Iran

Protesty z powodu racjonowania benzyny

Przynajmniej 12 stacji benzynowych zostało podpalonych w środę w Teheranie, po tym jak irański rząd ogłosił plan racjonowania benzyny.

Racjonowanie weszło w życie w 2 godziny po ogłoszeniu ustawy przez rząd. Spowodowało to liczne protesty i kolejki przed stacjami.

Pomimo dużych zasobów naturalnych, Iran importuje około 40% zużywanych paliw, spowodowane to jest brakiem odpowiedniej liczby rafinerii.

Iran ma poważny deficyt budżetowy i inflacje na poziomie 20-30% spowodowany przez subsydiowanie benzyny.

Na podstawie bbc.co.uk

Tags: 

Iran winny obecnej sytuacji w Autonomii Palestyńskiej?

Władze Autonomii Palestyńskiej oskarżyły w niedzielę Iran o odegranie “zasadniczej roli” w wydarzeniach, jakie doprowadziły do przejęcia władzy w Strefie Gazy przez radykalny Hamas.

Teheran natychmiast zdementował taki zarzut. Rzecznik irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mohammad Ali Hosseini wyraził oburzenie z powodu oskarżeń, wysuwanych wobec Teheranu, sugerując że Iran stał się kozłem ofiarnym w tej sprawie.

Jak powiedział szef służb bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej Tafik al- Tirawi, cały spisek Hamasu, prowadzący ostatecznie do przejęcia kontroli nad Strefą, był realizowany w ścisłej współpracy z Iranem, który był też informowany o kolejnych etapach operacji.

Podobną tezę postawił w sobotę szef dyplomacji egipskiej Ahmet Ali Abul Gheit, oskarżając Iran wprost o “zachęcanie Hamasu o dokonanie tego, czego dokonał w Gazie”. Sam prezydent Egiptu określił krwawe przejęcie władzy w Strefie Gazy przez Hamas mianem “zamachu stanu” i ostrzegł przed groźbą podziału Autonomii Palestyńskiej.

PAP

Za nieprawidłowy strój kobieta może zostać wydalona z miasta

Te kobiety, które nagannie noszą strój niezgodny z islamskimi zwyczajami mogą zostać skazane na banicję z Teheranu na 5 lat. Zapowiedział to dzisiaj prokurator Teheranu.

“Kobiety, które pojawiają się publiczne ubrane jak dekadenckie modelki, zagrażają bezpieczeństwu i godności młodych kobiet” - są to słowa prokuratora Saaeda Mortazaviego opublikowane w gazecie Etemad.

Irańska policja zaczęła akcję, mającą na celu zmniejszenie liczby kobiet, które z powodu zbliżających się upałów noszą krótsze i bardziej odkrywające ubrania.

Kwestia ubioru w Iranie po 1979 roku jest regulowana zgodnie z prawem szariatu, a więc kobiety muszą m.in zakrywać swoje włosy.

Tags: 

CIA torturuje dyplomatów?

Irak
Irańska telewizja państwowa pokazała nagranie przedstawiające badanie irańskiego dyplomaty, przeprowadzone przez pracowników Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, który oskarżył CIA o porwanie i torturowanie go podczas gdy przebywał w Iraku. Dżalala Szarafiego pokazano w łóżku szpitalnym, badanego przez Petera Stockera z ICRC (International Comitee of Red Cross) i irackiego ambasadora w nagraniu pokazanym w środę.

Podczas badania słyszalny jest głos lekarza, który opisuje jak Szarafi - były drugi najważniejszy oficjel irańskiej ambasady w Bagdadzie - był bity kablem podczas przebywania w niewoli.

Po wizycie u dyplomaty Stocker powiedział agencji Associated Press, że widział rany na ciele Sharafiego, które pochodziły “z przed kilku tygodni”, ale nie wie skąd pochodził.

“Nie mogę powiedzieć kto, ani gdzie to zrobił. Mogę tylko powiedzieć, że rany powstały podczas jego pobytu w niewoli.”

Szarafi powiedział też, że amerykańscy agenci wywiercili mu otwory w stopach.

Tags: 

Nie wypuścimy, nie mieliśmy nic wspólnego

Robert Gates
Robert Gates, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych, powiedział, że jego kraj nie planuje wypuszczenia pięciu Irańczyków, których aresztowano w Iraku i oskarżono o popieranie antyrządowej partyzantki. Odrzucił także spekulacje, jakoby Stany Zjednoczone były stroną w negocjacjach dotyczących wypuszczenia 15 Brytyjczyków w wtorek.

“Myślę, że na razie nie ma żadnego powodu aby ich wypuszczać”
powiedział reporterom w Waszyngtonie Gates, gdy spytali go o Irańczyków.

Waszyngton zaprzeczył jakoby był w jakikolwiek sposób związany ze sprawą uwolnienia 15 Brytyjczyków, co łączyło się w niektórych mediach z rzekomą wymianą za przebywających w amerykańskich aresztach Irańczyków.

George Bush, prezydent Stanów Zjednoczonych, powiedział we wtorek, że uzgodnił z premierem Tonym Blairem, że “nie powinno mieć miejsce żadne quid pro quo jeśli chodzi o zakładników”.

Tags: 

UE nakazała Iranowi zwolnienie żołnierzy

Iran
Unia Europejska wezwała Iran do uwolnienia piętnastu zatrzymanych brytyjskich marynarzy, których pojmano po rzekomym naruszeniu irańskich wód terytoriach niedaleko irackiego miasta Basra.

“Rada Unii Europejskiej wzywa rząd Iranu do natychmiastowego uwolnienia 15 Brytyjskich marynarzy zatrzymanych wczoraj” powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych w wydanym oświadczeniu.

Brytyjski oddział - w składzie którego jest jedna kobieta - został zatrzymany w piątek podczas, jak opisują Brytyjczycy, “rutynowej operacji przeciw nielegalnemu handlowi” w Shatt al-Arab zagłębiu, które rozdziela Iran i Irak.

Irańska agencja Fars podała, że marynarzy zostali przewiezienie do Teheranu by odpowiedzieć za swój “akt agresji”.
Generał Ali Reza Afshar, wyższy oficjel wojskowy w Iranie, powiedział agencji w sobotę, że Brytyjczycy “przyznali się do wpłynięcia na irańskie wody terytorialne”. “Brytyjczycy są w trakcie przesłuchań i już przyznali się do agresji wobec Islamskiej Republiki Iraku” miał powiedzieć Afszar w cytacie opublikowanym przez pół-oficjalną agencję ISNA.

Tags: 

Irański generał zbiegł z kraju

Ali Rez Asgari
Według czwartkowego “Washington Post”, były wiceminister obrony i ważny członek Gwardii Rewolucyjnej, generał Ali Rez Asgari opuścił Iran i nawiązał dobrowolną współpracę z wywiadem USA.

Według dziennika “Asharq Alawsat”, generał posiadał ważne dokumenty i mapy dotyczące powiązań Gwardii Rewolucyjnej z różnymi ugrupowaniami islamskimi m.in z libańskim Hezbollahem czy Armią Mahdiego w Iraku.

Władze Iranu twierdzą, że generał został porwany. Generał zaginął w hotelu w Stambule. Dwie osoby dnia 6 lutego zarezerwowały pokój dla generała Asgariego, następnego dnia generał przybył do hotelu i tam zaginął. Prawdopodobnie generał podróżował za pomocą fałszywego paszportu.

Turecka gazeta “Milliyet” twierdzi, że generał jest w posiadaniu informacji na temat irańskiego programu atomowego. Władze Iranu zaprzeczyły jakoby generał posiadał informacje na temat programu atomowego.

Obecne miejsce pobytu generała jest nieznane, być może przebywa on teraz w USA.

Tags: 

Iran wydaje miliony

Meszal
Przywódca Hamasu oświadczył, że Iran popiera politykę jego rządu wobec Izraela. Oświadczenie to wyszło z jego ust wraz z ogłoszeniem dalszej pomocy finansowej i politycznych ze strony Iranu, która jest niezbędna odkąd zachód odciął finansowe wsparcie dla rządu Autonomii w marcu zeszłego roku, gdy wybory wygrał, uznawany za terrorystyczną organizację, Hamas.

Wypatrujemy dalszej pomocy finansowej i politycznych, aby w końcu przerwać sankcje - powiedział Chaled Meszal podczas swojej wizyty w Iranie.

Meszal, który do Iranu przybył we wtorek rano, powiedział na wspólnej z ministrem SZ Iranu Manouchehrem Mottakim, że Iran wspiera rząd Autonomii, odkąd wybory wygrał Hamas.

Mottaki powiedział dziennikarzom, że Iran będzie kontynuował finansowe dotacje dla Autonomii, nie podał jednak żadnych liczb.

Obecne dotacje Iranu dla Autonomii Palestyńskiej wynoszą 120 milionów dolarów.

Mahmud Ahmadinedżad powiedział, że rząd Autonomii powinien kontynuować swoją walkę z Izraelem - cytowała państwowa telewizja.

Atak “może przybliżyć nuklearny Iran”

Iran
Oxford Research Group (Oxfordska Grupa Badawcza) opublikowała, ustami Hansa Blixa (były główny inspektor zbrojeniowy ONZ w Iraku), raport w sprawie konsekwencji ewentualnego ataku wyprzedzającego na Iran.

Frank Barnaby, jeden z autorów raportu i czołowy specjalista od nauk nuklearnych, powiedział, że taki atak może przyspieszyć efekty atomowego programu w Iranie:

“[Atak] prawie na pewno doprowadzi do przyspieszenia programu w celu wyprodukowania małej liczby urządzeń nuklearnych tak szybko, jak to możliwe.” powiedział.

Tags: 

Będą nowe sankcje na Iran

Rada Bezpieczeństwa ONZ, zebrana w Londynie dziś, uzgodniła wspólną chęć pracy nad kolejną rezolucją w sprawie irańskiego programu atomowego, który jest kontynuowany nielegalnie od czasu styczniowej rezolucji Zgromadzenia Generalnego ONZ. Dyplomaci z Rosji, Chin, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Francji uzgodnili potrzebę nowych sankcji dla Iranu, który według nich dąży do pozyskania nielegalnie broni atomowej.

“Odbyliśmy produktywną naradę… Rozpoczęliśmy prace nad nową rezolucją Rady Bezpieczeństwa” - oświadczył po spotkaniu John Sawers, dyrektor polityczny Brytyjskiego MSZ.

{democracy:2}

Tags: 

Iran gotów na wojnę

Ahmadinedżad
Irański prezydent, Mahmud Ahmadinedżad, odmówił, w niedzielnym orędziu telewizyjnym, ugięcia się przed Zachodem i zaprzestania prowadzenia nielegalnego programu atomowego. Jego oświadczenie jest bezpośrednią odpowiedzią m.in. na oświadczenie Sekretariatu Stanu Stanów Zjednoczonych, które mówi, iż irańska ekonomia może zostać bardzo nadszarpnięta nowymi sankcjami ONZ. Prezydent Ahmadinedżad podkreślił, że Iran jest gotów na każdy scenariusz - także wojnę. W najbliższych dniach dojdzie w Londynie do spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemiec, które ma dać odpowiedź na pytanie jak przerwać irański program atomowy. Stany Zjednoczone zaapelowały o kolejne sankcje, wykluczając operację militarną.

Dick Cheney, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, powiedział, że: “Byłoby poważnym błędem dopuścić kraj taki jak Iran do broni atomowej”

Tags: 

Dalsze sankcje na Iran?

Irański program atomowy
Miguel Angel Moratinos, minister SZ Hiszpanii, wezwał do intensyfikacji negocjacji z Iranem w sprawie jego, prowadzonego nielegalnie, programu atomowego. Rosja odpowiedziała na to oświadczeniem, w którym podważyła sensowność nakładania kolejnych sankcji na Iran.

Oświadczenia wydano ze względu na zapowiedź, wydaną przez amerykański Sekretariat Stanu, prowadzenia rozmów na temat nowych sankcji wobec Iranu w Londynie w najbliższy poniedziałek.

Wszystko to spowodowane jest ogłoszonym w czwartek raportem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA), który stwierdza, że w Iranie wciąż wzbogaca się uran, mimo rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1737, która tego wyraźnie zakazuje.

Tags: 

Izrael bezpieczny?

Szahab-3
Około 22 czasu polskiego w Izraelu doszło do udanego testu systemu antyrakietowego Hetz (Strzała) w pojedynku z rakietą symulującą irańską Szahab-3. Jak podała izraelska telewizja rakieta skonstruowana tak, żeby przypominała irańską, została wystrzelona z wysoko lecącego samolotu, a antyrakieta Hetz została odpalona w bazie wojskowej Palmahim.

Test zakończył się 100% sukcesem.

Był to drugi izraelski test tego systemu w walce z rakietą przypominającą Szahab-3, oba zakończyły się pełnym sukcesem.

Zdjęcie przedstawia właśnie Szahab-3, która została zaprezentowana podczas parady wojskowej w Teheranie we wrześniu zeszłego roku.

Tags: 

Putin wita na Bliskim Wschodzie

Władimir Putin, prezydent Rosji, rozpoczął dziś trzydniową wizytę na Bliskim Wschodzie, która obejmie Jordanię, Arabię Saudyjską i Katar, aby wzmocnić kontakty energetyczne i wojskowe kontakty z tradycyjnymi sojusznikami Stanów Zjednoczonych. Wizyta rozpoczęła się dziś, dzień po tym jak Iran poprosił Rosję o zablokowanie każdej rezolucji ONZ przeciw Teheranowi po tym, jak przekroczy on kolejny termin na zaprzestanie badań atomowych, który mija 21 lutego.

Jest to pierwsza wizyta rosyjskiego prezydenta do każdego z tych krajów i pierwsza w ogóle na Bliskim Wschodzie od 2005 roku, kiedy to odwiedził Egipt, Izrael i Autonomię Palestyńską.

W trakcie swojej wizyty w Arabii Saudyjskiej prezydent będzie prawdopodobnie także reklamował usługi rosyjskiego kolejnictwa, ponieważ trwa tam właśnie przetarg na budowę linii kolejowej o długości 2400 km i wartości ponad 2 mld dolarów.

Komentatorzy podkreślają też kwestie przetargów wojskowych, m.in. na czołgi ciężkie w którym duże szanse ma rosyjski T-90C.

Iran grozi Stanom Zjednoczonym

Ali Chamenei
Duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei oświadczył dziś, że jego kraj “odpowie atakiem” na amerykańskie interesy na całym świecie, gdyby Stany Zjednoczone zdecydowały się interweniować militarnie w Iranie. Zdjęcie powyżej przedstawia Chomenei’ego podczas przemówienia, gdy trzymając w prawej dłoni karabin, powiedział: “Nasi wrogowie wiedzą doskonale, że naród irański udzieli potężnej odpowiedzi agresorom i ich interesom na całym świecie.”

W odpowiedzi Gordon Johndroe, rzecznik amerykańskiej rady bezpieczeństwa narodowego, powiedział:

“Chamenei od czasu do czasu udziela takich niesprowokowanych niczym wypowiedzi a my możemy jedynie żywić nadzieję, że są one skierowane przeciw Stanom Zjednoczonym, ponieważ prezydent Bush powiedział jasno, że nie mamy planów ani zamiaru atakowania Iranu.”

Departament Stanu oświadczył też, że problem nielegalnego programu atomowego w Iranie chce rozwiązać za pomocą dyplomacji, a nie jakiejkolwiek operacji wojskowej.

Chamenei powiedział też: “Nie powinni próbować zastraszyć narodu irańskiego w ten sposób, bo Stany Zjednoczone już wcześniej zaatakowały Iran.”

Tags: 

Kolejna zagadkowa śmierć

Naukowiec zaangażowany w irański program nuklearny zmarł dwa tygodnie temu w niewyjaśnionych okolicznościach. Uważa się, że jego śmierć powiązana jest z działaniami Mossadu - podaje Sunday Times.

Według cytowanego przez “ST” raportu, 44-letni naukowiec to prof. Ardshir Hassanpour. Podobne informacje były już wcześniej podawane przez media amerykańskie. O jego śmierci dowiedziano się 21 stycznia 2007, sześć dni po zgonie. Obecne ustalenia wskazują, że powodem jego śmierci było zatrucie nieznanym gazem. Informacje o jego śmierci dotarły do opinii publicznej poprzez irańskie radio Farda.

Prof. Hassanpour prawdopodobnie pracował w centrum technologii nuklearnych Isfahan, gdzie wytwarzany był sześciofluorek uranu. Gdy ze wspomnianej wyżej substancji otrzymany zostaje gaz, jest on transportowany do Centrum Wzbogacania Uranu w Natanz w środkowym Iranie. Według irańskiej stacji radiowej, raport strony irańskiej nie określa gdzie i w jaki sposób Hassanpour został otruty, ale jego śmierć prawdopodobnie została ogłoszona na konferencji bezpieczeństwa nuklearnego. Wg raportu Sunday Timesa, amerykański wywiad twierdzi, ze Hassanpour był rzeczywiście obserwowany przez Mossad. Nie mniej jednak oskarżenia o zamordowanie go przez Izraelczyków są przesadzone.

Jego śmierć jest kolejną na liście kilkudziesięciu (raporty w sprawie wahają się między liczbą 12 a ponad 30) zmarłych w ciągu ostatniego roku irańskich chemików i inżynierów, którzy w różny sposób powiązani byli z irańskim programem atomowym.

Iran jest oskarżany o prowadzenie ukrytego programu atomowego w celach wojskowych. W grudniu 2006 zostały nań nałożone sankcje ONZ, oraz zakazano mu prowadzenia dalszych badań. Iran nie przestrzega rezolucji i po dziś na zarzuty odpowiada, że program będzie służył celom cywilnym a każdy naród ma prawo do własnej energii atomowej.

Tags: 

Iracki minister broni Iranu

Iracki minister spraw zagranicznych Hoshyar Zebari powiedział, że pracownicy zatrzymani w konsulacie w Arbil przez Amerykańskie wojsko wczoraj przebywali i pracowali tam za zgodą irackiego rządu. Konsulat był istotną częścią iracko-irańskiej komunikacji nawet podczas formalnie zerwanych stosunków dyplomatycznych. Jeden z zatrzymanych został wypuszczony już wczoraj, reszta wciąż przebywa w amerykańskim areszcie.

Tags: 

Konsulat wzięty

Amerykańscy komandosi, przy wsparciu śmigłowców, weszli dziś do irańskiego konsulatu w mieście Arbil, stolicy kurdyjskiego Iraku i zatrzymali niewiadomą liczbę pracowników, oraz komputery i dokumentację. Amerykańskie źródła wojskowe mówią jedynie o “rutynowym działaniu” w którego wyniku zatrzymano sześć osób. Irańskie MSZ podaje zaś, że Amerykanie zatrzymali pięć osób, w tym dyplomatyczną załogę konsulatu. Jak podkreślają Amerykanie zatrzymanym postawiono zarzut “bliskiego związku z atakami na Irakijczyków i siły koalicji”. Strona irańska domaga się zaś natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych a całą operację określa jako “akt złamania prawa międzynarodowego”.

Irański Minister Spraw Zagranicznych spotka się z przywódcą Hamasu

Manouchehr Mottaki, irański szef MSZ spotka się dzisiaj w Damaszku z przywódcą Hamasu Khaledem Mashaalem i z delegacją Islamskiego Dżihadu.

Wczoraj Mottaki spotkał się z prezydentem Syrii Basharem Assadem i z Ministrem Spraw Zagranicznych Syrii Walidem Moallem. Moallem rozmawiał z Mashaalem nad stworzeniem rządu jedności narodowej w Autonomii Palestyńskiej.

Ynet

Premier Izraela porównał Iran z III Rzeszą

Premier Izraela Ehud Olmert porównał groźby wobec Izraela oraz nuklearne plany Iranu do polityki hitlerowskich Niemiec. Wypowiedź Olmerta wygłoszona w instytucie Yad Vashem w Jerozolimie jest reakcją na informacje, jakoby Iranowi udało się poszerzyć infrastrukturę służącą do wzbogacania uranu. Irańska agencja informacyjna ISNA podała w piątek, że w irańskich zakładach atomowych zainstalowano drugą kaskadę uranowych wirówek.

Olmert twierdzi, że celem programu nuklearnego Iranu jest zniszczenie Izraela. Szef rządu izraelskiego wytknął również przywódcom innych państw utrzymywanie kontaktów z Teheranem.

“To pierwszy raz w historii, gdy przywódca dużego narodu publicznie deklaruje, że jego celem jest zniszczenie kraju członkowskiego ONZ. Jego kraj pozostaje przy tym legalnym członkiem tej organizacji, a przywódcy wielu państw przyjmują go w swoich krajach” - oświadczył Olmert.

Iran jest jednym z głównych wrogów Izraela, zwłaszcza od momentu objęcia władzy przez prezydenta Mahmuda Ahmadineżada, który wielokrotnie nawoływał do zniszczenia Izraela, oraz kwestionował prawdziwość holokaustu.

PAP, RO

Tags: 

Film o prawach kobiet będzie irańskim kandydatem do Oskara

Film o prawach kobiet będzie reprezentował Islamską Republikę Iranu w Akademii Filmowej w następnym roku w kategorii najlepszego filmu obcojęzycznego.

“CafÄ‚Ĺ  Transit”, którego reżyserem jest Kambuzia Partovi, opowiada historię kobiety, której niedawno mąż umarł. Decyduje się ona na prowadzenie po mężu baru w przygranicznej wiosce. Zgodnie z tradycją jej szwagier musi poślubić ją jako drugą żonę.

Najnowszy film Partoviego “Offside”, opowiada o młodej kobiecie próbującej chodzić na mecze piłki nożnej, zdobył nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie. W Iranie jest zakazane jego wyświetlanie.

Jedyny irański film, który został nominowany do Oskara jest “Dzieci Niebos” Majida Majidi.

AFP

Tags: 

Iran nie ma problemów z żadnych państwem arabskim

Iran ma bardzo przyjazne stosunki z państwami arabskimi i nie ma żadnej kwestii spornej z nimi, powiedział Minister Spraw Zagranicznych Iranu Mohammad-Reza Baqeri wczoraj w Egipcie.

Baqeri przybył do Kairu w sobotę wieczorem na oficjalną trzydniową wizytę.

W niedzielę spotkał z Ministrem Spraw Zagranicznych Egiptu Ahmedem Aboulem Gheitem, na spotkaniu omawiał propozycje państw Zachodu.
Arabic News

Tags: