Autonomia Palestyńska

Iran winny obecnej sytuacji w Autonomii Palestyńskiej?

Władze Autonomii Palestyńskiej oskarżyły w niedzielę Iran o odegranie “zasadniczej roli” w wydarzeniach, jakie doprowadziły do przejęcia władzy w Strefie Gazy przez radykalny Hamas.

Teheran natychmiast zdementował taki zarzut. Rzecznik irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mohammad Ali Hosseini wyraził oburzenie z powodu oskarżeń, wysuwanych wobec Teheranu, sugerując że Iran stał się kozłem ofiarnym w tej sprawie.

Jak powiedział szef służb bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej Tafik al- Tirawi, cały spisek Hamasu, prowadzący ostatecznie do przejęcia kontroli nad Strefą, był realizowany w ścisłej współpracy z Iranem, który był też informowany o kolejnych etapach operacji.

Podobną tezę postawił w sobotę szef dyplomacji egipskiej Ahmet Ali Abul Gheit, oskarżając Iran wprost o “zachęcanie Hamasu o dokonanie tego, czego dokonał w Gazie”. Sam prezydent Egiptu określił krwawe przejęcie władzy w Strefie Gazy przez Hamas mianem “zamachu stanu” i ostrzegł przed groźbą podziału Autonomii Palestyńskiej.

PAP

Wspólne stanowisko USA i Izraela w sprawie przejęcia władzy w Gazie przez Hamas

Prezydent USA George Bush i premier Izraela Ehud Olmert wspólnie zgodzili się, że należy wspierać prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Dyplomatyczne i gospodarcze embarga nałożone na Hamas przez Izrael są nadal aktualne.

“Naszą nadzieją jest, aby prezydent Abbas i premier Fayyad byli wzmocnieni na tyle, żeby mogli przewodzić ludowi palestyńskiemu.” - są to słowa prezydenta USA wypowiedziane w czasie rozmowy w Białym Domu z premierem Izraela.

Izrael i USA chcą spowodować izolację Hamasu w Gazie. Wspierają równocześnie prezydenta Autonomii Palestyńskiej i nowy rząd Fatahu.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska zapowiedziały zniesienie dyplomatycznego i gospodarczego embarga rządu Autonomii Palestyńskiej stworzonego przez Fatah. Embarga zostały nałożone po tym jak islamiści z Hamasu wygrali wybory w marcu 2006 roku.

Na podstawie reuters.com

Mieszkańcy Autonomii Palestyńskiej chcą ustąpienia rządu

Zdjęcie zrobione przez AP.

Większość mieszkańców Autonomii Palestyńskiej chce dymisji rządu jedności tworzonego przez Fatah i Hamas. Chcieliby także aby odbyły się nowe wybory.
Ponad 60% domaga się dymisji rządu, około 50% chce aby prezydent Mahmud Abbas rozpisał nowe wybory prezydenckie i do parlamentu.
Prezydent Autonomii Palestyńskiej cieszy się wyższym zaufaniem (59%) niż premier Ismail Haniyeh (41%).  52% nie ufa żadnej frakcji.
Sondaż został przeprowadzony przez Neareast Consulting na reprezentatywnej grupie 800 ludzi.
Na podstawie jpost.com

Myszka Miki uczy dzieci nienawiści

Hamas użył postaci Myszki Miki w celu przekazania ich wizji dominacji islamu i zbrojnego oporu.

Prowadzący program, Farfour, przebrany jest za Myszkę Miki. Program przeznaczony jest dla dzieci i odbywa się w każdy piątek, jest transmitowany przez telewizję Al-Aqsa, która jest prowadzona przez Hamas.

“Ty i ja kładziemy fundamenty świata prowadzonego przez islamistów”, “Przywrócimy społeczność islamską do jej poprzedniej chwały, wyzwolimy Jerozolimę, (…) wyzwolimy Irak, (…) i wszystkie kraje muzułmańskie najechane przez morderców”, mówi Farfour podczas jednego z odcinków zwanego “Pionierzy Jutra”.

Dzieci mogą dzwonić do programu, wielu z nich śpiewa pieśni Hamasu o walce z Izraelem.

Izraelska organizacja, która monitoruje media Autonomii Palestyńskiej, skomentowała, że Farfour korzysta z każdej okazji, aby indoktrynować młodych widzów poprzez naukę o supremacji islamu, szerzenie nienawiści do Izraela i USA i przez poparcie dla “ruchu oporu” - eufemizmu działaczy terrorystycznych na określenie terroru.

Przedstawiciele Izraela potępili program. David Baker, pracownik biura premiera Olmerta powiedział: “Nie ma nic śmiesznego w nawoływaniu młodych generacji Palestyńczyków do nienawiści wobec Izraelczyków.”. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mark Regev nazwał program skandalicznym, powiedział: “Dzieci są uczone, że zabijanie Żydów to dobra rzecz. Uczeni są też nienawiści do Żydów i niewiernych.”

Obecnie program został zdjęty w celu “przeglądu” przez Ministerstwo Informacji Autonomii.

Na podstawie jpost.com, theage.com.au

Pelosi zadowolona z wizyty w Syrii

Syria
Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów, powiedziała Baszarowi al-Assadowi, Prezydentowi Syrii, że Izrael jest gotów na rozmowy pokojowe. Pelosi przekazała wiadomość od Premiera Olmerta podczas rozmów z syryjskim przywódcą w Damaszku.

“[Nasze]spotkanie z Prezydentem pozwoliło przekazać wiadomość od Premiera Olmerta mówiącą, że Izrael jest gotów na rozmowy pokojowe z Syrią” powiedziała Pelosi.

Dodała, że al-Assad zapewnił ją, iż także jest gotów na wznowienie rozmów pokojowych z Izraelem.

“Wyraził gotów do wznowienia rozmów pokojowych”

Pelosi rozmawiała z dziennikarzami pod koniec dwudniowej wizyty w Syrii, którą Biały Dom skrytykował jako “podminowanie” amerykańskich starań, by izolować Syrię. Syryjska oficjalna agencja informacyjna zacytowała al-Assada, gdy powiedział Pelosi, że:

“Syria zaakceptowała Arabską inicjatywę [inicjatywę Ligi Arabskiej mówiącej o uznaniu Izraela w zamian za wycofanie się do granic z przed 1967 roku, oraz przyjęcie wszystkich palestyńskich uchodźców - przyp. red]. Naszym strategicznym planem jest pokój.”

Niemcy gołąbkiem pokoju

Merkel
Merkel próbuje wskrzesić proces pokojowy na Bliskim Wschodzie
Ehud Olmert, izraelski premier, powiedział, że wyraża chęć do spotkania z głowami państw arabskich, aby przedyskutować saudyjską propozycję pokojową, będącą próbą rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Olmert odniósł się do kwestii podczas konferencji wspólnej z niemiecką kanclerz Angelą Merkel w Jerozolimie.

Olmert powiedział:
“Jeśli saudyjski król zaaranżuje spotkanie umiarkowanych krajów arabskich i zaprosi na nie mnie oraz prezydenta Autonomii Palestyńskiej, z chęcią z zaproszenia skorzystam i wyrażę swoją opinię na temat propozycji pokojowych.”

Olmert powiedział, że każda ze stron przywiezie swoje oczekiwania, ale żadna nie będzie dyktować warunków.

Merkel, kanclerz Niemiec, które obecnie przewodzą Unii Europejskiej, wezwała wcześniej Izrael i Autonomię Palestyńską do wznowienia negocjacji pokojowych na kanwie obecnie dobrych stosunków między Premierem Olmertem a Prezydentem Abbasem.

Damaszek zniknął z powierzchni Ziemi

Dzisiaj rano odbył się w Izraelu udany przewrót wojskowy pod przewodnictwem partii Moledet. Dotychczasowy premier Ehud Olmert podał się do dymisji i będzie sądzony w trybie przyspieszonym za deportacje Żydów z Judei i Samarii, były premier Ariel Szaron został już skazany na karę śmierci za deportacje Żydów ze Strefy Gazy. Jednym z pierwszych zmian było wywieszenie portretu rabina Meira Kahane przed Knessetem.

Jednocześnie rozpoczęła się akcja osiedleńcza Palestyńczyków na obszarach niezamieszkanych pustyń na Półwyspie Arabskim. Hamas i Fatah nie mogąc dojść do porozumienia w sprawie przyszłości “państwa palestyńskiego” postanowili rozwiązać Autonomię Palestyńską istniejącą na terenie Izraela i jednocześnie przenieść ludność arabską na tereny pustynne. Przywódcy Hamasu i Fatahu wspólnie wierzą, że jest to nowy rozdział w stosunkach między tymi ugrupowaniami. Nowo obrany rząd Izraela już zapowiedział, że uzna rząd palestyński na terenie Półwyspu Arabskiego.

W Libanie doszło do zbrojnego powstania anty-syryjskiego. Grupki partyzantów libańskich zaatakowały tereny przygraniczne Syrii, prezydent Syrii Baszar al-Assad przeprowadził atak bronią chemiczną na północny Liban. Izrael postanowił przyjść z pomocą Libańczykom i wystrzelił głowicę jądrową w kierunku Damaszku. Damaszek przestał być miastem.

Kanclerz Niemiec odwiedzi Jordanię, Izrael i Liban

Angela Merkel odwiedzi Jordanię, Izrael i Autonomię Palestyńską oraz Liban. Bliskowschodnia wizyta Merkel trwać będzie od 31 marca do 2 kwietnia.

Merkel spotka się z królem Jordanii Abdullahem, premierem Izraela Olmertem, premierem Libanu Seniorą i z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Abbasem.

Ulrich Wilhelm, rzecznik prasowy rządu, przypuszcza, że Merkel nie podejmie rozmów z członkami niedawno powołanego rządu jedności narodowej, którzy w większości należą do Hamasu.

Wybuch bomby w Gazie

Gaza
Eksplozja w obozie dla uchodźców w Szati (Strefa Gaza) zabiła jedną i raniła co najmiej 9 osób, w tym dwójkę dzieci. Alaa al-Hissi zginał od obrażeń otrzymanych gdy bomba, którą konstruował, wybuchła przedwcześnie - podał Islamski Dżihad oraz źródła medyczne.

Świadkowie powiedzieli, że wybuch przypadkowo nastąpił w momencie, gdy nad obozem przelatywały izraelskie helikoptery. Źródła palestyńskie mówią, że incydent był prawie na pewno “wewnętrzny”.

W tym samym czasie hamasowcy zastrzelili Izraelczyka niedaleko przejścia granicznego między Gazą a Izraelem.
Mężczyzna pracował niedaleko przejścia w Karni.

“Brygady Kassam biorą odpowiedzialność za zastrzelenie Syjonisty [Izraelczyka] i wystrzelenie dwóch bomb moździerzowych w grupę syjonistycznych żołnierzy niedaleko przejścia w Karni” głosi oświadczenie Palestyńskiej grupy Izz al-Din al-Qassam.

“Nasze ataki wobec wroga będą trwać”

Ledwo dwa dni temu powołano nowy Palestyński rząd jedności narodowej, z którym Izraelczycy odmówili współpracy, dopóki ten nie uzna istnienia państwa Izrael.

Oficjel w kancelarii premiera nazwał ostrzał atakiem “terrorystycznym”.

“To jest dokładnie ten rodzaj terroru, jakiego nowy Palestyński rząd nie chce potępić, odrzucając podstawowy warunek nałożony nań przez społeczność międzynarodową.”
powiedział oficjel agencji Reuters.

To pierwszy taki atak dokonany przez Hamas od czasu zawieszenia broni między oboma stronami w listopadzie.

Inne Palestyńskie grupy, takie jak Islamski Dżihad, kontynuują ostrzał rakietowy z Gazy mimo trwającego “zawieszenia broni”.

Ostrzelany konwój

Abbas
Rząd jedności narodowej gotowy na 99%-mówił jeszcze niedawno Prezydent Abbas

Konwój hamasowskiego ministra więziennictwa Wasfiego Kibha został dziś ostrzelany przez bojówkarzy z Fatah w mieście Tubas, niedaleko Nablusu - największego miasta na Zachodnim Brzegu. Incydent doprowadził do walk w okolicy między Fatahem a Hamasem, w których jedna osoba została ranna - podają źródła Hamasu. Fatah i Hamas prezentują różne wersje wydarzeń, sam minister Kibha (któremu nic się nie stało) opowiedział to agencji Reuters w ten sposób:

Ktoś zatrzymał nasz konwój na kontrolę drogową. Bez żadnego ostrzeżenia zaczęli do nas strzelać

Jego ochroniarze natychmiast zawrócili samochody i uciekli w przeciwnym napastnikom kierunku.

Fatah mówi o samoobronie; jego działacze mieli jedynie odpowiedzieć ogniem po tym, jak ochrona ministra z Hamasu zaczęła do nich strzelać z samochodów.

Hamas zastrzegł, że nie ma żadnej własnej siły policyjnej na Zachodnim Brzegu. O budowanie takowej systematycznie oskarża go Fatah, któremu nieoficjalnie wierna pozostaje większa część sił policyjnych, zwłaszcza na Zachodnim Brzegu.

W incydencie ranny w głowę został palestyński fotograf. Prawdopodobnie otrzymał postrzał rykoszetem.

Iran wydaje miliony

Meszal
Przywódca Hamasu oświadczył, że Iran popiera politykę jego rządu wobec Izraela. Oświadczenie to wyszło z jego ust wraz z ogłoszeniem dalszej pomocy finansowej i politycznych ze strony Iranu, która jest niezbędna odkąd zachód odciął finansowe wsparcie dla rządu Autonomii w marcu zeszłego roku, gdy wybory wygrał, uznawany za terrorystyczną organizację, Hamas.

Wypatrujemy dalszej pomocy finansowej i politycznych, aby w końcu przerwać sankcje - powiedział Chaled Meszal podczas swojej wizyty w Iranie.

Meszal, który do Iranu przybył we wtorek rano, powiedział na wspólnej z ministrem SZ Iranu Manouchehrem Mottakim, że Iran wspiera rząd Autonomii, odkąd wybory wygrał Hamas.

Mottaki powiedział dziennikarzom, że Iran będzie kontynuował finansowe dotacje dla Autonomii, nie podał jednak żadnych liczb.

Obecne dotacje Iranu dla Autonomii Palestyńskiej wynoszą 120 milionów dolarów.

Mahmud Ahmadinedżad powiedział, że rząd Autonomii powinien kontynuować swoją walkę z Izraelem - cytowała państwowa telewizja.

Izrael oskarżony o łamanie praw człowieka

IDF
Izraelska organizacja praw człowieka B’tselem oskarżyła rząd o używanie Palestyńczyków jako żywych tarcz podczas ostatnich starć w Nablusie. Izraelski Sąd Najwyższy zakazał takiej działalności dwa lata temu. Oskarżenia B’tselem pojawiły się po opublikowaniu nagrania, na którym widać, jak Izraelski oddział jest prowadzony w strefę walk przez Palestyńczyka. Sameh Amira, 24 latek z Nablusu, powiedział:

Kiedy prowadzili mnie przed sobą myślałem, że zginę. Spodziewałem się, że za chwilę mnie zastrzelą. Cały czas się bałem, byłem sterroryzowany. Spodziewałem się, że zostanę ranny, albo zginę na ich oczach.

[Izraelscy żołnierze] podeszli do mnie i powiedzieli “chodź tu”, po czym kazali mi iść przed nimi, prowadząc ich do jakiegoś domu. Jak tylko weszli do środka zaczęła się strzelanina.

Jessica Montell, dyrektorka B’tselem - izraelskiego centrum ochrony praw człowieka na terenach palestyńskich, powiedziała:

Decyzja Sądu Najwyższego w tej sprawie jest jasna. Sąd zabronił takiej działalności, a wojsko zobowiązało się do nie stosowania praktyki “żywych tarcz” na wrogich terenach. 

W przesłanej faxem wiadomości rzecznik armii oświadczył, że widział nagranie i nie dostrzega żadnych śladów złamania prawa. Dodał jednak, że cała sprawa zostanie zbadana wewnętrznie.

W trakcie ostatniej operacji antyterrorystycznej w Nablusie 50 tysięcy mieszkańców podlegało całodobowej godzinie policyjnej. Izraelczycy odcięli centrum miasta i rozpoczęli przeszukiwania dom po domu.

W trakcie walk zginął jeden Palestyńczyk. Wojsko oświadczyło, że znalazło trzy laboratoria materiałów wybuchowych i zatrzymało wielu podejrzanych.

Hamas w Moskwie

Chaled Maszal
Chaled Maszal, przywódca Hamasu, gościł dziś w Moskwie, aby pochwalić rosyjski rząd za starania w celu przywrócenia międzynarodowego wsparcia finansowego dla rządu w Autonomii Palestyńskiej. “Mamy nadzieję, że Rosja odniesie sukces i wpłynie na społeczność międzynarodową, aby ta zniosła blokadę nałożoną na naród Palestyński” - powiedział Maszal telewizji Russia Today w poniedziałek.

“Rosja potwierdza swoje stanowisko w sprawie powołania rządu jedności narodowej w Palestynie, zwłaszcza, że odpowiada to postanowieniom Kwartetu (ONZ, UE, Rosja i Stany Zjednoczone)” mówi oświadczenie ministra SZ Rosji, ogłoszone po spotkaniu Meszala z jego zastępcą, Aleksandrem Sałtanowem.

Rosja jest jedynym członkiem Kwartetu, który utrzymuje polityczne kontakty z Hamasem.

Palestyna głoduje

Palestyńczyk
ONZ-towska grupa badawcza oznajmiła, że coraz większa liczba Palestyńczyków mieszkających w Gazie i na Zachodnim Brzegu doświadcza braków w żywności. Ubóstwo pogłębiło się odkąd społeczność międzynarodowa odcięła pomoc finansową dla Autonomii po wygranych wyborach parlamentarnych przez Hamas w zeszłym roku, mówi nowy raport Światowego Programu Żywności (WFP).

Osłabienie palestyńskiej ekonomii dotknęło także do tej pory finansowo zabezpieczone zawody, takie jak rybacy, farmerzy i drobni handlowcy - oznajmia raport ogłoszony w czwartek.

Kirstie Campbell, rzeczniczka WFP, oświadczyła, że 46% Palestyńczyków jest “niezabezpieczonych” żywnościowo (food insecure), podczas gdy w 2004 roku, do czasu dojścia do władzy Hamasu, liczba ta wynosiła 35%.

Raport mówi o powszechnym zjawisku sprzedaży ziemi, czy mieszkań i zwiększającej się liczbie bezrobotnych i bezdomnych.

Prace wokół al-Aksy wstrzymane

al-Aksa
Burmistrz Jerozolimy, Uri Lupoliański, zdecydował się wstrzymać prace remontowe wokół Wzgórza Światynnego po kilku dniach gwałtownych starć z policją muzułmańskiej ludności wschodniej części miasta. Remont miał objąć m.in. budowę nowej rampy, gdyż stara grozi zawaleniem. Ludność palestyńska rozpoczęła protesty w obawie przed próbą budowy tunelu pod meczetem al-Aksa, w celu wysadzenia go w powietrze.

Wzgórze Światynne to miejsce, gdzie według tradycji religijnych Judaizmu i Islamu Abraham niemal nie poświęcił swojego syna w ofierze (Judaizm mówi o Izaaku, a Islam o Ismaelu), później stały tam dwie żydowskie świątynie (obie zburzone - przez Nabuchodonozora i Tytusa), a w końcu Mahomet z stamtąd dostał się do nieba. W celu upamiętnienia tego ostatniego wydarzenia zbudowano tam meczet al-Aksa, jednak odkąd w 1967 roku Izrael zajął te tereny miejscowa ludność żywi obawy, iż będzie on próbował zniszczyć meczet, aby na jego miejscu postawić Trzecią Świątynie.

W 1994 roku izraelska służba bezpieczeństwa Szabak rozbiła grupę terrorystów religijnych, którzy planowali wysadzenie meczetu, aby zwolnić miejsce na budowę świątyni. Aresztowano wówczas 24 osoby, wszyscy odsiadują wyroki po dziś dzień.

Autonomia Palestyńska ma nowy rząd

nowy rząd
Dziś pod wieczór doszło w Mekce do podpisania porozumienia w sprawie nowego rządu między Fatahem a Hamasem. Porozumienie, do którego doszło dzięki mediacji saudyjskiego króla Abdullaha bin Abdulaziza, uwieczniono specjalną ceremonią podczas której prezydent Abbas poprosił obecnego premiera Ismaila Haniyę o sformowanie nowego rządu, w skład którego wejdą ministrowie z Hamasu, Fatahu, partii Trzeciej Drogi i niezależni.

Porozumienie podpisano w królewskim pałacu, którego balkony wychodzą na kamień Kaaba - najświętszy artefakt islamu.

Umowa podkreśla znaczenie wartości, jakie będą przyświecać nowej koalicji, wliczając w to “szanowanie” umów pokojowych zawartych z Izraelem do tej pory.

Kaled Maszal, przywódca Hamasu, powiedział, że porozumienie: “Zrówna nasz status. Jest zobowiązanie i jedność. Będziemy utrwalać tę koalicję.”

W Gazie słychać było tysiące wystrzałów i dźwięki świętowania, które wybuchły w chwili ogłoszenia porozumienia.

“Wstrzymywaliśmy oddech. Jeśli Bóg pozwoli będzie to trwałe porozumienie, a nie chwilowy rozejm. Mamy nadzieję, że to doprowadzi do zaprzestania walk” - powiedział telewizji Al-Jazeera Mahmoud Qassam, uliczny sprzedawca ryb mieszkający naprzeciwko premiera Haniyi.

Porozumienie osiągnięte

Mekka
Odbywające się w Mekce drugi dzień negocjacje w sprawie powołania wspólnego rządu między Fatahem a Hamasem przyniosły rezultat donieśli negocjatorzy obu stron stołu. Dzisiejsze rozmowy, prowadzone pod mediacją saudyjskiego króla Abdullaha bin Abdulaziza, miały na celu przekonać Hamas do przyjęcia inicjatywy z 2002 roku (Liga Arabska oznajmiła wówczas, że jeśli Izrael wycofa się do granic z 1967 roku i przyjmie palestyńskich uchodźców dając im obywatelstwo zostanie przez Ligę uznany).

Kaled Maszal nie zostanie szefem nowego gabinetu. Podkreślono dziś, że wszystkie nominacje oprócz Ministra Spraw Wewnętrznych pozostają zgodne z ustaleniami z wtorku. Ustalono wówczas m.in. że Premierem pozostanie Ismail Haniya.

Nowym Ministrem SZ zostanie Ziyad Abu Amr (niezależny), Ministrem finansów zaś Salam Fayyad z partii o wiele mówiącej nazwie Trzecia Droga, popierany jednak przez Hamas. Pozostałe ministerstwa zostaną podzielone w następujący sposób: 9 dla Hamasu, 6 dla Fatahu i 4 dla pozostałych partii. Pozostałe pięć ministerstw zostanie przyznanych niezależnym politykom, nie należącym do żadnych partii - 3 z nich wskaże Hamas, 2 Fatah. Sporna pozostaje kluczowa kwestia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, która jest dyskutowana w tej chwili.

Dziś wyniki rozmów

Abbas
Prawdopodobnie dziś poznamy wyniki rozmów Hamas-Fatah prowadzonych w Mekce w celu powołania rządu jedności narodowej. Zarówno Prezydent Abbas, jak i Kaled Maszal z Hamasu zjawili się na zaproszenie króla Abdullaha w Mekce jeszcze wczoraj, jednak wyniki rozmów, jak zapowiadano, podane zostaną do wiadomości publicznej dziś.

Negocjacje są próbą rozwiązania krwawego konfliktu na ulicach Gazy i Zachodniego Brzegu, do jakiego doszło w styczniu po próbie rozwiązania rządu przez Prezydenta Abbasa. Na ulicach miast Autonomii zginęło łącznie około 90 osób, przeprowadzono 3 zamachy bombowe, porwano 21 członków Fatah bądź Hamas. Jak powiedział wczoraj prezydent Abbas: “Porażka dzisiejszych rozmów może oznaczać wojnę domową.”

19 stycznia odbędą się także rozmowy trzystronne między prezydentem Abbasem, premierem Izraela Olmertem i sekretarzem stanu USA Condoleezą Rice.

Rząd jedności narodowej tuż-tuż

Podczas planowanego na wtorek spotkania Prezydenta Autonomii Mahmuda Abbasa i przywódcy Hamasu Kaleda Maszal prawdopodobnie dojdzie do ogłoszenia decyzji o powołaniu rządu jedności narodowej - ujawnił wysoko postawiony dyplomata Aviemu Issacharoffowi z dziennika Haarec w niedzielę.

Ĺšródło - Kadura Fares, który już wcześniej brał aktywny udział w rozmowach Hamas-Fatah, powiedział gazecie, że nie ma już większych sporów między dwoma stronami rokowań.

“Wykluczając jakieś niespodzianki dziś, albo jutro - w tym tygodniu powinni powołać rząd jedności narodowej” - powiedział Fares. Maszal powiedział wczoraj:
“Nie możemy zawieść we wtorek w Arabii Saudyjskiej [rozmowy będą toczyć się w najświętszym mieście islamu Mekce - przyp. red.]. Dialog z Fatahem musi się udać.”

Spotkanie zostało zorganizowane przez Arabie Saudyjską w związku z licznymi walkami między Fatahem a Hamasem, w których w ciągu ostatnich dwóch tygodni zginęło ponad 60 osób.

Ismail Hanija, obecny premier, prawdopodobnie będzie także premierem nowego rządu jedności. Wicepremierem i ministrem finansów ma zostać Salem Fayyad, uznawany za niezależnego. Ministrem spraw zagranicznych prawdopodobnie będzie Ziad Abu Amar popierany przez Hamas.

Podpisano zawieszenie ognia

Dzisiaj o 6 rano weszło w życie zawieszenie ognia miedzy Izraelem
a Autonomia Palestyńska.

Porozumienie jakie wczoraj wieczorem zawarł premier Olmert z prezydentem Autonomii Abu Mazenem (Mahmud Abbas) przewiduje zaprzestanie ostrzeliwania miasta Sderot rakietami Qasam w zamian za wycofanie sił IDF’u ze Strefy Gazy.

Mimo, iż porozumienie nie jest honorowane przez wszystkie ugrupowania palestyńskie zarzucające, że zostało zawarte bez porozumienia z wieloma z nich, mimo żz do godziny 8 rano spadły na Sderot i okolice 3 palestyńskie rakiety premier Olmert wyraża nadzieje, że - jak cytuje yent - “zawieszenie broni wejdzie w życie także na Zachodnim Brzegu. W tej chwili nie obowiązuje tam ono ale okazana odpowiedzialność i dobra wola stanowią poważny przyczynek do nawiązania dialogu z władzami Autonomii”.

Minister bezpieczeństwa Amir Peretz wydał specjalne polecenia dowództwu IDF działania z największą ostrożnością gdyż jak twierdzi “najmniejszy błąd może zerwać kruche porozumienie”. Wyraził jednocześnie troskę o kontynuowane ostrzeliwanie Sderot oraz zwrócił uwagę, że oprócz zagrożenia Qasamami istnieje także problem przemytu broni do niekontrolowanych ani przez Izrael ani władze Autonomii zbrojnych organizacji na terenie Gazy.

Opracowane przez negev

Irański Minister Spraw Zagranicznych spotka się z przywódcą Hamasu

Manouchehr Mottaki, irański szef MSZ spotka się dzisiaj w Damaszku z przywódcą Hamasu Khaledem Mashaalem i z delegacją Islamskiego Dżihadu.

Wczoraj Mottaki spotkał się z prezydentem Syrii Basharem Assadem i z Ministrem Spraw Zagranicznych Syrii Walidem Moallem. Moallem rozmawiał z Mashaalem nad stworzeniem rządu jedności narodowej w Autonomii Palestyńskiej.

Ynet

Izrael pozwoli na przemarsz brygadom OWP?

Przedstawiciele Izraela potwierdzili, że zastanawiają się nad możliwością zezwolenia przemarszu brygad OWP Mahmuda Abbasa z Jordanii do Samarii.

Abbas powiedział, że potrzebuje “wzmocnienia” przeciwko rosnącym siłom Hamasu.

Izrael do tej pory odmawiał przemarszu Brygadom Badr.

Abbas jest uważany przez Izrael za “umiarkowanego” mimo jego jasnej antysemickiej retoryki, wspierania terroryzmu i negacji Holokaustu.

Pojawiły się pogłoski, że siły lojalne Abbasowi zwrócą się przeciwko Izraelowi, gdy nie będzie już potrzeba walki z innymi frakcjami terrorystycznymi w Autonomii Palestyńskiej.

Mieszkańcy Izraela obawiają się pojawienia Brygad Badr, gdyż po zakończeniu problemu z Hamasem, terroryści z brygad zaczną prawdopodobnie mordować Ĺťydów.

Jerusalem Newsvire

Izraelski minister odwołał podróż do Kataru

Izraelska Minister Spraw Zagranicznych odwołała podróż do Kataru na konferencje ONZ, ponieważ Autonomia Palestyńska wyśle przedstawicieli Hamasu jako reprezentacje.

Wizyta Tzipi Livni w Katarze byłaby pierwszą ważną wizytą przedstawiciela Izraela w Katarze od 10 lat. W planie wizyty nie było jednak rozmów pomiędzy Livni a jej odpowiednikiem w Katarze.

Izrael nawiązał stosunki dyplomatyczne z Katarem w 1996 roku, po wizycie ówczesnego premiera Shimona Peresa.

AP

Jest możliwość uwolnienia izraelskiego żołnierza

Terrorystyczna organizacja Ludowych Komitetów Oporu (w skład których wchodzą członkowie terrorystycznych ugrupowań Fatahu, Islamskiego Dżihadu i Hamasu) nie wykluczyła w sobotę rozwiązania w “najbliższych dniach” kryzysu, związanego z porwaniem w czerwcu izraelskiego żołnierza. W zamian za uwolnienie Izraelczyka, mieliby zostać uwolnieni terroryści z więzień.

Jak podano w komunikacie, opublikowanym w sobotę w Gazie, ugrupowania w których rękach jest Szalit, zgodziły się na przyjęcie propozycji egipskich mediatorów w sprawie zwolnienia żołnierza w zamian za wypuszczenie przez Izrael bliżej niesprecyzowanej liczby więźniów, przebywających w izraelskich więzieniach. Wstępnie terroryści domagali się uwolnienia tysiąca więźniów. Izrael kategorycznie nie zgadzał się na taką wymianę.

Ludowe Komitety ogłosiły, że obecnie los żołnierza zależy wyłącznie od strony izraelskiej i jej reakcji na ofertę. Władze Izraela nie skomentowały jeszcze tego oświadczenia.

Szalit został porwany 25 czerwca na granicy Izraela i Strefy Gazy przez arabskich terrorystów.

PAP, ML

Lokalny przywódca Hamasu został zabity

Lokalny przywódca Hamasu w Judeii i Samarii został dziś zabity przez trzech zamaskowanych mężczyzn, gdy wychodził z meczetu - poinformowali świadkowie.

Napastnicy wyskoczyli z przejeżdżającego samochodu i strzelili do 37-letniego Mohammeda Odeha w wiosce Hableh, na północny zachód od Ramalli, a następnie odjechali. Odeh zmarł w drodze do szpitala.

Według świadków, samochód miał izraelskie tablice rejestracyjne.

PAP

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas dostał wsparcie finansowe

Mahmud Abbas

Liga Państw Arabskich wysłała 50 milionów dolarów amerykańskich prezydentowi Autonomii Palestyńskiej Mahmudowi Abbasowi, żeby zakończyć finansowy kryzys związany z tym, że rządowi pracownicy od miesięcy nie otrzymywali pensji. Pieniądze zostały przelane na konto urzędu Abbasa, więc Hamas został pominięty w dotacji.

Arabia Saudyjska także wysłała 50 milionów dolarów amerykańskich prosto do Abbasa.

Około 165 tys. osób nie otrzymuje pensji odkąd Hamas doszedł do władzy.

Reuters