Katar

Putin wita na Bliskim Wschodzie

Władimir Putin, prezydent Rosji, rozpoczął dziś trzydniową wizytę na Bliskim Wschodzie, która obejmie Jordanię, Arabię Saudyjską i Katar, aby wzmocnić kontakty energetyczne i wojskowe kontakty z tradycyjnymi sojusznikami Stanów Zjednoczonych. Wizyta rozpoczęła się dziś, dzień po tym jak Iran poprosił Rosję o zablokowanie każdej rezolucji ONZ przeciw Teheranowi po tym, jak przekroczy on kolejny termin na zaprzestanie badań atomowych, który mija 21 lutego.

Jest to pierwsza wizyta rosyjskiego prezydenta do każdego z tych krajów i pierwsza w ogóle na Bliskim Wschodzie od 2005 roku, kiedy to odwiedził Egipt, Izrael i Autonomię Palestyńską.

W trakcie swojej wizyty w Arabii Saudyjskiej prezydent będzie prawdopodobnie także reklamował usługi rosyjskiego kolejnictwa, ponieważ trwa tam właśnie przetarg na budowę linii kolejowej o długości 2400 km i wartości ponad 2 mld dolarów.

Komentatorzy podkreślają też kwestie przetargów wojskowych, m.in. na czołgi ciężkie w którym duże szanse ma rosyjski T-90C.

Wikipedia zablokowała użytkowników z Kataru

Wikipedia zablokowała mieszkańcom Kataru możliwość edytowania artykułów przez niezalogowanych użytkowników, z powodu dużej liczby spamu i aktów wandalizmu.

Katar ma tylko jednego dostawcę internetu - Qtel - który udostępnia tylko jeden adres IP na cały milionowy kraj.

Użytkownicy, którzy zarejestrowali wcześniej konta mogą dalej edytować artykuł. Jednak pozostali nie mogą się ani zarejestrować, ani edytować artykułów.

Tags: 

Izraelski minister odwołał podróż do Kataru

Izraelska Minister Spraw Zagranicznych odwołała podróż do Kataru na konferencje ONZ, ponieważ Autonomia Palestyńska wyśle przedstawicieli Hamasu jako reprezentacje.

Wizyta Tzipi Livni w Katarze byłaby pierwszą ważną wizytą przedstawiciela Izraela w Katarze od 10 lat. W planie wizyty nie było jednak rozmów pomiędzy Livni a jej odpowiednikiem w Katarze.

Izrael nawiązał stosunki dyplomatyczne z Katarem w 1996 roku, po wizycie ówczesnego premiera Shimona Peresa.

AP

Niedługo wybory parlamentarne w Katarze

Katarskie władze poinformowały, że w najbliższych wyborach parlamentarnych będą mogli wziąć udział jedynie obywatele tego kraju, którzy ukończyli 30 lat i nie byli dotychczas karani. Władze nie określiły konkretnej daty, ale zakłada się, że do wyborów Katarczycy udadzą się na wiosnę 2007 roku (wcześniej w dniach 1-15.12 Doha będzie gospodarzem XVI Mistrzostw Państw Azjatyckich), gdzie będą wybierali 30 przedstawicieli do 45 osobowego Parlamentu. Obsadzenie pozostałych 15 miejsc należeć będzie do Emira. Warto podkreślić, że Parlament zdobywa coraz więcej uprawnień, m.in. możliwość odnoszenia się do decyzji poszczególnych ministrów (ich ew. kwestionowanie), możliwość głosowania za uchwaleniem bądź odrzuceniem budżetu.

Biuletyn MSZ

Tags: 

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez odwiedzi Katar

Hugo Chavez
Hugo Chavez odwiedzi Ad-Dauhę, stolicę Kataru w połowie lipca, dokładna data wizyty nie jest jeszcze znana. Celem wizyty będą rozmowy na temat obustronnej współpracy międzynarodowej. Będzie to już 5 wizyta Chaveza w Katarze.

Podczas poprzedniej wizyty w marcu 2005 roku Wenezuela i Katar podpisali serię gospodarczych porozumień.

The Peninsula

Tags: