Izrael

Izrael: Zmiany w podręcznikach historii

Izraelska opinia publiczna jest zbulwersowana faktem, że oficjalny podręcznik używany przez arabską mniejszość narodową po raz pierwszy użył słowa Nakba, czyli Katastrofa, w kontekscie wojny 1948 roku. Co piąty mieszkaniec Izraela jest pochodzenia arabskiego, i ponieważ urodziny Izraela połączone były z pogromami i etnicznymi czystkami lokalnej ludności, co spowodowało że  700 000 osób zostało przemieszczonych  i osadzonych w obozach uchodźczych (gdzie pozostają do dzisiaj), nie ma rodziny arabskich Izraelczyków, która by nie była dotknięta tą tragedią.  Do tego roku, jednakże, wspomnienie o tym kosztowało nauczycieli w arabskich szkołach ich pracę, a wolno było uczyć historii tylko z oficjalnej,  Izraelsko-żydowskiej perspektywy. Prawica zareagowała bardzo ostro, krytykując zmianę w podręcznikach – wedle nich, pokazanie historii z punktu widzenia innego niż dotychczasowy, to zaproszenie do otwartej dyskusjii co do praworządności  powstania Izraela. Były premier, i przywódca prawicowej partii Likud, Benjamin Netanyahu, zapytał „Czy mamy własną ręką umożliwić arabom ich propagandę?”. Prawica rząda, by minister edukacjii został zwolniony ze stanowiska.
Minister Edukacjii, Yuri Tamil z lewicowej Partii Pracy  (Labour Party)  bronił się w wywiadach następującymi słowami: „Wielu w Izraelu, przez wiele lat, zamykało oczy na tę sprawę. Mamy skomplikowaną historię dwóch grup ludzi, którzy się ze sobą scierają. Czas by odpowiednio podejść do sprawy opisu tego konfliktu” „Nie powinno tak być, by arabskie dziecko, obywatel Izraela, nie znało, i nie mogło dyskutować o tym z arabskiego punktu widzenia”.
Oto kontrowersyjne zdanie, ( bo o  jedno jedyne zdanie tu chodzi, a nie o przepisanie podręczników), które po czterdziestu latach jest pierwszym, w którym  tragedia 1948-go roku jest wspomniana:
„Arabowie nazywają wojnę Nakba, czyli wojnę Katastrofę, Tragedię i Upokorzenie, a Żydzi nazywają wojne  wojną o Niepodległość.”

Źródło: Reuters AlertNet

Tags: 

Światowa Rada Kościołów potępia apartheid

22 Czerwca w Amman, po trzydniowej konferencji światowej rady kościołów na krórej zgromadziło się ponad 130-tu przywódców kościołów, reprezentujących 550 milionów chrześcijan z całego świata, komitet centralny zdecydował się na rozpoczęcie ”Palestyńsko-Izraelskiego forum ekumenicznego”. Wołając o zakończenie nielegalnej okupacji terytorium palestyńskiego, Sekretarz Generalny Samyel Kobia powiedział ” Kościoły ocknęły się co do  problemów na Bliskim Wschodzie jak nigdy dotąd. Ostatnim razem ocknęliśmy się gdy walczyliśmy z apartheidem w Afryce. Tutaj jest następny apartheid.

W ” pilnej prośbie” opublikowanej przez swój komitet centralny, Światowa Rada Kościołów  deklaruje podjęcie akcji jako zjednoczona grupa, która wesprze palestyńskie prawo do samostanowienia, określa żydowskie osady na ziemi palestyńskiej jako ” Nielegalne i przeszkoda dla osiągnięcia pokoju”,  i potępił barierę oddzielającą, budowaną przez Izrael na okupowanej ziemi palestyńskiej jako ”poważne złamanie prawa międzynarodowego”.

Źródła:
http://www.spcm.org/Journal/spip.php?article12689 Journal Chretien
http://www.arabmonitor.info/news/dettag … mp;lang=en Arab Monitor (Włochy)

Tags: 

Wspólne stanowisko USA i Izraela w sprawie przejęcia władzy w Gazie przez Hamas

Prezydent USA George Bush i premier Izraela Ehud Olmert wspólnie zgodzili się, że należy wspierać prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Dyplomatyczne i gospodarcze embarga nałożone na Hamas przez Izrael są nadal aktualne.

“Naszą nadzieją jest, aby prezydent Abbas i premier Fayyad byli wzmocnieni na tyle, żeby mogli przewodzić ludowi palestyńskiemu.” - są to słowa prezydenta USA wypowiedziane w czasie rozmowy w Białym Domu z premierem Izraela.

Izrael i USA chcą spowodować izolację Hamasu w Gazie. Wspierają równocześnie prezydenta Autonomii Palestyńskiej i nowy rząd Fatahu.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska zapowiedziały zniesienie dyplomatycznego i gospodarczego embarga rządu Autonomii Palestyńskiej stworzonego przez Fatah. Embarga zostały nałożone po tym jak islamiści z Hamasu wygrali wybory w marcu 2006 roku.

Na podstawie reuters.com

Peres został prezydentem Izraela

Shimon Peres

Izraelski parlament wybrał w drugiej turze głosowania 83-letniego wicepremiera Szimona Peresa z centrowej Kadimy na nowego prezydenta kraju - podała izraelska telewizja.

Jak podała miejscowa telewizja, do wyboru noblisty i weterana izraelskiej polityki z centrowej partii Kadima doszło w drugiej rundzie głosowania, w której Peres był jedynym kandydatem.

Głosowanie było tajne; “za” opowiedziało się 86 deputowanych 120- miejscowego Knesetu. 23 było przeciw. Wrzucono też osiem pustych i dwie nieważne karty. Obaj konkurenci Peresa z pierwszej rundy - reprezentant prawicowego ugrupowania Likud Reuwen Riwlin i deputowana Izraelskiej Partii Pracy (Awoda) Colette Awital - zrezygnowali z dalszej walki, gdy Peres uzyskał poparcie 58 posłów. Za Riwlinem głosowało 37 deputowanych, a za panią Awital - 21.

- Szimon Peres jest dziewiątym prezydentem państwa Izrael - ogłosiła po głosowaniu przewodnicząca Knesetu Dalia Icyk, pełniąca obecnie funkcję szefa państwa w związku z urlopem prezydenta Mosze Kacawa.

Funkcja prezydenta Izraela sprowadza się głównie do wykonywania funkcji ceremonialnych.

Kadencja Kacawa upływa w lipcu. Jednak od stycznia prezydent przebywa na urlopie i zawiesił pełnienie swych obowiązków w związku ze skandalem obyczajowym. Na prezydencie ciążą zarzuty o przestępstwa na tle seksualnym.

Urodzony w 1923 roku w Polsce jako Szymon Perski, Peres od 50 lat aktywnie działa w izraelskiej polityce. Był już m.in. premierem, miał kilka tek ministerialnych, a w tej chwili zajmuje stanowisko pierwszego wicepremiera.

PAP

Biografia nowego prezydenta.

Tags: 

Izrael umieścił na orbicie satelitę szpiegowskiego

Satelita Ofek-7 (Horyzont-7) “został wystrzelony i prawidłowo umieszczony na orbicie” - podano w oświadczeniu Ministerstwa Obrony Izraela. Urządzenie zostało wystrzelone z bazy Palmahim na południe od Tel Awiwu.

Ważący 300 kg Ofek-7 zastąpi satelitę Ofek-5, pozostającego na orbicie od niemal pięciu lat. Satelita ten miał być wymieniony przed dwoma laty na nowe urządzenie Ofek-6. Nie powiodła się jednak próba umieszczenia tego satelity na orbicie.
PAP

Tags: 

Kobiety w Izraelu chcą równych praw w autobusach:

Naomi Regan, 57, mówi, że nie chciała zacząć rewolucji, gdy, dwa lata temu, nie zgodziła się na opuszczenie miejsca w przedniej części autobusu, i przeniesienia się do tyłu autobusu "gdzie powinna, jako kobieta, siedzieć z kobietami".

Amerykańska pisarka z Nowego Yorku bezwiednie wsiadła do autobusu publicznego, który segreguje kobiety i mężczyzn w, odpowiednio, tylnej, i przedniej części pojazdu. W autobusach tych linii, zwanych  liniami "mehadrin" kobiety siedzą w tyle, muszą nosić "skromne" ubrania, i wchodzą, i wychodzą tylko tylnymi drzwiami.

Pisarka nie zgodziła się przesiąść, i przez całą jazdę była obrzucana obelgami, i zastraszona fizyczną bliskością rozwścieczonych mężczyzn.

Dotowane linie autobusowe gdzie segregacja ma miejsce, są w ogromnej większości na trasach gdzie Ultra-Konserwatywni żydowscy obywatele Izraela mieszkają i pracują.

W szeroko opisywanej sprawie Miriam Shear, Kanadyjka pochodzenia Izraelskiego, podczas wizyty w Jeruzalem została zaatakowana przez kilku pasażerów z sekty Haredi, gdy nie zgodziła się przesiąść do tylnej części autobusu.

"To nie ma nic wspólnego z Judaizmem, to jest zbesczeszczenie imienia Bożego" argumentuje Regan, która żyje w Izraelu, i opisuje siebie jako nowoczesną ortodoksyjną Żydówkę. "Jeśli nie oznaczymy linii, której nie wolno przekroczyć, to skończy się na tym, że każą nam nakrywać głowy welonem, nosić chusty, i chować włosy"

Regan, i cztery inne kobiety z Izraelskiego Centrum Akcji (od spraw )Religijnych złożyły petycję do Sądu Najwyższego by wymusił od Ministerstwa Transportu, by urząd ten użył swojego autorytetu i władzy i zajął się tym problemem.

Źródło: http://www.womensenews.org/article.cfm/ … xt/archive

Tags: 

Rakiety Quassam: Prawda i Propaganda

http://bp0.blogger.com/_iZAh1Ljaezc/Rk4J6d6jaGI/AAAAAAAAAFo/e4l_KkE1m98/s400/Qassam+rocket.jpg
Rakiety Quassam, które są używane przez Izrael i jej propagandę jako pretekst do brutalnej okupacji Palestyny, są budowane domowym sposobem i ich użyteczność, z wojskowego punktu widzenia, wręcz śmieszna: Wedle Izraelskiego dziennika Haaretz między rokiem 2001 a  rokiem 2006 wystrzelono ich dokładnie 1914, a w 2006 roku 1025, i w ostatnich SZESCIU LATACH zabiły 9 (słownie: dziewięć) osób. Imiona i historie życia sześciu żydowskich obywateli są utrwalone na wielu stronach internetowych. Imiona trzech ofiar są zapomniane, jako że ofiary są arabskimi obywatelami izraela, i nie warto się na nich tracic czasu.  Twierdząc, że Izrael ma prawo do obrony Izraelski okupant regularnie ostrzeliwuje, atakuje, najeżdża, burzy, kradnie ziemie, przesiedla swoją ludność, i rutynowo robi wszystko by rdzenni mieszkańcy Palestyny przemieścili się do aktualnie przygotowywanych ghett i pozabijali się nawzajem za 8 metrowym murem.

http://www.haaretz.com/hasen/spages/859292.html

http://zionism.netfirms.com/vic/sderot1.htm

http://www.btselem.org/English/Statisti … Category=6

Tags: 

Raport 2007: Izrael używa tortur - regularnie i bezkarnie

06/05/2007 BBC reporter Tim Franks:

Organizacje Praw człowieka w Izraelu , B’Tselem i HaMoked Centrum Obrony Czlowieka oskarżają izraelskie służby bezpieczeństwa o rutynowe złe traktowanie Palestyńskich zatrzymanych.

Dwie grupy, we wspólnym raporcie, informuja, że zatrzymani są trzymani w fatalnych warunkach, i bywają torturowani. Organizacje informują, że złe traktowanie ma na celu „złamanie czy też zniszczenie” przesłuchiwanych.

Ministerstwo Sprawiedliwości  nie zgodziło się z danymi w Raporcie: – Raport został opublikowany w niedzielę  06/05/2007, podając, że Raport jest niedokladny i nie oddaje rzeczywistego stanu rzeczy.

Raport przedstawia kilkanaście sposobów używanych przez Izraelską Służbę Bezpieczenstwa.

Metody tortur i złego traktowania są, miedzy innymi : zabronienie kontaktu z adwokatem czy prawnikiem, przywiązywanie do krzeseł i mebli w bolesnych pozycjach, groźby, bicie, i odbieranie snu.

Obie Organizacje Obrony Praw Człowieka zebrały wywiady od 73-trzech palestyńczykow zatrzymanych przez 6-cio miesięczny okres.

Prawo Miedzynarodowe jest bardzo jasne w absolutnym zabronieniu złego traktowania lub torturowania i nie ma w prawie ani  wyjątkow ani  okolicznosci łagodzących, w których można by te metody zastosować.

Organizacje Praw Człowieka zwracaja uwagę na niezbyt klarowne wyroki i opinie Izraelskiego Sądu Najwyższego dotyczące tego tematu.

Miedzy innymi, Izraelski Sąd Najwyższy zdecydował , że członkowie   slużb bezpieczeństwa, ktorzy znęcają się nad zatrzymanymi,  mają immunitet wobec prawa karnego, jesli „wierza, że ludzie, ktorych przesluchują mają informacje o bliskim ataku terrorystycznym”.

Aktywisci Ochrony Praw Człowieka zwracaja uwagę na fakt, że w ponad pięciuset oskarżeniach o zachowaniu się przedstawicieli służb bezpieczenstwa, ani jedno nie zakończyło się przeprowadzeniem  sledstwa, nawet nie mówiąc o postawieniu kogokolwiek przed sądem.

Ministerstwo Sprawiedliwości powiedziało, że Raport jest „pełen pomyłek, bezpodstawnych ataków i niedokładnosci”.

W opublikowanym oświadczeniu Ministerswo powiedziło, że w ciągu kilku ostatnich lat, informacje zdobyte  przez członków służb bezpieczeństwa  - łącznie z informacjami wydobytymi przez przesłuchania – udało sie ochronić życie cywilów.

Gazeta Biznesowa Forbes informuje:

Izraelscy  przesłuchujący często biją Palestyńskich podejrzanych, związuja w bolesnych pozycjach, i odbierają sen, mimo opinii Sądu  z roku 1999 zakazujacego tortur.

Jeden z Palestyńczyków graficznie opisał, że jego oprawcy wygięli jego ciało wokół ławy, z jego rękami i nogami skutymi razem w pozycji znanej pod nazwa „banan”.  „Przynieśli łancuch i związali razem kajdanki rąk i nóg. Napięcie mojego ciala było nie do wytrzymania, powiedział dwudziesto dziewiecio letni  A.Z. „Wtedy oprawcy podniesli ławke i upuścili ją nagle: W tym momęcie straciłem przytomność”.

Sąd Najwyższy w 1999 zakazał używania eufemistycznie nazywanego przez Bezpiekę Shin Bet „średniego nacisku fizycznego”, takiego  jak odbieranie snu, przetrzymywanie w extremalnych temperaturach, i wiązania w bolesnych pozycjach.

Raport jest oparty na wywiadach z 73-trzema Palestyńczykami, ktorzy się nawzajem nie znają, a którzy byli  między zatrzymanymi  w okresie pomiędzy czerwcem 2005 a styczniem 2006. Większość wywiadów była wykonywana przez prawników mających dostęp do zatrzymanych w celach więziennych, powiedzial Raport.

Zatrzymani powiedzieli, że byli  katowani fizycznie, upokarzani, obrzucani klątwami, grożono im, odbierano sen i rutynowo trzymano w przerażajacych warunkach, łącznie z pobytami w izolacji, przekazuje Raport.

„ Celem tych działań jest złamanie ludzi, i jako takie jest zabronione przez wyrok Sądu Najwyższego, i jest zakazanym złym traktowaniem zatrzymanych wedle Prawa Miedzynarodowego.” napisano w Raporcie.

Dyrektor B’Tselem, najstarszej i najbardziej poważanej izraelskiej Organizacji Obrony Praw Czlowieka mieszczącej się w  Jeruzalem, Yehezkel Lein, autor raportu, powiedział, że raport nie reprezentuje sytuacji  w jej całości, a jest jedynie  „zdjęciem” czy „fotografią ”  traktowania Palestynskich zatrzymanych w danym przedziale czasowym.

„Jesteśmy przekonani, że te wywiady są dobrym wskaźnikiem ogromu skali i częstotliwości tego problemu” powiedział Yehezkel Lein na konferencji prasowej.

Ministerstwo Sprawiedliwości , ktore otrzymalo kopię raportu, wyrazilo opinię, że raport jest pełen pomyłek i niedomówień, ale nie podało żadnych informacji dla poparcia tych twierdzeń. „Służba Bezpieczeństwa Shin Bet przesłuchuje „ zgodnie z prawem” dodano.

Izrael  nielegalnie okupuje tereny palestyńskie i masowo osadza swoich obywateli na nielegalnie zagrabionych terenach  na terenie Palestyny. Setki Izraelczykow zginęło w atakach samobójczych, strzelaniach i innych atakach palestyńskiego ruchu oporu od chwili ostatniego Palestyńskiego Powstania  2000 przeciw zaborowi.

Izrael twierdzi, że ilość zabitych Izraelczyków bylaby jeszcze większa, jesli nie byłoby informacji  zdobytych przez metody śledcze Shin Bet.

Dyrektor B’Tselem, Yehezkel Lein, wyraził zrozumienie dla problemów bezpieczeństwa, ale zwrócił uwagę na fakt, że problemy bezpieczeństwa, wedle Prawa Międzynarodowego,  nie są obrona przez  sądem, i wszyscy ci, którzy biorą udział w torturowaniu i złym traktowaniu zatrzymanych byliby aresztowani i postawieni przed sądem, gdyby kiedykolwiek wykroczyli poza granice Izraela.

Raport  powiedział, „ jak morderstwo,  gwalt i niewolnictwo, tortury sa formą zła tak absolutnego, że wymagają one wprowadzenia absolutnego, niepodważalnego zakazu ich używania”.

Organizacja Praw Czlowieka IfAmericaKnew.org,  zatrzymania Palestyńczyków przez okupantów są tak częste, że statystycznie 40% męskiej populacji Palestyny przebywała w aresztach i więzieniach Izraela w okresie od 1967 roku do teraz.

Tags: 

Izraelscy studenci domagają się rezygnacji premiera

Dwóch izraelskich studentów rozbiło obóz w pobliżu domu premiera Izraela Ehuda Olmerta. Mają nadzieję, że premier poda się do dymisji. Domagają się dymisji z powodu zeszłorocznej nieudanej operacji w Libanie.

Podobne demonstracje zmusiły Goldę Meir do rezygnacji ze stanowiska po wojnie w 1973 roku.

Na podstawie reuters.com

Tags: 

Palestyna przypomina Amerykę. Analiza Banku Światowego

http://bp2.blogger.com/_iZAh1Ljaezc/RihWpLU45qI/AAAAAAAAAFA/QU5UQxqCmVk/s400/World+Bank.jpg

Analiza Światowego Banku opublikowana w poniedziałek namalowała ponury obraz handlu palestyńskiego, jeśli Izrael nie zniesie dławiących restrykcji handlu i poruszania się ludzi. Izrael  szalenie utrudnił handel i podróże od roku 2000 przerywając przepływ dóbr i siły roboczej między Gazą a West Bankiem.

Studium także doradza Palestyńczykom, by produkowali produkty wyższej wartości i by szukali innych rynków, niż rynek Izraela. Mark Regev, Izraelski Minister Spraw Zagranicznych zaprzeczył, że Izraelowi zależy na zniszczeniu gospodarki Palestyny  twierdząc że restrykcje są spowodowane przemocą.

Analiza pokazała, że po 40-tu latach okupacji palestyńska ekonomia jest w większości opóźniona w rozwoju, a małe przedsiębiorstwa wypracowują zaledwie 12 procent działalności gospodarczej. Wojskowa Administracja Terenów Okupowanych nie wydaje zezwoleń na działalność gospodarczą buznesów które by mogły konkurować z produktami Izraelskimi.

Badanie naciska  o natychmiastowe wprowadzenie w życie umowy z roku 2006 (uzgodnionej pod patronatem USA)
zezwalającej na poruszanie sie dóbr i ludzi przez granice.

System (ekonomicznie) okupacji Izraela jest podobny do tego, pod którym cierpiała Ameryka jako kolonia brytyjska przed amerykańską rewolucją. 

http://www.freemarketnews.com/WorldNews.asp?nid=39114

Tags: 

ABC burzenia domów w okupowanej Palestynie

Palestyńczycy mogą złożyć podanie o prawo budowy domu mieszkalnego do Okupującej Izraelskiej ądministracji cywilnej - Podanie będzie odrzucone za każdym razem, nawet jeśli za każdym razem powód będzie inny.

Głównym powodem jest fakt że Izrael przeznaczył całe West Bank jako ziemię rolną, wedle planu brytyjskiego (RJ-5) ustalonego w 1942 roku, który zamroził budownictwo Palestyńskie na poziomie sprzed 65-ciu lat.Ten plan (RJ-5) powoduje, że praktycznie wszelkie budownictwo na ziemiach okupowanych jest "nielegalne" wedle prawa okupanta.

Czwarta Konwencja Genewska zabrania Okupantowi narzucenia swoich praw i administracji na terenach przez nich okupowanych, ale Izrael nie akceptuje faktu, że prawo miedzynarodowe ma jurysdykcję nad Izraelem.

Równocześnie, rząd Izraela wydał zezwolenia i finansuje budowę infrastruktury dla 300tu osad/kolonii dla 450 000 - cy osadników (wyłącznie pochodzenia żydowskiego) na tej samej ziemi która, dla Palestyńczyków,  jest zaklasyfikowana jako ziemia wyłącznie na cele rolne.

Nie trzeba chyba mówić, że akcje burzenia domów "nielegalnie" zbudowanych przez Palestyńczyków są nielegalne z punktu widzenia prawa międzynarodowego.

Tak na boku, to jeśli dzieci dobudują "nielegalne" piętra nad domem swoich rodziców, to dom rodziców staje sie też "nielegalny" i podlega zburzeniu.

Oprócz Administratywnych Burzeń Domów, są jeszcze "Powody wojskowe" Burzenia Domów i "Karne" Burzenia Domów.

http://www.afsc.org/israel-palestine/le … itions.pdf
http://www.btselem.org/English/Punitive … /Index.asp
http://www.zmag.org/content/showarticle … emID=12609

Tags: 

Kilka fundamentalnych pytań

Od niedawna interesuje się sytuacja na Bliskim Wschodzie, dlatego jest dużo rzeczy, których niebardzo rozumiem.

1. Wiadomo, że Izrael popiera USA, a jaki pogląd na ten temat ma Rosja ?

2. Czy wszystkie państwa graniczące i lerzące w okolicach Izraela dążą do jego likwidacji ? I czy chcą zliwkidować naród żydowski czy chodzi im o święte ziemie ? Jeżeli przykładowo Iran zniszczy Izrael i zajmie jego tereny, to czy Irak, Arabia, Liban itd będą dalej walczyć tym razem z Iranem o Jerozolime ?

3. Zastanawia mnie ogromna rola złóż ropy nawtowej. Jeżeli samochody nie będą już potrzebowały ropy do poruszania, gospodarki krajów Bliskiego Wschodu legną w gruzach. Ciekawe czy wtedy stany nadal będą tak bardzo wspierać Izrael, pewnie nie. W takim razie jak długo ropa jest ważnym czynnikiem w gospodarce światowej, tak długo istnieć będzie Izrael. Co o tym myślicie ?

Tags: 

Pelosi zadowolona z wizyty w Syrii

Syria
Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów, powiedziała Baszarowi al-Assadowi, Prezydentowi Syrii, że Izrael jest gotów na rozmowy pokojowe. Pelosi przekazała wiadomość od Premiera Olmerta podczas rozmów z syryjskim przywódcą w Damaszku.

“[Nasze]spotkanie z Prezydentem pozwoliło przekazać wiadomość od Premiera Olmerta mówiącą, że Izrael jest gotów na rozmowy pokojowe z Syrią” powiedziała Pelosi.

Dodała, że al-Assad zapewnił ją, iż także jest gotów na wznowienie rozmów pokojowych z Izraelem.

“Wyraził gotów do wznowienia rozmów pokojowych”

Pelosi rozmawiała z dziennikarzami pod koniec dwudniowej wizyty w Syrii, którą Biały Dom skrytykował jako “podminowanie” amerykańskich starań, by izolować Syrię. Syryjska oficjalna agencja informacyjna zacytowała al-Assada, gdy powiedział Pelosi, że:

“Syria zaakceptowała Arabską inicjatywę [inicjatywę Ligi Arabskiej mówiącej o uznaniu Izraela w zamian za wycofanie się do granic z przed 1967 roku, oraz przyjęcie wszystkich palestyńskich uchodźców - przyp. red]. Naszym strategicznym planem jest pokój.”

Niemcy gołąbkiem pokoju

Merkel
Merkel próbuje wskrzesić proces pokojowy na Bliskim Wschodzie
Ehud Olmert, izraelski premier, powiedział, że wyraża chęć do spotkania z głowami państw arabskich, aby przedyskutować saudyjską propozycję pokojową, będącą próbą rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Olmert odniósł się do kwestii podczas konferencji wspólnej z niemiecką kanclerz Angelą Merkel w Jerozolimie.

Olmert powiedział:
“Jeśli saudyjski król zaaranżuje spotkanie umiarkowanych krajów arabskich i zaprosi na nie mnie oraz prezydenta Autonomii Palestyńskiej, z chęcią z zaproszenia skorzystam i wyrażę swoją opinię na temat propozycji pokojowych.”

Olmert powiedział, że każda ze stron przywiezie swoje oczekiwania, ale żadna nie będzie dyktować warunków.

Merkel, kanclerz Niemiec, które obecnie przewodzą Unii Europejskiej, wezwała wcześniej Izrael i Autonomię Palestyńską do wznowienia negocjacji pokojowych na kanwie obecnie dobrych stosunków między Premierem Olmertem a Prezydentem Abbasem.

Damaszek zniknął z powierzchni Ziemi

Dzisiaj rano odbył się w Izraelu udany przewrót wojskowy pod przewodnictwem partii Moledet. Dotychczasowy premier Ehud Olmert podał się do dymisji i będzie sądzony w trybie przyspieszonym za deportacje Żydów z Judei i Samarii, były premier Ariel Szaron został już skazany na karę śmierci za deportacje Żydów ze Strefy Gazy. Jednym z pierwszych zmian było wywieszenie portretu rabina Meira Kahane przed Knessetem.

Jednocześnie rozpoczęła się akcja osiedleńcza Palestyńczyków na obszarach niezamieszkanych pustyń na Półwyspie Arabskim. Hamas i Fatah nie mogąc dojść do porozumienia w sprawie przyszłości “państwa palestyńskiego” postanowili rozwiązać Autonomię Palestyńską istniejącą na terenie Izraela i jednocześnie przenieść ludność arabską na tereny pustynne. Przywódcy Hamasu i Fatahu wspólnie wierzą, że jest to nowy rozdział w stosunkach między tymi ugrupowaniami. Nowo obrany rząd Izraela już zapowiedział, że uzna rząd palestyński na terenie Półwyspu Arabskiego.

W Libanie doszło do zbrojnego powstania anty-syryjskiego. Grupki partyzantów libańskich zaatakowały tereny przygraniczne Syrii, prezydent Syrii Baszar al-Assad przeprowadził atak bronią chemiczną na północny Liban. Izrael postanowił przyjść z pomocą Libańczykom i wystrzelił głowicę jądrową w kierunku Damaszku. Damaszek przestał być miastem.

Jak zbudować Ghetto: cegiełka pod nazwą Rafah

Rafah: nasz pobyt nie ma sensu - przedstawiciel Unii.

Jeśli Izrael będzie contnuował zamknięcie przejścia granicznego w Rafah (Jedynego przejścia granicznego Gazy z Egiptem), to Unia Europejska będzie musiała rozważyć dalszą obecność grupy obserwatorów Unii na terenach Gazy, powiedział Generał Pietro Pistolese, Przywódca Misji Wspomagania Granicy (Border Assistance Mission) powiedział w zeszła niedzielę. W Wywiadzie z Jerusalem Post, powiedział, że jeśli Israel bedzie dalej trzymał przejście graniczne zamknięte, doprowadzając do tego, że przejście w praktyce przestaje działać, Unia może zdecydować że nie warto trzymać obserwatorów operowania punktu granicznego na terenie Gazy.

Wedle danych statystycznych Jerusalme Post, od 25-tego czerwca 2006 roku, czyli od dnia gdy kapral Gilad Schalit zostal uprowadzony przez bojowników Hamas z terenów poza Gazą, przejście bylo zamknięte przez 79% czasu, a otwarte zaledwie 57 dni. tylko 109 000 osób przewineło się przez przejście w tym okresie.

Gdyby nie było zamknięć przejścia, 480 000 osób mogloby przejść przez punkt graniczny, który jest jedynym połączeniem Gazy z resztą świata.

Oświadczenie Pistolesego ma miejsce w delikatnym punkcie negocjacji między Izraelem, rządem Palestyńskim Unii, w których omawiane jest przedłużenie  Porozumienia o Punkcie Granicznym Rafah (Rafah Crossing Agreement), jako że porozumienie to wygasa w połowie Maja.

Izrael jest reprezentowany przez generała Amosa Gilad, glowy biura Militarno-dyplomatycznego Ministerstwa Obrony.

Izrael utrzymuje kontrolę nad przejściem przez możliwość zamykania pobliskiego przejścia Kerem Shalom, miedzy Izraelem a Gazą, co odbiera możliwość obserwatorow, pracujących na zmiany, i mieszkajacych w hotlu w Ashkelon, [po stronie Izraela] na dostanie się do Gazy.

Pistolese powiedział, ze Komisja Unii Europejskiej w Brukseli, będzie musiała zastanowić sie czy, z finansowego punktu widzenia, warto przedluzyć obecność obserwatorów.

Powiedział też, ostatnio sytuacja sie nieco poprawila, i że ma nadzieję, że Izrael doloży starań by pozwolić obserwatorom na spełnienie ich funkcji trzymania przejścia granicznego otwartego.
http://bp0.blogger.com/_iZAh1Ljaezc/RgkbXLp9AsI/AAAAAAAAADk/cWrZH5Ir_FI/s400/Rafah+kolejka.jpg

Jerusalem Post

Tags: 

Jak upodlić Palestyńczyka: number 3: niech błaga o życie dziecka

Dwa tygodnie temu, mój przyjaciel Dawud, nauczyciel angielskiego w  liceum w Kufr 'Ain [w west Banku] , zadzwonił do mnie ze łzami w głosie by opowiedzieć jak zatrzymanie na punkcie kontrolnym zabiło jego sześciomiesięcznego syna.

Na parę chwil po Północy, 8-smego marca 2007 jego synek zaczął się dusić.

Jego rodzice szybko wzięli taksówkę by go zabrać do szpitala w Ramallah [tez w  West Banku], gdzie mogli dostać namiocik tlenowy, który pomógł synkowi wydobrze w przeszłości po podobnych problemach z oddychaniem. Gdy rodzina jechała z jednego miasta w West Bank do drugiego miasta w West Bank, zostali zatrzymani na punkcie kontrolnym Atara, gdzie żołnierz zarządał dokumentów od ojca, matki i taksówkarza.

Dawud wyjaśnił, ze jego syn wymaga natychmiastowej opieki lekarskiej, ale żołnierz zdecydował się sprawdzić dokumenty mimo wszystko - proces ten zajmuje tylko kilka minut. Taksówka była jedynym samochodem przy posterunku,  - jednak żołnierz przetrzymał dokumenty przez ponad 20-cia minut, mimo że jego żona się popłakała i błagała o przepuszczenie. Po pietnastu minutach dziecku płyn zaczął się zbierać w ustach, a mój przyjaciel zaczął upraszać zołnierza by ich przepuścił, bo mu dziecko na rękach umiera.

Zamiast przepuszczenia, żołnierz zażyczył sobie przeszukania samochodu, mimo że sprawdzenie dokumentow nie pokazalo   żadnych problemów. O 1:05 rano, sześcio-miesięczny Khalid Dawud Fakaah zmarł na punkcie kontrolnym  Atara. W czasie rewizji samochodu, żołnierz oświetlił latarką twarz zmarłego dziecka, oddał dokumenty, i pozwolił rodzinie jechać dalej.

http://www.indybay.org/newsitems/2007/0 … 383628.php

Dane ministerswa spraw wewnęrznych  Palestyny, opublikowane 24/3/2007 podają, że tysiące palestyńczyków jest ofiarami przemocy i poniżeń na 528 stałych i 455 tymczasowych punktach konrolnych wewnątrz West Banku [ktorego rozmiar to jedna trzecia województwa małopolskiego] mówią między innymi, że 61 kobiet było zmuszonych na poród przy posterunkach punktów kontrolnych,  i co najmniej 20 matek, i 36 noworodków zmarło jako rezultat zagrodzenia im drogi do szpitali.

http://www.palestinemonitor.org/nueva_w … inians.htm

Tags: 

Jak oskubać Araba - przyklad numer 1.

Dziwną rzeczą w starym Hebronie sa metalowe siatki rozciągające się nad dachami. Na siatkach poniewierają sią plastikowe butelki, papier i śmieci. Wiele rodzin palestyńskich zakłada ochronne siatki nad swoimi podwórkami jako zabezpieczenie przed bryłami cementu i innymi rzeczami którymi żydowscy osadnicy ich obrzucają. Gdy siatka zostanie podarta, Palestyńczycy muszą złożyć podanie do administracji izraelskiej na Ziemiach Okupowanych o pozwolenie na założenie nowej siatki. Oczywiście muszą zapłacić nie tylko za nową siatkę ale i za nowe pozwolenie. .

National Catholic Reporter

Tags: 

Jak upodlić Palestyńczyka: number 1

Tego dnia na punkcie kontrolnym Huwwara zasady gry były następujące:

Kobiety mogły przejść:; Starszych mężczyzn, i młodych chłopców przepuszczano. Ale mężczyzn w wieku od 15-tu do 40 lat nie przepuszczano. Nie ważne bylo skąd przyszedleś, Nie bylo ważne, dokąd szedłeś, nie było ważne kim byłeś...  Jeśli byłeś palestyńczykiem w wieku od 15-tu do 40-tu lat, nie mogleś się dostać do domu, do szkoły, do szpitala, czy do jakiegokolwiek miejsca do którego chciałeś się dostać. Wiec meżczyzni czekali  w pobliskim rowie kolo punktu kontrolnego, setki Palestyńskich mężczyzn, w nadziei, ze zasada zmieni sie za pare minut, czy godzin.

W pewnym momencie zobaczyłam dwóch palestynczyków, jak sie poderwali, i gorączkowo zaczeli zbierać smieci. Zapytałam co robiąi dlaczego, i wtedy mi powiedzieli  ze żałnierze dali im dwa plastikowe worki i powiedzieli, że jeśli wypełnią worki śmieciami, to żołnierze pozwolą im przejść przez punkt  kontrolny.

Anna na Bliskim Wschodzie

Tags: 

Kanclerz Niemiec odwiedzi Jordanię, Izrael i Liban

Angela Merkel odwiedzi Jordanię, Izrael i Autonomię Palestyńską oraz Liban. Bliskowschodnia wizyta Merkel trwać będzie od 31 marca do 2 kwietnia.

Merkel spotka się z królem Jordanii Abdullahem, premierem Izraela Olmertem, premierem Libanu Seniorą i z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Abbasem.

Ulrich Wilhelm, rzecznik prasowy rządu, przypuszcza, że Merkel nie podejmie rozmów z członkami niedawno powołanego rządu jedności narodowej, którzy w większości należą do Hamasu.

Izrael: kobiety przykute lancuchem

Jesli maz nie zgadza sie na zydowski rozwod, i nie da swojej zonie get ( pisemny rozwod) jego zona staje sie agunah: przykuta lancuchem do malzenstwa. Jesli wyjdzie za maz jeszcze raz, jej dzieci z drugiego mallzenstwa beda mamzerim - typem bekarta, ktory moze tylko poslubic innego mamzerim, lub kogos "nawroconego" ale  nigdy nie moze poslubic pelnokrwistego zyda. Dzieci meza z drugiego malzenstwa sa zydami pelnokrwistymi.

W Izraelu nie ma pojecia slubu cywilnego, slub mozna tylko wziasc za zgoda rabbiego, i po otrzymaniu dokumentow z lokalnego mikveh.

Wszystkie sprawy sadowe co do malzenstwa i rozwodu sa przeprowadzane sa wylacznie przez sady religijne beit din - istnieje specjalny oddzial sadow beit din, zajmujacy sie trudnymi, ciagnacymi sie  przez lata rozwodami.

Jesli kobieta chce rozwodu, musi poprosic sad religijny rabbiniczny by wysluchal jej powodow do rozwodu, i zdecydowal czy jej powody mieszcza sie w kanonach Talmudu. Beit din wymaga proby pogodzenia stron, nawet po gwaltach, przemocy, wizytach malzonka u prostytutek.

Tylko po okresie tej proby pogodzenia, sad moze decydowac sie na zbadanie sprawy. Jesli sad wyda opinie ze sa podstawy do zlozenia pozwu o rozwod, moze nakazac mezowi  by dal zonie get. Malzenstwo musi jednak byc w separacji minimum siedem lat, a dodatkowo maz musi byc albo impotentem, albo homoseksualista albo uzywac przemocy.

Niestety sad moze, ale nie musi zdecydowac sie na wyegzekwowanie wyroku. Jesli maz nie chce dac rozwodu zonie, walka o get jest zmudna, dlugotrwala i rzadko wygrywana. Na przyklad wedle statystyk sadu rabinicznego z stydznia 1998, kary nalozono tylko 106 razy w uprzednich 3ch latach, a get udalo sie zdobyc w 43 wypadkach (3 latnim przedziale czasu z calego terytorium Izraela). Mezow posadzono w areszcie 2 krotnie w tymtezokresie. Nie jest rzadkie ze mezowie domagaja sie haraczu za wystawienie get, lub podpisania umowy, ze zona zrzeka sie wszelkich alimentow wobec siebie lub dzieci.

Sedzia Rabbi Moshe Morgenstern wpadl na dobry sposob zalatwiania sprawy, uzywajac nastepujacego argumentu: Malzenstwo jest kontraktem, i jesli jedna strona przygotowana jest smusic kobiete do zycia w celibacie i/lub bezdzietnie, wtedy ta osoba jest sadysta. Kobieta nie wiedziala ze jej narzeczony jest sadysta, popelnila pomylke wychodzac za maz, i ma prawo do anulowania malzenstwa. Niestety, urzad rabiniczny nie uznaje wyrokow Morgensterna.

Poniewaz urzedy rabiniczne nie wydaja pozwolen na sluby obywatela zydowskiego z obywatelem innej krwi, nie istnieje w Izraelu opcja slubu cywilnego pomiedzy rasami czy religiami.

Pary musza pobrac sie za granica. Cypr jest bardzo czesto uzywany w tym celu. Slub tak zawarty jest uwazany za legalny przez prawodawstwo Izraela.

www.hfienberg.com
&
www.ynetnews.com

Ostatnio edytowany przez Eva Jlassi (2007-03-22 16:59:31)

Tags: 

Egipt zabijał jeńców podczas wojny Jom Kippur

Egipscy żołnierze mordowali dziesiątki, jak nie setki wziętych do niewoli izraelskich żołnierzy podczas wojny w 1973 roku.

Kanał 10 izraelskiej telewizji wyświetlił film dokumentalny, zawierający wywiady z Izraelczykami, którzy walczyli podczas wojny Jom Kippur. Weterani podczas wywiadów stwierdzili, że armia egipska zabijała żołnierzy, którzy zostali schwytani lub poddali się.

W 1973 roku Izrael został zaskoczony atakiem z obu stron przez Egipt i Syrię. Tysiące izraelskich żołnierzy ginęły na froncie.

Dokument zawiera także fragment, w którym pokazane jest jak schwytani izraelscy żołnierze klęczą i wkrótce zostają zastrzeleni przez żołnierzy egipskich.

Jeden z byłych żołnierzy Issachar Ben-Gavriel powiedział, że był świadkiem takiego wydarzenia. Był wśród 19 żołnierzy, którzy poddali się w okolicach Kanału Sueskiego, 11 z nich zostało zastrzelonych przez wojsko egipskie.

Prezydent Egiptu zapowiedział, że zostaną podjęte odpowiednie kroki w celu ukarania zbrodniarzy wojennych.

Pierwszy arabski minister Izraela odmówił śpiewania hymnu

Raleb Majadele, minister nauk i technologii, w wywiadzie dla dziennika Yedioth Ahronoth powiedział, że nie będzie śpiewał hymnu Izraela, Hatikwy.

W wywiadzie Majadele powiedział “Oczywiście, że nie będę śpiewał hymnu w jego obecnej formie. Ale zanim zaczniemy mówić o symbolach, chciałbym porozmawiać o równym dostępie do edukacji dla moich dzieci. Dużo ważniejsze jest, żeby mój syn mógł kupić dom i żyć z godnością. Arabowie nie są w nastroju, żeby śpiewać teraz.”

Powiedział także “Zgodnie z moją wiedzą, prawo nie wymaga, żebym śpiewał hymn, ale żebym czcił go. Nie mogę zrozumieć, jak oświecony, rozsądny Żyd może pozwalać sobie, żeby prosić osobę muzułmańską, innej kultury i języka, żeby śpiewała hymn przeznaczony tylko dla Żydów.”

Wywiad Majadele udzielony dla gazety spowodował falę niezadowolenia wśród parlamentarzystów prawicowych. Szczególnie członkowie Unii Narodowej-Narodowej Partii Religijnej domagają się przeprosin ministra.

Tags: 

Saudyjczycy krytykują Izrael

Arabia Saudyjska
Arabia Saudyjska skrytykowała dziś Izrael za stawianie warunków wobec rozmów pokojowych i wezwała go do przyjęcia propozycji przyjętej przez Ligę Arabską jeszcze w 2002 roku i zostawienia szczegółów na później.

“Wciąż tylko słyszymy o warunkach ze strony Izraela na temat wszystkiego, żadnej zaś akceptacji. Nie można w ten sposób prowadzić negocjacji, wpierw się akceptuje jakąś propozycję a potem nad nią dyskutuje.” powiedział minister SZ Arabii Saudyjskiej książę Saud al-Faisal.

“To niedorzeczny sposób na załatwienie sprawy” powiedział podczas konferencji prasowej wspólnej z ministrem SZ Unii Europejskiej Javierem Solaną.

Szczyt Ligi Arabskiej w Bejrucie w roku 2002 przyjął saudyjską propozycję oferującą Izraeolowi normalne kontakty z państwami arabskimi w zamian za pełne wycofanie się do granic z przed roku 1967, kiedy to Izrael zajął Strefę Gazy i Zachodni Brzeg w uprzedzającym uderzeniu w wojnie z Egiptem, Jordanią, Irakiem i Syrią oraz przyjęcie trzech milionów Palestyńskich uchodźców, którzy obecnie bez obywatelstwa, ani prawa do przemieszczania się mieszkają w obozach w Syrii, Libanie i Arabii Saudyjskiej.

Izrael zabijał jeńców?

Narasta dyplomatyczny spór między Egiptem a Izraelem wywołany niepotwierdzonymi oskarżeniami, jakoby wojsko izraelskie mordowało egipskich jeńców wojennych w wojnie 6-cio dniowej 1967. Izraelski film dokumentalny oskarża między innymi jednostkę dowodzoną wówczas przez Bena Eliezera, obecnego ministra infrastruktury. Minister Eliezer odrzuca zarzuty, a rząd stoi na stanowisku, że izraelskie wojsko nigdy nie zabijało jeńców. Sprawa jednak już wstrząsnęła egipskim parlamentem. Niektórzy posłowie wzywają do wycofania się z umów ekonomicznych z Izraelem, inni apelują wręcz o renegocjację traktatu pokojowego z Camp David. Izraelski minister SZ wydał oświadczenie, które mówi o “bliźnie” na stosunkach egipsko-izraelskich, które i tak nigdy do idealnych nie należały. Mostafa Bakri, poseł parlamentu egipskiego, powiedział:

Zareagowaliśmy na podsumowania obecne w izraelskich media. Mówią one o rzekomym przyznaniu się do winy części żołnierzy.

Rząd egipski zawiódł w walce o sprawiedliwość. Winni, w tym Ben Eliezer, muszą odpowiedzieć przed sądem za swoje zbrodnie.

Po wizycie,niemieccy Biskupi porownuja Izrael do Nazistowskich Niemcow

Niemieccy Biskupi porownuja Izrael do Nazistowskich Niemcow, pisze amerykanska Jewish Press.

Po oficjalnej wizycie w Yad Vashem w Jeruzalem, Biskupi poszli z wizyta do Okupowanej Palestyny. "Rano widzielismy bestialskie sceny Warszawskiego Ghetto, a wieczorem bylismy w Ghetto Ramallah.

Przechodzac przez punkt konrolny do wschodniego Jeruzalem, Cardynal Joachim Meisner, arcybiskup Cologne, powiedzial reporterom "To jest cos czego sie uzywa do zwierzat, a nie do ludzi".

Pelen artykol:

http://www.jewishpress.com/page.do/2091 … nians.html

Ostatnio edytowany przez Eva Jlassi (2007-03-07 18:01:50)

Tags: 

Izrael oskarżony o łamanie praw człowieka

IDF
Izraelska organizacja praw człowieka B’tselem oskarżyła rząd o używanie Palestyńczyków jako żywych tarcz podczas ostatnich starć w Nablusie. Izraelski Sąd Najwyższy zakazał takiej działalności dwa lata temu. Oskarżenia B’tselem pojawiły się po opublikowaniu nagrania, na którym widać, jak Izraelski oddział jest prowadzony w strefę walk przez Palestyńczyka. Sameh Amira, 24 latek z Nablusu, powiedział:

Kiedy prowadzili mnie przed sobą myślałem, że zginę. Spodziewałem się, że za chwilę mnie zastrzelą. Cały czas się bałem, byłem sterroryzowany. Spodziewałem się, że zostanę ranny, albo zginę na ich oczach.

[Izraelscy żołnierze] podeszli do mnie i powiedzieli “chodź tu”, po czym kazali mi iść przed nimi, prowadząc ich do jakiegoś domu. Jak tylko weszli do środka zaczęła się strzelanina.

Jessica Montell, dyrektorka B’tselem - izraelskiego centrum ochrony praw człowieka na terenach palestyńskich, powiedziała:

Decyzja Sądu Najwyższego w tej sprawie jest jasna. Sąd zabronił takiej działalności, a wojsko zobowiązało się do nie stosowania praktyki “żywych tarcz” na wrogich terenach. 

W przesłanej faxem wiadomości rzecznik armii oświadczył, że widział nagranie i nie dostrzega żadnych śladów złamania prawa. Dodał jednak, że cała sprawa zostanie zbadana wewnętrznie.

W trakcie ostatniej operacji antyterrorystycznej w Nablusie 50 tysięcy mieszkańców podlegało całodobowej godzinie policyjnej. Izraelczycy odcięli centrum miasta i rozpoczęli przeszukiwania dom po domu.

W trakcie walk zginął jeden Palestyńczyk. Wojsko oświadczyło, że znalazło trzy laboratoria materiałów wybuchowych i zatrzymało wielu podejrzanych.

Muzłmanie nie chcą III Świątyni

W nawiązaniu do komentarza do artykułu z blogu o pracach w sąsiedztwie
meczetu al-Aksa.

Wydaje się, że premier poprosił burmistrza "po starej znajomości" (Olmert był poprzednim burmistrzem stolicy) by ten pomógł mu wyjść z impasu z twarzą.

http://www.ynetnews.com/articles/0,7340 … 65,00.html

Wielu komentatorów izraelskich twierdzi, że chociaż rząd ma niekwestionowane prawo do przeprowadzenia prac remontowych to w tak delikatnej kwestii jak meczet al-Aksa trzeba raczej być "mądrym" niż "mieć rację". Innymi słowy lepiej nic nie robić niż
prowokować wybuchy złości wśród społeczności muzułmańskiej. A złość zdaje się byc ogromna i to w całym muzułmańskim świecie włączając Jordanię i Egipt. Prace zostały skrytykowane zarówno przez króla Abdallę jak i prezydenta Mubaraka.

http://www.haaretz.com/hasen/spages/823799.html

Kampania dezinformacyjna prowadzona przez przywódców islamskich jest ogromna
i choć wydaje się być "szyta bardzo grubymi nićmi" odnosi sukcesy.

http://www.intelligence.org.il/eng/eng_ … grabim.htm

Ribhi Rantisi, jeden z czołowych działaczy Hamasu w wywiadzie dla izraelskiej wojskowej rozgłośni radiowej Galej Cahal oskarżył rząd o plany wybudowania w tym miejscu synagogi. Powołał się przy tym na słowa przywódcy Ruchu Islamskiego
Szacha Raada Salaha, który zorganizował między innymi w piątek w Nazarecie demonstrację protestacyjną.

Prace remontowe wykonywane są w  okolicy zwanej Bramą Mugrabi albo Rambam.
W 2004 roku w wyniku wyjątkowo obfitych desczów i trzęsienia ziemi część murów się zawaliła niszczący przy tym drewnianą kładkę prowadzącą do bramy.
 
http://www.har-habayt.org/newp22-02-04.html
 
Celem remontu jest budowa nowego mostu i zabezpiecznie przyległego terenu przed podobnymi katastrofami. Dodać trzeba, że prowadzone są one poza granicami 
wzgórza świątynnego, na terenie podlegającym całkowicie administracji izraelskiej.
W izraelskich mediach odano informację, że premier Olmert zarządził zainstalowanie kamer w miejscu prac i ciągłą 24-godzinną transmisję w specjalnie zaaranżowanym portalu internetowym.
Niestety nie udało mi się jeszcze zdobyć jego adresu :-(

Tags: 

Izrael bezpieczny?

Szahab-3
Około 22 czasu polskiego w Izraelu doszło do udanego testu systemu antyrakietowego Hetz (Strzała) w pojedynku z rakietą symulującą irańską Szahab-3. Jak podała izraelska telewizja rakieta skonstruowana tak, żeby przypominała irańską, została wystrzelona z wysoko lecącego samolotu, a antyrakieta Hetz została odpalona w bazie wojskowej Palmahim.

Test zakończył się 100% sukcesem.

Był to drugi izraelski test tego systemu w walce z rakietą przypominającą Szahab-3, oba zakończyły się pełnym sukcesem.

Zdjęcie przedstawia właśnie Szahab-3, która została zaprezentowana podczas parady wojskowej w Teheranie we wrześniu zeszłego roku.

Tags: 

Prace wokół al-Aksy wstrzymane

al-Aksa
Burmistrz Jerozolimy, Uri Lupoliański, zdecydował się wstrzymać prace remontowe wokół Wzgórza Światynnego po kilku dniach gwałtownych starć z policją muzułmańskiej ludności wschodniej części miasta. Remont miał objąć m.in. budowę nowej rampy, gdyż stara grozi zawaleniem. Ludność palestyńska rozpoczęła protesty w obawie przed próbą budowy tunelu pod meczetem al-Aksa, w celu wysadzenia go w powietrze.

Wzgórze Światynne to miejsce, gdzie według tradycji religijnych Judaizmu i Islamu Abraham niemal nie poświęcił swojego syna w ofierze (Judaizm mówi o Izaaku, a Islam o Ismaelu), później stały tam dwie żydowskie świątynie (obie zburzone - przez Nabuchodonozora i Tytusa), a w końcu Mahomet z stamtąd dostał się do nieba. W celu upamiętnienia tego ostatniego wydarzenia zbudowano tam meczet al-Aksa, jednak odkąd w 1967 roku Izrael zajął te tereny miejscowa ludność żywi obawy, iż będzie on próbował zniszczyć meczet, aby na jego miejscu postawić Trzecią Świątynie.

W 1994 roku izraelska służba bezpieczeństwa Szabak rozbiła grupę terrorystów religijnych, którzy planowali wysadzenie meczetu, aby zwolnić miejsce na budowę świątyni. Aresztowano wówczas 24 osoby, wszyscy odsiadują wyroki po dziś dzień.

Starcie na granicy libańsko-izraelskiej

Merkava
Izraelski patrol odpowiedział ogniem na ostrzał buldożera poszukującego min przez wojsko libańskie. Rzecznik libańskiej armii oświadczył, że buldożer wjechał do południowego Libanu, armia izraelska zarzeka się jednak, że cały incydent miał miejsce jeszcze w Izraelu.

Rzecznik libańskiej armii oświadczył: “Buldożer wjechał na terytorium Libanu. Otworzyliśmy ogień, następnie buldożer się wycofał. Doszło do krótkiej wymiany ognia.”

Izraelczycy mówią: “Wezwaliśmy ich do przerwania ognia. Oni kontynuowali ostrzał, odpowiedzieliśmy więc tym samym.”

David Chater, korespondent Al-Jazeery w północnym Izraelu, powiedział, że buldożery przekroczyły ogrodzenie graniczne, jednak zaraz potem się zatrzymały i pozostały w granicach terytorium uznawanego za izraelskie. Na ostrzał buldożerów odpowiedziała załoga czołgu Merkava, który je konwojował, wystrzeliwując dwa pociski - libańczycy nie donoszą o żadnych rannych.

Milos Strugar, szef międzynarodowej misji ONZ w Libanie (UNIFIL) określił incydent jako “poważny” i oświadczył, że wojska ONZ już zostały rozlokowane w regionie. Dodał: “Wymianę ognia rozpoczęli libańczycy po tym, jak buldożer przekroczył ogrodzenie z zamiarem oczyszczenia min między granicą izraelską a Błękitną Linią.”

Między Izraelem a Libanem przebiega pas zdemilitaryzowany, określany jako terytorium międzynarodowe, do którego prawdopodobnie wjechał buldożer.

Co się tam dzieje?

Chciałbym dowiedziec się co myślicie o obecnej sytuacji Izraela. Jak możecie odnieść się do jego położenia w świecie zdominowanym przez państwa arabskie. A przedewszystkim chciałbym abyście wyrazili swoja opinię na temat interwencji w Libanie. Czy to było słuszne? Czy Izrael miał prawo podjąć takie działania? Napiszcie jak traktowny jest waszym zdaniem Izrael teraz. Ja swojej opini narazie zamieszczać nie będę. Mam nadzieję, że ktoś podejmie ten temat. Chciałbym skonfrontować swoje zdanie z waszymi poglądami.

Tags: 

Izrael w blokach startowych

Izrael stoi w blokach startowych. W części armii, głównie lotnictwo, jest najwyższy stopień gotowości. Według Times'a gotowy jest użyć broni niekonwencjonalnej przeciwko Iranowi. Doktryna wojskowa Izraela jest prosta, uderzyć jako pierwszy by zyskać przewagę. Sprawdziło się to już kilka razy więc czemu nie miałoby być tak samo teraz?
A może Izrael ma stać się narzędziem Bush'a w walce z "z imperium zła"?

Tags: 

Mega-super-ekstra wielka gafa Olmerta?

Izraelski premier Ehud Olmert, podrózujący po Europie w poszukiwaniu poparcia dla Izraela, powiedział w wywiadzie dla niemieckiej TV coś, co już interpretuje się jako pierwsze publiczne przyznanie się tego kraju do posiadania broni nuklearnej, co jest obiektem podejrzeń od połowy lat 80.

“Iran otwarcie i publicznie grozi Izraelowi “wymazaniem z mapy świata”. Czy można powiedzieć, że to ten sam poziom, a Iran aspiruje przecież do roli atomowego mocarstwa, co Stany Zjednoczone, Francja, Izrael, Rosja?” - powiedział Olmert.

Mark Regev, rzecznik izraelskiego ministerstwa SZ, zaprzeczając (umieszczonej powyżej) interpretacji powiedział, że Olmert wymieniając te cztery kraje, chciał dać przykład krajów demokratycznych w odniesieniu do ich aspiracji nuklearnych.

holocaust jeden, czy wiele

Jak napisal ad rem:

"Jestem emerytowanymoficerem policji, który nie godzi się z powszechną, polityczną akceptacją oczywistej niesprawiedliwości wobec narodów arabskichw wobec narastającej agresji także werbalnej narodu żydowskiego, który to uważa, iż każda negacja zachowań lub wypowiadanych poglądów jest antysemityzmem lub kwestionowaniem holokaustu. A co holokaustem na narodzie palestyńskim? Innymi narodami także.
"
Nasuwa sie tu kilka pytań w zwiazku z ta, dosc kontrowersyjna, wypowiedzia. Mianowicie:

1) Czy Holocaust, jak mozna wyczytac w encyklopediach, byl jeden i inne ludobojstwa nie moga nosic tej nazwy, bo to nazwa wlasna?

2) Czy Izraelska polityka, sluszna czy nie sluszna, skuteczna czy nieskuteczna, zasluguje na porownanie do endlosung III Rzeszy?

3) Czy Izrael reprezentuje caly narod zydowski?

4) Co to jest agresja werbalna?

5) Czy narod zydowski "uwaza, iz kazda negacja zachowan lub wypowiadanych pogladow jest antysemityzmem lub kwestionowaniem holocaustu"?

Sa to moje pytania do Ciebie ad rem a odpowiedzi beda, mam nadzieje, zaczatkiem swietnej dyskusji.

Pozdrawiam

Tags: 

Izrael jednak dalej będzie produkował czołgi Merkava

Izrael nie zawiesi produkcji czołgów Merkava.

Minister obrony Amir Peretz powiedział, że produkcja czołgu Merkava-4 MBT będzie kontynuowana przez kilka najbliższych lat.

“Nie mam zamiaru zakończyć produkcji czołgów Merkava”, powiedział minister.

Middle East Newsline

Tags: 

Podpisano zawieszenie ognia

Dzisiaj o 6 rano weszło w życie zawieszenie ognia miedzy Izraelem
a Autonomia Palestyńska.

Porozumienie jakie wczoraj wieczorem zawarł premier Olmert z prezydentem Autonomii Abu Mazenem (Mahmud Abbas) przewiduje zaprzestanie ostrzeliwania miasta Sderot rakietami Qasam w zamian za wycofanie sił IDF’u ze Strefy Gazy.

Mimo, iż porozumienie nie jest honorowane przez wszystkie ugrupowania palestyńskie zarzucające, że zostało zawarte bez porozumienia z wieloma z nich, mimo żz do godziny 8 rano spadły na Sderot i okolice 3 palestyńskie rakiety premier Olmert wyraża nadzieje, że - jak cytuje yent - “zawieszenie broni wejdzie w życie także na Zachodnim Brzegu. W tej chwili nie obowiązuje tam ono ale okazana odpowiedzialność i dobra wola stanowią poważny przyczynek do nawiązania dialogu z władzami Autonomii”.

Minister bezpieczeństwa Amir Peretz wydał specjalne polecenia dowództwu IDF działania z największą ostrożnością gdyż jak twierdzi “najmniejszy błąd może zerwać kruche porozumienie”. Wyraził jednocześnie troskę o kontynuowane ostrzeliwanie Sderot oraz zwrócił uwagę, że oprócz zagrożenia Qasamami istnieje także problem przemytu broni do niekontrolowanych ani przez Izrael ani władze Autonomii zbrojnych organizacji na terenie Gazy.

Opracowane przez negev

Izrael nie używał uranu

UNEP nie znalazło żadnych dowodów na to, że pociski z uranem mogły być używane przez Izrael podczas konfliktu z Hezbollahem.

Badania przeprowadziło ONZ na południe i na północ od rzeki Litani. Pobrano próbki z 32 miejsc i nie znaleziono żadnego dowodu na użycie uranu przez Izrael.

UN News Center

Izrael pozwoli na przemarsz brygadom OWP?

Przedstawiciele Izraela potwierdzili, że zastanawiają się nad możliwością zezwolenia przemarszu brygad OWP Mahmuda Abbasa z Jordanii do Samarii.

Abbas powiedział, że potrzebuje “wzmocnienia” przeciwko rosnącym siłom Hamasu.

Izrael do tej pory odmawiał przemarszu Brygadom Badr.

Abbas jest uważany przez Izrael za “umiarkowanego” mimo jego jasnej antysemickiej retoryki, wspierania terroryzmu i negacji Holokaustu.

Pojawiły się pogłoski, że siły lojalne Abbasowi zwrócą się przeciwko Izraelowi, gdy nie będzie już potrzeba walki z innymi frakcjami terrorystycznymi w Autonomii Palestyńskiej.

Mieszkańcy Izraela obawiają się pojawienia Brygad Badr, gdyż po zakończeniu problemu z Hamasem, terroryści z brygad zaczną prawdopodobnie mordować Ĺťydów.

Jerusalem Newsvire

Izraelski minister odwołał podróż do Kataru

Izraelska Minister Spraw Zagranicznych odwołała podróż do Kataru na konferencje ONZ, ponieważ Autonomia Palestyńska wyśle przedstawicieli Hamasu jako reprezentacje.

Wizyta Tzipi Livni w Katarze byłaby pierwszą ważną wizytą przedstawiciela Izraela w Katarze od 10 lat. W planie wizyty nie było jednak rozmów pomiędzy Livni a jej odpowiednikiem w Katarze.

Izrael nawiązał stosunki dyplomatyczne z Katarem w 1996 roku, po wizycie ówczesnego premiera Shimona Peresa.

AP

Prezydent Izraela powinien zawiesić sprawowanie urzędu

Prezydent Izraela Mosze Kacaw powinien zawiesić sprawowanie urzędu do czasu całkowitego wyjaśnienia formułowanych przeciwko niemu zarzutów - uważa prokurator generalny Izraela, Menachem Mazuz. Przedstawił on w niedzielę taką rekomendację sądowi najwyższemu kraju, mającemu zająć się sprawą Kacawa, któremu zarzuca się m.in. gwałt i molestowanie seksualne.

Zdaniem prokuratora, prezydent winien zawiesić urzędowanie, gdyż pełnienie przez niego funkcji w obecnej sytuacji “wydaje się niewłaściwe i niestosowne”.

Mazuz jednocześnie zastrzegł, iż z prawnego punktu widzenia rząd nie dysponuje prawem usunięcia Kacawa ze stanowiska. Taki krok mógłby podjąć parlament, jeśli Kacaw odmówi dobrowolnego zawieszenia sprawowania urzędu - dodał Mazuz.

Prokurator, do którego należy decyzja w sprawie oskarżenia Kacawa, zastrzegł, iż nie podejmie jej wcześniej niż za kilka tygodni - tyle bowiem czasu zajmie mu zbadanie sprawy.

Prokuratura zajęła się sprawą prezydenta Izraela na wniosek policji, która po przeprowadzonym śledztwie zaleciła wniesienie wobec Kacawa oskarżenia o gwałt.

Kacaw zaprzecza wszelkim zarzutom.

Izraelskie media twierdzą, że zarzuty wobec prezydenta zostały sformułowane na podstawie zeznań około dziesięciu kobiet. Dochodzenie w sprawie prezydenta rozpoczęto jeszcze w kwietniu po oskarżeniach zgłoszonych policji przez byłą pracownicę jego biura, utrzymującą, że Kacaw zmuszał ją do uprawiania seksu pod groźbą zwolnienia z pracy.

PAP, ML

Tags: 

Izraelska Arabka planowała atak terrorystyczny

Mieszkanka Tiry jest oskarżona o wspieranie terroryzmu. Przynależała też do organizacji terrorystycznej.

Shabak, IDF i izraelska policja udaremniły spisek mający na celu podłożeniu bomby w restauracji w Raanana.

Brygady Męczenników Al-Aksy próbowały przemycić  5 kilogramową bombę do Izraela za pomocą mieszkanki Tiry, Varud  Kassem i jej kuzyna Mahmeda Bubli, który nielegalnie przebywa w Izraelu i pracował w restauracji w Raananie.

Kassem została sfotografowana kilka miesięcy temu w Ramallah jak pozowała z karabinem i Koranem, wtedy uczestniczyła w operacji Brygad Męczenników Al-Aksy porwania mieszkańca Shomron.

Arutz Sheva

Jest możliwość uwolnienia izraelskiego żołnierza

Terrorystyczna organizacja Ludowych Komitetów Oporu (w skład których wchodzą członkowie terrorystycznych ugrupowań Fatahu, Islamskiego Dżihadu i Hamasu) nie wykluczyła w sobotę rozwiązania w “najbliższych dniach” kryzysu, związanego z porwaniem w czerwcu izraelskiego żołnierza. W zamian za uwolnienie Izraelczyka, mieliby zostać uwolnieni terroryści z więzień.

Jak podano w komunikacie, opublikowanym w sobotę w Gazie, ugrupowania w których rękach jest Szalit, zgodziły się na przyjęcie propozycji egipskich mediatorów w sprawie zwolnienia żołnierza w zamian za wypuszczenie przez Izrael bliżej niesprecyzowanej liczby więźniów, przebywających w izraelskich więzieniach. Wstępnie terroryści domagali się uwolnienia tysiąca więźniów. Izrael kategorycznie nie zgadzał się na taką wymianę.

Ludowe Komitety ogłosiły, że obecnie los żołnierza zależy wyłącznie od strony izraelskiej i jej reakcji na ofertę. Władze Izraela nie skomentowały jeszcze tego oświadczenia.

Szalit został porwany 25 czerwca na granicy Izraela i Strefy Gazy przez arabskich terrorystów.

PAP, ML

Premier Izraela porównał Iran z III Rzeszą

Premier Izraela Ehud Olmert porównał groźby wobec Izraela oraz nuklearne plany Iranu do polityki hitlerowskich Niemiec. Wypowiedź Olmerta wygłoszona w instytucie Yad Vashem w Jerozolimie jest reakcją na informacje, jakoby Iranowi udało się poszerzyć infrastrukturę służącą do wzbogacania uranu. Irańska agencja informacyjna ISNA podała w piątek, że w irańskich zakładach atomowych zainstalowano drugą kaskadę uranowych wirówek.

Olmert twierdzi, że celem programu nuklearnego Iranu jest zniszczenie Izraela. Szef rządu izraelskiego wytknął również przywódcom innych państw utrzymywanie kontaktów z Teheranem.

“To pierwszy raz w historii, gdy przywódca dużego narodu publicznie deklaruje, że jego celem jest zniszczenie kraju członkowskiego ONZ. Jego kraj pozostaje przy tym legalnym członkiem tej organizacji, a przywódcy wielu państw przyjmują go w swoich krajach” - oświadczył Olmert.

Iran jest jednym z głównych wrogów Izraela, zwłaszcza od momentu objęcia władzy przez prezydenta Mahmuda Ahmadineżada, który wielokrotnie nawoływał do zniszczenia Izraela, oraz kwestionował prawdziwość holokaustu.

PAP, RO

Tags: 

Arabia Saudyjska zaprzecza utrzymywania kontaktów z Izraelem

Arabia Saudyjska we wtorek odrzuciła raporty na temat spotykania się izraelskich i saudyjskich przedstawicieli, w tym domniemane spotkanie między premierem Izraela Ehudem Olmertem i królem Arabii Saudyjskiej Abdullahem i uznała raporty za sfrabrykowane.

Izraelska gazeta Yediot Ahranot doniosła w poniedziałek, że Olmert odbył spotkanie z wysokim przedstawicielem Arabii Saudyjskiej, prawdopodobnie z królem. Arabska telewizja Al-Jazzera - nadająca z Kataru, który ma napięte stosunki z Arabią Saudyjską - wyemitowała także ten raport.

Arabia Saudyjska i Izrael nie utrzymują stosunków dyplomatycznych.

Middle East Online

Poparcie dla premiera Izraela i ministra obrony spada

Wzrost izraelskich ofiar i ciągłe ataki rakietowe Hezbollahu, spowodowały gwałtowne zmniejszenie poparcia społeczeństwa dla Ehuda Olmerta i Amira Peretza, ukazuje to sondaż przeprowadzony w piątek.

Sondaż w gazecie Haaretz ukazuje, że tylko 48% Izraelczyków jest zadowolonych z działań premiera Olmerta, podczas gdy we wczesnym stadium walk z Hezbollahem poparcie było rzędu 75%.

Poparcie dla ministra obrony Amira Peretza spadło z 65% do 37%.

Hezbollah wystrzelił już więcej niż 3400 rakiet w północny Izrael. Rakiety sparaliżowały życie w regionie, gdzie mieszka milion ludzi, jedna trzecia z nich uciekła, a reszta ukrywa się w schronach.

Ehud Olmert, który wygrał wybory w marcu, przewodniczy centrowej partii Kadima. Amir Peretz, jest szefem lewicowej Partii Pracy, która jest głównym koalicjantem Kadimy.

Reuters

Tags: 

Zawahiri: Al-Kaida nie będzie bezczynna wobec akcji Izraela

Telewizja Al-Dżazira zapowiedziała, że nada oświadczenie członka ścisłego kierownictwa Al- Kaidy, Ajmana al-Zawahiriego, w którym ostrzega on, że jego ugrupowanie ‘nie pozostanie bierne’ wobec izraelskich ataków na Liban i Palestyńczyków. Ajman al-Zawahiri, wezwał muzułmanów do połączenia sił i wspólnej walki ‘z syjonistami i krzyżowcami’.

PAP

Izraelscy Arabowie są podzieleni

Dohoul Safdi milczał, kiedy jego 4 letnia córka powiedziała, że Nasrallah to zły człowiek. Mieszkaniec Nazaretu nie miał siły, żeby objaśnić jej to, że rzeczywistość jest znacznie bardziej skomplikowana. Podobnie jak milion innych Arabów izraelskich, Safdi przez ostatnie dwa tygodnie czuje się jakby był “między młotem a kowadłem”.

“Próbowałem jej wyjaśnić, że to jest wojna i źli ludzie walczą pomiędzy sobą. A potem ona mnie zapytała czemu Nasrallah nas ostrzeliwuje. I cóż mogę odpowiedzieć?”, powiedział Safdi we wtorek.

Safdi posiada restaurację “Diana” w Nazarecie i w zwyczajny dzień ma 200 stałych gości. We wtorek było tylko sześciu. Sytuacja jest taka sama we wszystkich restauracjach w Nazarecie. “Nie tylko Ĺťydzi nie wychodzą, Arabowie także.” powiedział Safdi z westchnieniem. Safdi spędza dzień za ladą oglądając wiadomości telewizyjne.

“Nie mam problemów z tożsamością. Jestem izraelskim Arabem.”, objaśnia Safdi. “Mam przyjaciela, którego dzieci są pilotami IAF. Z drugiej strony jestem częścią arabskiego narodu i rozumiem, że oni myślą, że Izrael atakuje niewinnych cywili. Kogo obwiniać za tę całą sytuację? Nie wiem kogo obwiniać, izraelski rząd jest niecierpliwy, a Nasrallah jest arogantem. Jeżeli, obwinię Nasrallaha będę w błędzie, a jeżeli, obwinię Olmerta, także będę w błędzie.”

Poza ekonomiczną szkodą dla wspólnot arabskich, czterech arabskich obywateli zostało zabitych w zeszłym tygodniu. W środę w Nazarecie rakiety zabiły dwoje dzieci, braci Mahmouda i Rabia Taluzi, zostali zabici, gdy spacerowali niedaleko swojego domu. W niedzielę Habib Awad z Ibalinu został zabity przez rakietę, która uderzyła zakład stolarski w którym pracował. Wczoraj 15 letnia dziewczynka została zabita we wiosce Maghar.

Sekretarz generalny Hezbollahu Hassan Nasrallah nie zamierzał, żeby jego katiusze zabiły Arabów. W czwartek prosił o wybaczenie rodzinę Taluzi i powiedział do nich: “Przyjmijcie moje przeproszenie. Biorę na siebie odpowiedzialność za to. To nie było celowe… Oni będą męczennikami Palestyny, Libanu, narodu arabskiego i ruchu oporu.”

Oświadczenie Nasrallaha jawnie ukazuje, że Hezbollah próbuje uniknąć ostrzału Arabów izraelskich. Jednak 50% mieszkańców Galilei to Arabowie, więc szansa na trafienie jakiegoś Araba jest dość wysoka.

Podczas gdy rodzina Taluzi nie chciała potępić Nasrallaha, to rodzina Awad oskarżyła go o wywołanie kryzysu.

Fadi Iyadat, która ma 24 lata żyje w Haifie. Za każdym razem, kiedy słychać alarm, idzie do schronu, gdzie spotyka swoich żydowskich sąsiadów. “Znam wielu izraelskich Arabów, którzy mają krewnych w Libanie. Jak mogą oni krytykować Nasrallaha? Ich krewni by wtedy zapłacili za to.”

Haaretz

Tags: 

ONZ uchwaliło nową rezolucję

ONZ uchwaliło rezolucję wzywającą Izrael do wycofania się z ofensywy w Strefie Gazy.

27 członków Rady Praw Człowieka ONZ było za, 11 przeciw, 5 się wstrzymało, a 2 nie było na głosowaniu. Rozolucja została uchwalona głosami państw muzułmańskich.
Niedawno uformowana Rada Praw Człowieka zapowiedziała także, że wyśle inspektorów, którzy by mieli zbadać stan praw człowieka na terytorium Autonomii Palestyńskiej. Będzie nimi przewodził John Dugard.

Izrael wspierany przez państwa europejskie i USA oskarżył radę ONZ o słabość, ponieważ nie skrytykowała przemocy używanej przez arabskich terrorystów.

W środę Dugard powiedział, że Izrael łamie podstawowe prawa człowieka w Strefie Gazy. Skrytykował to, że Izrael stosuje “odpowiedzialność zbiorową” i “zastraszenie”, a także zeszłotygodniowe aresztowanie ministrów Autonomii Palestyńskiej.

Rezolucja jest bardzo absurdalna i krzywdząca dla Izraela, gdyż potępia tylko jedną stronę.

BBC

Tags: 

Premier Izraela Ehud Olmert został obłożony klątwą pulsa dinura

Ehud Olmert

Ogniste bicze bądź porażenie ogniem, bo tak się z aramejskiego tłumaczy zwrot pulsa dinura, to najcięższa z klątw, równoznaczna z wyrokiem śmierci.

Za jej źródło uważa się średniowieczne praktyki kabalistyczne, choć badacze kabały twierdzą, że w tym żydowskim nurcie mistycznym nie istniała klątwa, którą człowiek może rzucić na człowieka. Według nich klątwę tę rzucać może tylko Bóg na nieposłuszne anioły.

Ale fundamentalistyczni rabini i kabaliści wierzą, że ceremonia rzucania tej klątwy to sposób rozbudzania boskiego gniewu na człowieka, którego czyny stanowią niebezpieczeństwo dla życia Żydów lub pomyślności Izraela. Pulsa dinura jest ostatecznością dla wierzących w jej moc. Klątwa ta jest bowiem groźna także dla tych, którzy ją rzucają. Błagany o uśmiercenie przeklinanego człowieka Bóg sprawdza najpierw zasadność prośby i czystość intencji porszących. I jeśli uzna, że rzucający klątwę są niesprawiedliwi, na nich kieruje swój gniew. Poza tym jeśli przeklęty nie umrze w ciągu miesiąca, Bóg sprowadzi śmierć na uczestników ceremonii nakładania pulsa dinura.

Fakt, że Ehud Olmert został wyklęty właśnie teraz, nie jest przypadkiem. W czerwcu ub.r. to samo spotkało jego poprzednika Ariela Szarona. Przyczyny tego są dwie. Pierwsza — pulsa dinura nie może być rzucana częściej niż raz w roku. Ale znacznie ważniejsza jest przyczyna druga, czyli fakt, że obecny premier Izraela kontynuuje misję wycofywania Żydów z Gazy.

Klątwę na Olmerta i Szarona rzucono w tym samym miejscu — na starym cmentarzu Rosz Pina, przy grobie Szlomo Ben Josefa, skazanego na śmierć za zamachy na Arabów. W obrzędzie uczestniczyli prawdopodobnie ci sami ludzie, czyli dwudziestoosobowa grupa rabinów i kabalistów pod przewodnictwem Josefa Dayana. Rabin Dayan, który przyznał się do rzucenia pulsa dinura na Szarona i Rabina, jest szefem Malchut Israel, organizacji, która dąży do tego, by państwem izraelskim rządził król z rodu Dawida.

Jak na klątwę zareagował premier Olmert, nie wiadomo. Szaron rok temu zareagował wybuchem śmiechu. Ale kiedy pół roku później doznał udaru mózgu i zapadł w śpiączkę, zaczęto łączyć ten fakt właśnie z pulsa dinura. Od razu przypomniano zabójstwo Icchaka Rabina, który 10 lat wcześniej też został przeklęty.

Dziennik, Polska Europa Świat

Tags: