. Walki rozpoczęły się po tym jak prezydent Ali Abdullah Saleh wezwał paramilitarne organizacje szyitów do poddania się i złożenia broni.

Podczas spotkania z opozycją al-Ansi i Abdul Aziz Abdul Ghani, przewodniczący Parlamentu, powiedział, że w walkach, które trwają od 2004 roku zginęło już 727 żołnierzy, a rannych zostało ponad 5000.

Sekta Zaidi, założona przez Husseina Badra Eddina al-Huthiego, rozpoczęła swoje powstanie antyrządowe w lipcu 2004 roku. On sam zginął w walkach jeszcze we wrześniu tego samego roku, jednak jego podopieczni walczą po dziś dzień.

Rząd oskarżał al-Huthiego o bunt, powołanie nielegalnej grupy zbrojnej, oraz podżegani do nienawiści. Jego zwolennicy, którzy oskarżają rząd o zbytnią pro-amerykańskość, mówią o próbach uciszeniu sekty poprzez korupcje.

W 2005 roku podpisano zawieszenie broni zgodnie z którym żołnierze mieli nie wkraczać na plemienne terytoria al-Huthich. Członkowie sekty Zaidi mówią jednak, że rząd nie dotrzymał obietnicy i wojsko operowało na tych terenach.

Redaktor został skazany za przedrukowanie Karykatur Mahometa

Jemeński sąd skazał na karę więzienia redaktora Kamala al-Aalafiego za obrazę, a jego tygodnik zostanie zamknięty.

Kamal al-Aalafi twierdzi, że nie przedrukował ich po to, żeby obrazić muzułmanów, tylko, żeby zwiększyć ich świadomość.

Dwóch pozostałych redaktorów tygodnika zostanie prawdopodobnie skazana też na więzienie.

UPI

Tags: 

Trzej Australijczycy i Duńczyk zostali zatrzymani pod zarzutem przemytu broni w Jemenie

Trzej Australijczycy i Duńczyk zostali aresztowani pod zarzutem próby przemytu broni do Somalii, poinformował przedstawiciel sił bezpieczeństwa w czwartek.

Cała czwórka studiowała na uniwersytecie prowadzonym przez szejka Abdula-Majida Al-Zindaliego. Al-Zindali jest uważany przez USA za osobę pomagającą Al-Kaidzie.

MSZ Danii potwierdziło aresztowanie Duńczyka. Duńskie media informują, że ów aresztowany to 23 letni niedawny konwertyta na islam, który przeprowadził się do Jemenu razem z dziećmi i z żoną 2 miesiące temu.

Jemen leży na szlaku przemytu broni do Somalii.

AP

Wzrost dochodów Jemenu z eksportu ropy naftowej

Tygodnik informuje o rekordowych zyskach Jemenu, płynących z eksportu ropy naftowej. Eksport ropy naftowej w okresie od stycznia do sierpnia 2006 roku osiągnął wartość 2.94 miliarda USD. Gazeta powołując się na raport Jemeńskiego Banku Centralnego, informuje, że średnia cena baryłki jemeńskiej ropy naftowej w okresie styczeń-sierpień 2006 roku wyniosła ponad 65 USD. W chwili obecnej zyski ze sprzedaży ropy stanowią 70% budżetu Jemenu. Gazeta ocenia, że obecna dobra sytuacja na lokalnym rynku naftowym związana jest z wysoką ceną ropy na świecie oraz nowymi obiecującymi odkryciami w prowincji Shabwa.

Biuletyn MSZ

Tags: