Egipt

Iran winny obecnej sytuacji w Autonomii Palestyńskiej?

Władze Autonomii Palestyńskiej oskarżyły w niedzielę Iran o odegranie “zasadniczej roli” w wydarzeniach, jakie doprowadziły do przejęcia władzy w Strefie Gazy przez radykalny Hamas.

Teheran natychmiast zdementował taki zarzut. Rzecznik irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mohammad Ali Hosseini wyraził oburzenie z powodu oskarżeń, wysuwanych wobec Teheranu, sugerując że Iran stał się kozłem ofiarnym w tej sprawie.

Jak powiedział szef służb bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej Tafik al- Tirawi, cały spisek Hamasu, prowadzący ostatecznie do przejęcia kontroli nad Strefą, był realizowany w ścisłej współpracy z Iranem, który był też informowany o kolejnych etapach operacji.

Podobną tezę postawił w sobotę szef dyplomacji egipskiej Ahmet Ali Abul Gheit, oskarżając Iran wprost o “zachęcanie Hamasu o dokonanie tego, czego dokonał w Gazie”. Sam prezydent Egiptu określił krwawe przejęcie władzy w Strefie Gazy przez Hamas mianem “zamachu stanu” i ostrzegł przed groźbą podziału Autonomii Palestyńskiej.

PAP

Nowa fatwa w Egipcie

“Nie zdziwcie się, jeśli wchodząc do urzędu państwowego w Egipcie, natkniecie się na 50-letniego urzędnika ssącego pierś koleżanki”- ostrzega niezależny dziennik “al Doustour”.

Gazeta komentuje fatwę uczonych z kairskiego Uniwersytetu al Azhar, największego ośrodka teologii sunnickiej. Profesorzy Ezzat Attia i Abd el-Mahdi Abd el-Kader badali problem przebywania w jednym pokoju - np. w miejscu pracy - kobiety i mężczyzny niezwiązanych węzłem małżeńskim ani bliskim pokrewieństwem. Znany islamski przepis mówi, że w takiej sytuacji tym dwojgu towarzyszy szatan. Uczeni znaleźli osobliwe rozwiązanie. Kobieta może przebywać sam na sam z kolegą, nawet bez chusty, jeśli wcześniej co najmniej pięciokrotnie nakarmi go piersią.

Według Maliki Jusef, teolog z tego samego uniwersytetu, cytowanej przez AFP za dziennikiem “al Karama”, już sama debata na ten temat zakrawa na szaleństwo. Zdaniem jeszcze innego teologa Mabruka Attii uczeni błędnie zinterpretowali konkretne zdarzenie z czasów Mahometa. Prorok poradził kiedyś pewnej kobiecie, by zaczęła karmić własnym mlekiem pełnoletniego już syna. W ten sposób stała się jego mamką i między dwojgiem dorosłych ludzi powstały więzy krwi pozwalające im swobodnie obcować ze sobą, jakby byli bliską rodziną. Z tym że tamta kobieta nie karmiła młodego człowieka piersią, ale podawała mu mleko w misce.

Zgodnie z nauką islamu osoby karmione mlekiem jednej kobiety są tak blisko spokrewnione, że nie mogą zawierać związków małżeńskich. Stąd ostrożne podejście muzułmanów do banków mleka: korzystanie z nich może prowadzić do nieświadomego łamania zasad Koranu.

W przeciwieństwie do szyizmu, gdzie fatwa ma moc prawa i może być klątwą (jak wyrok śmierci wydany przez ajatollaha Chomeiniego na autora “Szatańskich wersetów” Salmana Rushdiego), w sunnizmie stanowi ona tylko zalecenie w konkretnych sprawach.

Bardzo poważnych, jak fatwa Rady Uczonych Islamskich piętnująca terroryzm czy dekret zakazujący Palestyńczykom z Jerozolimy przyjmowania obywatelstwa Izraela. Ale również w drobnych - jak zakaz używania wersetów Koranu jako dzwonków w telefonach komórkowych czy potępienie hinduskiej tenisistki Sani Mirzy za noszenie na korcie króciutkiej spódniczki.

Rzeczpospolita.pl

Tags: 

14 ofiara śmiertelna ptasiej grypy

15 letnia dziewczynka zmarła dzisiaj w szpitalu w Kairze z powodu zarażania się wirusem ptasiej grypy H5N1. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych ptasiej grypy wzrosła do 14 osób.

Według Amra Kandeela (członek Ministerstwa Zdrowia) dziewczynka zmarła z powodu niestawienia się do szpitala w ciągu 10 dni od zauważenia objawów.

Tags: 

Egipt zabijał jeńców podczas wojny Jom Kippur

Egipscy żołnierze mordowali dziesiątki, jak nie setki wziętych do niewoli izraelskich żołnierzy podczas wojny w 1973 roku.

Kanał 10 izraelskiej telewizji wyświetlił film dokumentalny, zawierający wywiady z Izraelczykami, którzy walczyli podczas wojny Jom Kippur. Weterani podczas wywiadów stwierdzili, że armia egipska zabijała żołnierzy, którzy zostali schwytani lub poddali się.

W 1973 roku Izrael został zaskoczony atakiem z obu stron przez Egipt i Syrię. Tysiące izraelskich żołnierzy ginęły na froncie.

Dokument zawiera także fragment, w którym pokazane jest jak schwytani izraelscy żołnierze klęczą i wkrótce zostają zastrzeleni przez żołnierzy egipskich.

Jeden z byłych żołnierzy Issachar Ben-Gavriel powiedział, że był świadkiem takiego wydarzenia. Był wśród 19 żołnierzy, którzy poddali się w okolicach Kanału Sueskiego, 11 z nich zostało zastrzelonych przez wojsko egipskie.

Prezydent Egiptu zapowiedział, że zostaną podjęte odpowiednie kroki w celu ukarania zbrodniarzy wojennych.

Mubarak oprotestowany

Egipt
Posłowie partii opozycyjnych w Egipcie opuścili parlament na znak protestu przeciwko planowanym zmianom w konstytucji proponowanym przez Hosniego Mubaraka, prezydenta.

Około 100 posłów, łącznie z niezależnymi i opozycyjnymi z różnych partii, przerwało sesję parlamentarną wychodząc z sali.

Egipski parlament w niedzielę będzie głosował nad projektem, który Amnesty International określiła jako “największe zagrożenie praw człowieka od 26 lat”.

Zmiany w konstytucji proponowane przez Mubaraka dałyby siłom policyjnym i wywiadowczym prawo do przetrzymywania zatrzymanych oraz inwigilowania zebrań publicznych.

AI, międzynarodowa organizacją praw człowieka powstała w Londynie, powiedziała, że zmiany pozwolą także monitorować prywatne rozmowy (telefoniczne, internetowe) oraz omijać drogę sądową dla ludzi oskarżanych o terroryzm.

Tags: 

Izrael zabijał jeńców?

Narasta dyplomatyczny spór między Egiptem a Izraelem wywołany niepotwierdzonymi oskarżeniami, jakoby wojsko izraelskie mordowało egipskich jeńców wojennych w wojnie 6-cio dniowej 1967. Izraelski film dokumentalny oskarża między innymi jednostkę dowodzoną wówczas przez Bena Eliezera, obecnego ministra infrastruktury. Minister Eliezer odrzuca zarzuty, a rząd stoi na stanowisku, że izraelskie wojsko nigdy nie zabijało jeńców. Sprawa jednak już wstrząsnęła egipskim parlamentem. Niektórzy posłowie wzywają do wycofania się z umów ekonomicznych z Izraelem, inni apelują wręcz o renegocjację traktatu pokojowego z Camp David. Izraelski minister SZ wydał oświadczenie, które mówi o “bliźnie” na stosunkach egipsko-izraelskich, które i tak nigdy do idealnych nie należały. Mostafa Bakri, poseł parlamentu egipskiego, powiedział:

Zareagowaliśmy na podsumowania obecne w izraelskich media. Mówią one o rzekomym przyznaniu się do winy części żołnierzy.

Rząd egipski zawiódł w walce o sprawiedliwość. Winni, w tym Ben Eliezer, muszą odpowiedzieć przed sądem za swoje zbrodnie.

Bractwo pozostaje w więzieniu

Bractwo Muzułmańskie
Sąd w Kairze podtrzymał decyzję o tymczasowym aresztowaniu 29-ciu działaczy Bractwa Muzułmańskiego, największej organizacji opozycyjnej w Egipcie. Prokurator zarządał aresztu jeszcze w styczniu, po tym jak prokuratura oskarżyła ich o pranie pieniędzy i inne przestępstwa. Organizacja skomentowała decyzję sądu jako polityczny atak motywowany przez prezydenta, mający na celu zniszczenie Bractwa. Wśród zatrzymanych jest także Khairat el-Shatir, najwyższy rangą członek Bractwa.

Członkowie Bractwa, jednej z najstarszych i najbardziej wpływowych organizacji islamskich na świecie, zdobyli jedną piątą miejsc w egipskim parlamencie w wyborach z 2005 roku, startując w nich zresztą pod innym szyldem.

Bractwo działa nielegalnie, gdyż rząd systematycznie odmawia uznania go za partię polityczną, organizację społeczną albo cokolwiek innego i systematycznie podtrzymuje decyzje o zakazie istnienia tego ruchu.

Tags: 

Uwaga, blogi podsłuchiwane

Abdel Kareem Nabil Suleiman
Abdel Kareem Nabil Sulejman został skazany przez sąd w Aleksandrii za obrazę Islamu i prezydenta Mubaraka na cztery lata więzienia. Sulejman, 22-letni student prawa, przebywa w areszcie od listopada 2006 w związku z treścią jego bloga prowadzonego w internecie od 2004 roku pod pseudonimem Kareem Amer. Jego proces był bacznie obserwowany przez opozycję, organizacje zajmujące się prawami człowieka, oraz innych bloggerów w Egipcie, gdyż istniała obawa, że powstanie cenzorski precedens w największym arabskim kraju świata.

Inny blogger, śledzący proces i publikujący relacje z niego pod pseudonimem Sandman pisze:

“To bardzo niebezpieczny precedens, gdyż uderza w jedyne miejsce swobodnej wypowiedzi, jakim jest obecnie internet. Zarzuty były niejasne i słabe.”

Human Rights Watch potępiła proces oznajmiając, że Sulejman został skazany za “korzystanie z wolności wypowiedzi, uznanego prawa człowieka przysługującego wszystkim na Ziemi”

Sarah Leah Whitson, dyrektor Human Rights Watch na Bliski Wschód, powiedziała:

“Rząd Egiptu powinien przestrzegać własnych zobowiązań do respektowania prawa międzynarodowego i natychmiast wypuścić Sulejmana.”

Tags: 

Patriarcha Koptów odwiedził Benedykta XVI

Z pierwszą oficjalną wizytą przybył do Rzymu nowy katolicki patriarcha Koptów Antonios Naguib.
Został on wybrany na urząd koptyjskokatolickiego patriarchy Aleksandrii po ustąpieniu ze względu na wiek i stan zdrowia 86-letniego kard. Stephanosa Ghattasa. Patriarsze towarzyszą biskupi i pielgrzymi z 7 egipskich diecezji tego obrządku oraz Koptowie z emigracji.

Benedykt XVI nawiązał do starożytnej tradycji koptyjskiego chrześcijaństwa. Zwrócił uwagę, że nowy patriarcha nosi to samo imię, co inicjator powstałego właśnie w Egipcie monastycyzmu, św. Antoni Pustelnik. Przypomniał znaczenie, jakie mieli dla całego Kościoła patriarchowie Aleksandrii i wielcy myśliciele związani z tamtejszym środowiskiem, jak Klemens Aleksandryjski czy Orygenes. Również dzisiaj niewielka katolicka wspólnota koptyjska pełni ważną misję.

„Pochwalam szczególnie to, że zwracacie uwagę na edukację ludzką, duchową, moralną oraz intelektualną młodzieży poprzez wysokiej jakości sieć szkolną i katechetycznąĂ˘Â€Âť – powiedział Benedykt XVI do koptyjskiemu patriarsze. Jest to służba całemu społeczeństwu. Ojciec Święty życzył mu również, by to zaangażowanie oświatowe cieszyło się coraz większym uznaniem. „Niech podstawowe wartości będą przekazywane w trosce o tożsamość właściwą szkołom katolickim. Z dzisiejszej młodzieży wyrosną w ten sposób ludzie odpowiedzialni za swe rodziny i społeczeństwo, pragnący budować większą solidarność i bardziej intensywne braterstwo między wszystkimi grupami tworzącymi naród” – podkreślił Papież.

„Kościoły posiadające statut patriarchatu posiadają największy stopień autonomii wśród katolickich Kościołów wschodnich” powiedział Radiu Watykańskiemu prał. Krzysztof Nitkiewicz. Podsekretarz Kongregacji dla Kościołów Wschodnich zaznaczył, że wyrazem owej niezależności jest to, że mogą one same wybierać swojego zwierzchnika – patriarchę. Nie potrzebuje on, tak jak w przypadku arcybiskupa większego zatwierdzenia ze strony papieża, a jedynie otrzymuje od Ojca Świętego „list jedności”. Patriarcha Naguib, stojący na czele Kościoła koptyjskiego otrzymał już taki „list jedności” od Papieża Benedykta XVI i teraz, razem ze wszystkimi biskupami, przedstawicielami diecezji, kleru i świeckich przybył do Rzymu, żeby złożyć oficjalną wizytę Następcy św. Piotra. „Ta wizyta może być porównana w jakiś sposób do wizyt „ad Limina”, które składają biskupi Kościoła łacińskiego” – powiedział prał. Nitkiewicz.

Radio Watykańskie

Tags: 

Naser wiecznie żywy

W serii antyizraelskich protestów w Kairze w ostatnich dniach, uczestnicy unosili zdjęcia byłego prezydenta Egiptu Gamala Nasera z podpisem “symbol arabskiej godności”.

Protestujący oskarżali arabskich przywódców o słabość do izraelskiego ataku na Liban.

“Naser i jego arabski nacjonalizm zawsze się odradza, kiedy arabski świat staje wobec trudów”, powiedział Abdullah Al Senawi, redaktor naseryjskiego pisma Al Arabi.

“Bliższe spojrzenie ukazuje, że Nasrallah(przywódca libańskiego Hezbollahu) zasadniczo jest inspirowany przez koncepcję arabskiego nacjonalizmu Nasera(naseryzm)”, powiedział Al Senawi.

Dzisiaj jest 50 rocznica nacjonalizacji Kanału Sueskiego.

Decyzja ogłoszona przez Nasera 26 lipca 1956 roku, doprowadziła do wojny sueskiej, która wciągneła Francję i Wielką Brytanię.

“Ta decyzja była punktem zmiany spraw dla Egiptu i Trzeciego Świata. Dla Egiptu podkreśliła ona niezależność i kontrolę narodowych bogactw. Spowodowała także wzrost znaczenia Egiptu na Bliskim Wschodzie, która dzisiaj niestety jest zmarginalizowana”, powiedział Al Senawi.

Naser znacjonalizował strategiczny kanał, żeby uzyskać fundusze na budowę tamy w południowym Nilu, po tym jak Światowy Bank odrzucił prośbę Egiptu na przyznanie funduszy na ten cel.

Profesor historii Fouad Aref argumentuje, że Naser wywiódł Egipt z kryzysu i zbudował nowoczesny arabski nacjonalizm.

“On był rewolucjonistą, który miał rolę w niepodległości kilku państw arabskich. Nic dziwnego, że wciąż jest wzorem dla zwyczajnych Arabów i arabskich intelektualistów, nawet 36 lat po jego śmierci.”, powiedział Fouad Aref.

W niedawnych protestach, wielu egipskich Arabów porównywało Nasrallaha do Nasera.

“Naser był bohaterem Suezu w 1956, a Nasrallah jest bohaterem Bejrutu w 2006.”, powiedział uczestnik demonstracji antyizraelskich, który podnosił dwa zdjęcia Nasera podczas demonstracji antyizraelskich w zeszłym tygodniu.

“Obydwaj przywódcy naprawdę urzeczywistniają arabską tożsamość, determinację i godność. Naser nigdy nie opuszczał żadnego kraju arabskiego w potrzebie. I Nasrallah godnie go kontynuuje.”, powiedział uczestnik demonstracji o imieniu Ahmad.

Gulf News

Kim był Gamal Naser:

Gamal Abdel Naser Husajn, znany jako Gamal Abdel Naser lub Dżamal Abdel Naser ar.: جمال ؚبد الناصر (ur. 15 stycznia 1918 w Aleksandrii, zm. 28 września 1970 w Kairze) - egipski oficer i polityk, prezydent Egiptu w latach 1954-70, uważany za jednego z najwybitniejszych przywódców arabskich w historii.

W 1942 roku założył i przewodził konspiracyjnemu Ruchowi Wolnych Oficerów wymierzonemu przeciw monarchii i Brytyjczykom. Jako oficer (podpułkownik) brał udział w wojnie z Izraelem w 1948r, gdzie został ranny i oblężonym w jednym z najdłuższych oblężń (135 dni) w regionu miejscowości na południu Palestyny, która nazywa się Al-Faludża, po powrocie dostał najwyzszy order bohaterstwa wojskowego z rąk samego króla. 23 lipca 1952 roku stanął na czele przewrotu który doprowadzil do obalenia króla Faruka I. Po abdykacji Faruka I utworzono republikę na czele państwa stanęła Rada Rewolucyjna z Muhammadem Nadżibem na czele. Od tego czasu Naser był najważniejszą osobą w państwie, choć formalnie sprawował tylko urząd ministra spraw wewnętrznych. W 1954 roku aresztował prezydenta kraju Muhammad Nadżiba, a 25 lutego został premierem. Jego rządy naznaczyły walka z fundamentalistycznym Bractwem Muzułmańskim, które przeprowadziło kilka zamachów na jego życie, dążenie do zjednoczenia świata arabskiego oraz walka o wyzwolenie Palestyny. Początkowo uważany za sojusznika Zachodu, po ogłoszeniu nacjonalizacji Kanału Sueskiego (26 lipca 1956) zbliżył się do ZSRR, które udzieliły pomocy w modernizacji armii oraz w budowie Tamy Asuańskiej na Nilu. Nacjonalizacja kanału doprowadziła do wojny z koalicją izraelsko-brytyjsko-francuską (tzw. wojna sueska), która mimo sukcesów militarnych dzięki zręcznej dyplomacji Nasera musiała się wycofać z Egiptu. Od tego czasu uważany za bohatera i najważniejszego przywódcę świata arabskiego, z wizją jego zjednoczenia w jedną nowoczesną, świecką, socjalistyczną republikę (ten ruch nosił nazwę “naseryzm”). W 1958 powstała Zjednoczona Republika Arabska złożona z Egiptu i Syrii jako zalążek nowego państwa, jednak upadła w 1961 roku (Egipt nosił tą nazwę do 1971 roku).

Naser zamierzał doprowadzić do rewanżu militarnego i wyzwolenia ziem palestyńskich, stopniowo zaostrzając stosunki z Izraelem. Remilitaryzacja półwyspu Synaj oraz zablokowanie cieśnin dla izraelskich statków Izrael potraktował jako casus belli - wojna zwana jako sześciodniowa (1967) była jednak porażką i Naser publicznie rozważał dymisję. Jednak po demonstracjach z wyrazami poparcia powrócił do rządów.

W kilka dni po podpisaniu zawieszenie broni w 28 września 1970 zmarł na atak serca.

pl.wikipedia.org

Tags: