Syria

Syria zamknęła przejście graniczne z Libanem

Władze Syrii w środę zamknęły przejście graniczne z Libanem bez podania przyczyny.

Zamknięcie przejścia w Qaa-Jousseh spowodowało, że tylko jedno przejście graniczne jest czynne - w miejscowości Masnaa połączonej autostradą Bejrut-Damaszek.

Syria zamknęła dwa inne przejścia graniczne po tym jak 20 maja rozpoczęły się walki libańskiej armii z terrorystami z organizacji Fatah al-Islam.

Zamknięcie przejść z pewnością spowoduje szkody dla gospodarki Libanu.

Na podstawie aina.org

Tags: 

Powstanie trybunał, który osądzi morderców Haririego?

Rada Bezpieczeństwa ONZ planuje powołanie specjalnego sądu, przed którym mają odpowiedzieć zabójcy byłego libańskiego premiera Rafika Haririego, który zginął w zamachu bombowym w 2005 roku. O zbrodnię podejrzewa się agentów służb specjalnych Syrii.

Głosowanie nad rezolucją, sponsorowaną przez państwa zachodnie, wyznaczono na środę po południu czasu lokalnego. Powołaniu sądu sprzeciwiają się stali członkowie Rady Bezpieczeństwa: Rosja i Chiny. Oczekuje się jednak, że nie postawią w tej sprawie weta, tylko wstrzymają się od głosu.

Rosja i Chiny zajmują przeciwne wobec USA stanowisko wobec niemal wszystkich spraw dotyczących bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Powołując trybunał, państwa zachodnie liczą na wzmocnienie w ten sposób rządu libańskiego, którego premier Fuad Siniora popiera ten projekt. Rząd jest pod presją ekstremistów islamskich z szyickiego Hezbollahu i innych muzułmańskich ugrupowań.

PAP

Tags: 

Pelosi zadowolona z wizyty w Syrii

Syria
Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów, powiedziała Baszarowi al-Assadowi, Prezydentowi Syrii, że Izrael jest gotów na rozmowy pokojowe. Pelosi przekazała wiadomość od Premiera Olmerta podczas rozmów z syryjskim przywódcą w Damaszku.

“[Nasze]spotkanie z Prezydentem pozwoliło przekazać wiadomość od Premiera Olmerta mówiącą, że Izrael jest gotów na rozmowy pokojowe z Syrią” powiedziała Pelosi.

Dodała, że al-Assad zapewnił ją, iż także jest gotów na wznowienie rozmów pokojowych z Izraelem.

“Wyraził gotów do wznowienia rozmów pokojowych”

Pelosi rozmawiała z dziennikarzami pod koniec dwudniowej wizyty w Syrii, którą Biały Dom skrytykował jako “podminowanie” amerykańskich starań, by izolować Syrię. Syryjska oficjalna agencja informacyjna zacytowała al-Assada, gdy powiedział Pelosi, że:

“Syria zaakceptowała Arabską inicjatywę [inicjatywę Ligi Arabskiej mówiącej o uznaniu Izraela w zamian za wycofanie się do granic z przed 1967 roku, oraz przyjęcie wszystkich palestyńskich uchodźców - przyp. red]. Naszym strategicznym planem jest pokój.”

Damaszek zniknął z powierzchni Ziemi

Dzisiaj rano odbył się w Izraelu udany przewrót wojskowy pod przewodnictwem partii Moledet. Dotychczasowy premier Ehud Olmert podał się do dymisji i będzie sądzony w trybie przyspieszonym za deportacje Żydów z Judei i Samarii, były premier Ariel Szaron został już skazany na karę śmierci za deportacje Żydów ze Strefy Gazy. Jednym z pierwszych zmian było wywieszenie portretu rabina Meira Kahane przed Knessetem.

Jednocześnie rozpoczęła się akcja osiedleńcza Palestyńczyków na obszarach niezamieszkanych pustyń na Półwyspie Arabskim. Hamas i Fatah nie mogąc dojść do porozumienia w sprawie przyszłości “państwa palestyńskiego” postanowili rozwiązać Autonomię Palestyńską istniejącą na terenie Izraela i jednocześnie przenieść ludność arabską na tereny pustynne. Przywódcy Hamasu i Fatahu wspólnie wierzą, że jest to nowy rozdział w stosunkach między tymi ugrupowaniami. Nowo obrany rząd Izraela już zapowiedział, że uzna rząd palestyński na terenie Półwyspu Arabskiego.

W Libanie doszło do zbrojnego powstania anty-syryjskiego. Grupki partyzantów libańskich zaatakowały tereny przygraniczne Syrii, prezydent Syrii Baszar al-Assad przeprowadził atak bronią chemiczną na północny Liban. Izrael postanowił przyjść z pomocą Libańczykom i wystrzelił głowicę jądrową w kierunku Damaszku. Damaszek przestał być miastem.

Irański Minister Spraw Zagranicznych spotka się z przywódcą Hamasu

Manouchehr Mottaki, irański szef MSZ spotka się dzisiaj w Damaszku z przywódcą Hamasu Khaledem Mashaalem i z delegacją Islamskiego Dżihadu.

Wczoraj Mottaki spotkał się z prezydentem Syrii Basharem Assadem i z Ministrem Spraw Zagranicznych Syrii Walidem Moallem. Moallem rozmawiał z Mashaalem nad stworzeniem rządu jedności narodowej w Autonomii Palestyńskiej.

Ynet

Wzrósł eksport Grecji do Syrii

W pierwszym półroczu br. zanotowano dynamiczny wzrost o 77% greckiego eksportu do Syrii w stosunku do okresu roku ubiegłego. Osiągnął on wartość 98,5 mln EUR (55,667 mln EUR w I pólroczu 2005 r.). W tym samym okresie Grecja importowała towary z Syrii o łącznej wartości 9,304 mln EUR w porównaniu do 8,529 mln EUR tego samego okresu 2005 r. (wzrost o 9%). Wielkość obrotów handlowych pomiędzy obydwoma krajami za pierwsze 6 miesięcy 2006 r. wyniosła 107,804 mln EUR w porównaniu do 64,196 mln EUR w 2005 r. (wzrost o 68%). Największy udział w greckim eksporcie do Syrii mają: wyroby petrochemiczne, cukier, drut i rury miedziane itp. Grecja importuje z Syrii wapno fosforowe, kamienie budowlane, wyroby bawełniane, wyroby z tworzyw sztucznych.

Biuletyn MSZ

Tags: 

Międzynarodowe oceny Syrii

Dziennik analizując politykę wspólnoty międzynarodowej wobec Syrii zauważa, że w ostatnich latach nastąpiły duże zmiany na linii Francja, USA a Syria. Obecny reżim syryjski jest krytykowany i potępiany za czyny tolerowane w przeszłości. Zastanawiając się nad przyczynami tej zmiany dziennik zauważa, że Syria się nie zmieniła, a stosunki międzynarodowe nie stały się bardziej moralne. Zmieniły się natomiast cele i motywacje Francji i USA. J. Chirac działa pod wpływem rozczarowania Bashirem Al. Asadem, który chciał prowadzić swój kraj ku większemu otwarciu i demokracji. Przedłużenie mandatu prosyryjskiego Prezydenta Libanu E. Lahouda oraz zabójstwo R. Hariri - osobistego przyjaciela Prezydenta Francji zmieniły diametralnie sytuację. Natomiast G. Bush oczekuje niecierpliwie wejścia Syrii w orbitę amerykańskiego “nowego Bliskiego Wschodu”, kładąc nacisk na zapewnienie bezpieczeństwa Izraela i ściślejszą współpracę Syrii ws. Iraku. Syria powinna zablokować przepływ przez swoje terytorium bojowników antyamerykańskich do Iraku oraz użyć swych wpływów w celu udzielenia pomocy. Izolacja Syrii napotyka jednakże na sprzeciw. Minister SZ Hiszpanii M. Moratinos złożył dwukrotnie wizytę w Damaszku, w USA były Sekretarz Stanu J. Baker nawołuje do dialogu z Syrią. Izolacji Syrii nie akceptują również arabscy sojusznicy Waszyngtonu: Egipt i Arabia Saudyjska. Z przerażeniem obserwują Syrię jako kolejny kraj arabski po Iraku wpadający w objęcia Iranu. Z zaniepokojeniem obserwują również sytuacje w Libanie, gdzie ostatnia wojna przyniosła przeciwny skutek do zamierzonego. Przywódca Hezbollahu stał się najpopularniejszym politykiem w regionie, także wśród sunnitów w Rijadzie i Kairze. Dlatego wspomniane kraje uważają, że należy rozmawiać z Syrią bez dokonywania ustępstw. Należałoby skierować do Syrii konkretne postulaty np. w odniesieniu do tranzytu broni i bojowników i śledzić ich realizacje we współpracy ze strona syryjską. W zamian Syria powinna zostać zaproszona na globalną konferencję ws. granic. W przeciwnym razie - jak uważają zwolennicy dialogu, Syria będzie korzystać ze swych możliwości szkodzenia, dokonując coraz większego zbliżenia z Iranem przy błogosławieństwie Pekinu i Moskwy.

Biuletyn MSZ

Tags: