Liban

Syria zamknęła przejście graniczne z Libanem

Władze Syrii w środę zamknęły przejście graniczne z Libanem bez podania przyczyny.

Zamknięcie przejścia w Qaa-Jousseh spowodowało, że tylko jedno przejście graniczne jest czynne - w miejscowości Masnaa połączonej autostradą Bejrut-Damaszek.

Syria zamknęła dwa inne przejścia graniczne po tym jak 20 maja rozpoczęły się walki libańskiej armii z terrorystami z organizacji Fatah al-Islam.

Zamknięcie przejść z pewnością spowoduje szkody dla gospodarki Libanu.

Na podstawie aina.org

Tags: 

Powstanie trybunał, który osądzi morderców Haririego?

Rada Bezpieczeństwa ONZ planuje powołanie specjalnego sądu, przed którym mają odpowiedzieć zabójcy byłego libańskiego premiera Rafika Haririego, który zginął w zamachu bombowym w 2005 roku. O zbrodnię podejrzewa się agentów służb specjalnych Syrii.

Głosowanie nad rezolucją, sponsorowaną przez państwa zachodnie, wyznaczono na środę po południu czasu lokalnego. Powołaniu sądu sprzeciwiają się stali członkowie Rady Bezpieczeństwa: Rosja i Chiny. Oczekuje się jednak, że nie postawią w tej sprawie weta, tylko wstrzymają się od głosu.

Rosja i Chiny zajmują przeciwne wobec USA stanowisko wobec niemal wszystkich spraw dotyczących bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Powołując trybunał, państwa zachodnie liczą na wzmocnienie w ten sposób rządu libańskiego, którego premier Fuad Siniora popiera ten projekt. Rząd jest pod presją ekstremistów islamskich z szyickiego Hezbollahu i innych muzułmańskich ugrupowań.

PAP

Tags: 

Armia libańska walczy z terrorystami

Dzisiaj odbyła się potyczka libańskiej armii z terrorystami na północy kraju. Wg źródeł rządowych przynajmniej siedmiu żołnierzy poległo.

Trzech żołnierzy zostało zabitych, a czterech rannych w walce z grupą Fatah al-Islam w pobliżu palestyńskiego obozu Nahr al-Bared koło miasta Trypolis.

Czterech żołnierzy zostało zabitych podczas ataku tej samej grupy terrorystycznej  na patrol w regionie Koura.

Na podstawie reuters.com

Kanclerz Niemiec odwiedzi Jordanię, Izrael i Liban

Angela Merkel odwiedzi Jordanię, Izrael i Autonomię Palestyńską oraz Liban. Bliskowschodnia wizyta Merkel trwać będzie od 31 marca do 2 kwietnia.

Merkel spotka się z królem Jordanii Abdullahem, premierem Izraela Olmertem, premierem Libanu Seniorą i z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Abbasem.

Ulrich Wilhelm, rzecznik prasowy rządu, przypuszcza, że Merkel nie podejmie rozmów z członkami niedawno powołanego rządu jedności narodowej, którzy w większości należą do Hamasu.

Saudyjczycy krytykują Izrael

Arabia Saudyjska
Arabia Saudyjska skrytykowała dziś Izrael za stawianie warunków wobec rozmów pokojowych i wezwała go do przyjęcia propozycji przyjętej przez Ligę Arabską jeszcze w 2002 roku i zostawienia szczegółów na później.

“Wciąż tylko słyszymy o warunkach ze strony Izraela na temat wszystkiego, żadnej zaś akceptacji. Nie można w ten sposób prowadzić negocjacji, wpierw się akceptuje jakąś propozycję a potem nad nią dyskutuje.” powiedział minister SZ Arabii Saudyjskiej książę Saud al-Faisal.

“To niedorzeczny sposób na załatwienie sprawy” powiedział podczas konferencji prasowej wspólnej z ministrem SZ Unii Europejskiej Javierem Solaną.

Szczyt Ligi Arabskiej w Bejrucie w roku 2002 przyjął saudyjską propozycję oferującą Izraeolowi normalne kontakty z państwami arabskimi w zamian za pełne wycofanie się do granic z przed roku 1967, kiedy to Izrael zajął Strefę Gazy i Zachodni Brzeg w uprzedzającym uderzeniu w wojnie z Egiptem, Jordanią, Irakiem i Syrią oraz przyjęcie trzech milionów Palestyńskich uchodźców, którzy obecnie bez obywatelstwa, ani prawa do przemieszczania się mieszkają w obozach w Syrii, Libanie i Arabii Saudyjskiej.

Starcie na granicy libańsko-izraelskiej

Merkava
Izraelski patrol odpowiedział ogniem na ostrzał buldożera poszukującego min przez wojsko libańskie. Rzecznik libańskiej armii oświadczył, że buldożer wjechał do południowego Libanu, armia izraelska zarzeka się jednak, że cały incydent miał miejsce jeszcze w Izraelu.

Rzecznik libańskiej armii oświadczył: “Buldożer wjechał na terytorium Libanu. Otworzyliśmy ogień, następnie buldożer się wycofał. Doszło do krótkiej wymiany ognia.”

Izraelczycy mówią: “Wezwaliśmy ich do przerwania ognia. Oni kontynuowali ostrzał, odpowiedzieliśmy więc tym samym.”

David Chater, korespondent Al-Jazeery w północnym Izraelu, powiedział, że buldożery przekroczyły ogrodzenie graniczne, jednak zaraz potem się zatrzymały i pozostały w granicach terytorium uznawanego za izraelskie. Na ostrzał buldożerów odpowiedziała załoga czołgu Merkava, który je konwojował, wystrzeliwując dwa pociski - libańczycy nie donoszą o żadnych rannych.

Milos Strugar, szef międzynarodowej misji ONZ w Libanie (UNIFIL) określił incydent jako “poważny” i oświadczył, że wojska ONZ już zostały rozlokowane w regionie. Dodał: “Wymianę ognia rozpoczęli libańczycy po tym, jak buldożer przekroczył ogrodzenie z zamiarem oczyszczenia min między granicą izraelską a Błękitną Linią.”

Między Izraelem a Libanem przebiega pas zdemilitaryzowany, określany jako terytorium międzynarodowe, do którego prawdopodobnie wjechał buldożer.

Wściekłość na ulicach Libanu

Pierre Gemayel

Zwolennicy zamordowanego ministra przemysłu Pierra Gemayela okazali swój gniew na ulicach Bejrutu, po tym jak minister został zabity przez zamachowców.

Setki zszokowanych rodzin i zwolenników ministra zebrali się w szpitalu św. Józefa, gdzie zmarł minister Gemayel, po tym jak został postrzelony w głowę. Jego ochroniarz także zginął.

Podczas opłakiwania ministra wznoszono hasła antysyryjskie, szczególnie przeciwko prosyryjskiemu prezydentowi Libanu Emilowi Lahoudowi i generałowi Michelowi Aounowi, który sprzymierzył się z terrorystycznym Hezbollahem.

“Michel Aoun, jesteś sprzymierzeńcem morderców”, wznoszono takie okrzyki na zewnątrz szpitala. Wzywano także przywódcę terrorystycznego Hezbollahu Hassana Nasrallaha, żeby wyjechał do Libanu. Zdeptano także plakat Michela Aouna.

Michel Aoun

Na ulicach Bejrutu trwa panika i ogromne korki uliczne.

“Proszę, żeby ta noc była poświęcona Pierrowi Gemayelowi. Wzywam was, żebyście zachowali pokój. Nie chcemy zwierzęcych odruchów ani zemsty. Pierre zginął za Liban i za wolność. Rodzina Gemayel ma wielu męczenników jak Bachir, Maya (córka Bachira) i Pierre.”, powiedział ojciec zabitego ministra, były prezydent Amin Gemayel.

Pierre Gemayel, który miał 34 lata, był bratankiem prezydenta-elekta Bachira Gemayela, który został zamordowany w 1982 roku. Maya została zamordowana wcześniej, podczas próby zamachu na jej ojca.

Saad Hariri, przywódca antysyryjskiej większości w libańskim parlamencie powiedział, że Syria stoi za tym morderstwem.

Demonstracje odbywają się w kilku chrześcijańskich dzielnicach.

Protestujący próbowali też dojść do domu prezydenta Emile Lahouda w Bejrucie, odbyło się także starcie protestujących z policją w pobliżu szpitala.

W wiosce Bikfaya zwolennicy rodziny Gemayel podpalili opony i zaatakowali samochodu członków prosyryjskich partii.

W mieście Jbail, na północ od Bejrutu, zwolennicy podpalili opony, zablokowali drogi i wywiesili flagi Libanu i partii Kataeb (Falanga), do której należał zabity minister.

Falanga

Dzisiejsze obchody dnia niepodległości odwołano z powodu zamordowania ministra.

Trwa trzydniowa żałoba narodowa.

Ciało ministra zostanie pochowane w jego rodzinnej wiosce Bikfaya.

AFP

Tags: 

Król Jordanii potępia zamach na ministra Gemayela

Król Jordanii Abdullah II mocno potępił wczorajszy zamach na ministra Pierra Gemayela, doniosła rządowa agencja informacyjna Petra.

Król Abdullah II nazwał zamordowanie ministra “aktem tchórzostwa mierzącym w bezpieczeństwo i stabilność Libanu”.

Podczas rozmowy telefonicznej króla Abdullaha II z premierem Libanu Fouadem Siniorą, król Abdullah II podkreślił potrzebę zjednoczenia libańskich ludzi i wezwał do budowania pokoju i stabilności w Libanie.

Kanada potępia zamordowanie libańskiego ministra

Minister Spraw Zagranicznych Peter MacKay potępił wczoraj zamordowanie libańskiego ministra Pierra Gemayela i zaoferował pomoc premierowi Libanu Fouadowi Siniorze.

“Kanada mocno potępia ten atak na libańską niepodległość, stabilność i demokrację. Sprawcy tego czynu muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

Xinhua

Tags: 

Izrael nie używał uranu

UNEP nie znalazło żadnych dowodów na to, że pociski z uranem mogły być używane przez Izrael podczas konfliktu z Hezbollahem.

Badania przeprowadziło ONZ na południe i na północ od rzeki Litani. Pobrano próbki z 32 miejsc i nie znaleziono żadnego dowodu na użycie uranu przez Izrael.

UN News Center

Sytuacja wewnętrzna Libanu

Lokalny lider Hezbollahu w Libanie Płd., Nabil Kawook stwierdził, że obecny rząd libański pokłada większe zaufanie w USA niż w społeczeństwie libańskim i “ruchu oporu”. Z kolei deputowany Hezbollahu, M. Raad, ponownie wezwał do powołania w Libanie rządu jedności narodowej i oskarżył obecny rząd o brak wypełniania wcześniej zawartych uzgodnień. Skrytykował premiera F. Siniorę za wstrzymywanie wizyty w Damaszku. Ironizując dodał, że premier pojedzie do Damaszku dopiero wtedy, gdy otrzyma właściwe instrukcje z zagranicy. Komentując polemikę pomiędzy Hezbollahem a koalicją rządzącą, dziennik “An-Nahar” z 19.10 przestrzegł szyickie ugrupowanie przed próbą wymuszenia zmiany rządu. W wyniku wojny regionalna misja Hezbollahu została zneutralizowana. Inne libańskie ugrupowania polityczne nie pozwolą Hezbollahowi, aby rekompensował sobie ten fakt próbami przejęcia kontroli na wewnętrznej scenie politycznej (…) Jeśli Hezbollah w swojej kampanii przeciwko rządowi posunie się za daleko, będzie to odczytane jako opowiedzenie się za działaniami Syrii, zmierzającymi do obalenia libańskiego rządu. Wielu Libańczyków nie zaakceptuje bezterminowego posiadania przez Hezbollah broni i lojalności tego ugrupowania wobec syryjskiego reżimu, który postrzegany jest w Libanie przez wiele partii jako główne zagrożenie dla libańskiej niepodległości, wolności i niezawisłości”.

Biuletyn MSZ

Tags: 

Prezydent Libanu akcentuje swój sprzeciw wobec rozbrojenia Hezbollahu

Prezydent Libanu Emile Lahoud powtórzył swój sprzeciw wobec planu rozbrojenia Hezbollahu, gdyż “uwolnił on libańskie ziemie spod izraelskiej okupacji”.

Podczas wczorajszego spotkania z australijską delegacją, wezwał on UNIFIL, żeby wdrążona została rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701 i żeby UNIFIL zachowało “obiektywną neutralność”.

Wyraził nadzieję, że plan pokoju na Bliskim Wschodzie będzie znów realizowany w przeciągu najbliższych tygodni, po tym jak każdy sobie uświadomi, że użycie siły nie prowadzi do niczego, a jedyne komplikuje sprawy.

Prezydent Lahoud także dyskutował z amerykańską delegacją na temat “następstw izraelskiej agresji na Liban, pełnego poparcia administracji amerykańskiej Izraela i zaopatrywania go w najbardziej zaawansowaną broń, która była testowana w Libanie”. Wezwał rząd amerykański, żeby był neutralny wobec arabsko-izraelskiego konfliktu. Według niego “Nowy Bliski Wschód promowany przez USA, jest budowany na krwi irackiej, libańskiej i palestyńskiej”, a jedyną alternatywą jest budowanie sprawiedliwego pokoju w oparciu o międzynarodowe rezolucje.

Syria Times

Tags: 

Hezbollah odrzucił plan Annana

Terrorystyczne ugrupowanie Hezbollah odrzuciło w piątek propozycję Sekretarza Generalnego ONZ Kofiego Annana. Propozycja zakładała zawieszenie ognia pomiędzy Izraelem a Hezbollahem i natychmiastowe uwolnienie dwóch porwanych izraelskich żołnierzy.

“Przyjmiemy tylko bezwarunkowe zawieszenie ognia i pośrednie negocjacje w sprawie wymiany więźniów.” powiedział przedstawiciel Hezbollahu Nawar Sahali Niemieckiej Agencji Prasowej(DPA) w piątek przez telefon.

W mowie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ w czwartek Kofi Annan potępił obie strony za użycie przemocy i zaproponował porozumienie w myśl którego, Hezbollah by wypuścił dwóch porwanych izraelskich żołnierzy i siły stabilizacyjne by były wysłane.

Sahali oskarżył Annana o “obronę Izraela i trzymanie jego strony”.

Annan powiedział, że Izrael miał prawo do samoobrony atakując infrastrukturę Hezbollahu, potępił “nieproporcjonalne użycie siły przez Izrael i zbiorowe karanie Libańczyków”.

DPA

Tags: